![XV. valné shromáždění Učené společnosti ČR](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20120204104540im_/http://abicko.avcr.cz/miranda2/export/sitesavcr/data.avcr.cz/abicko/2009/06/Images/05_1.jpg)
Všechna fota: © Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Učená společnost České republiky vznikla před patnácti lety z iniciativy prof. Otto Wichterleho a prof. Rudolfa Zahradníka. Letos se sešla ke svému zasedání a předání medailí a cen pro rok 2009 v Karolinu 18.–19. května 2009. V zahajujícím proslovu vyzval předseda Akademie věd prof. Jiří Drahoš Učenou společnost, aby se více zviditelnila. Vždyť kde jinde by měla Akademie hledat oporu při důležitých celospolečenských diskusích než v silném uskupení vzdělanostní elity, která by svým rozhodnutím dodala váhu i garanci. Otázky na toto téma zazněly i později na tiskové konferenci a nepochybně také v kuloárech.
Vyhlášení laureátů blahosklonně přihlížel Karel IV. ve Velké aule Karolina a jistě by mohl být spokojen. Medaili Učené společnosti České republiky za zásluhy o rozvoj vědy (společnost ji zřídila v roce 2004 ke svému 10. jubileu) získali doyen české astronomické obce doc. Luboš Perek a významný historik filozofie doc. Vilém Herold, který zásadně přispěl k hlubšímu poznání českého myšlení v době 14. a 15. století a zasloužil se o organizaci české vědecké práce po sametové revoluci, a to především v AV ČR.
![Cenu pro „nejmladší badatele“ si odneslo deset studentů.](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20120204104540im_/http://abicko.avcr.cz/miranda2/export/sitesavcr/data.avcr.cz/abicko/2009/06/Images/05_2.jpg)
Cenu pro „nejmladší badatele“ si odneslo deset studentů.
Od r. 1996 uděluje Učená společnost ČR prestižní ceny za původní vědecké práce v kategorii vědecký pracovník a mladý vědecký pracovník (do 35 let). Zásluhou sponzorů jsou ceny dotovány vyššími finančními částkami a v současnosti se staly významným domácím oceněním vědeckých pracovníků, kteří ne-jsou členy Učené společnosti.
V kategorii vědecký pracovník letos společnost ocenila za významné objevy v konvexní analýze a teorii diferencovatelných funkcí v Banachových prostorech prof. Luďka Zajíčka. V kategorii mladý vědecký pracovník si cenu odnesli dr. Pavel Kocán za přínosné práce v oboru studia atomárních procesů na površích pevných látek a dr. Jitka Žlůvová za objevné práce v oblasti evoluce pohlavních chromozomů a determinace pohlaví u rostlin.
Jestliže již od roku 1998 oceňuje Učená společnost středoškolské studenty, pak letos konečně došel svého uznání naprosto zásadní přínos pedagogických pracovníků. Jsou to právě oni – „objevitelé“ talentů, kteří zajišťují budoucnost vědy a kteří vlastně nacházejí a vychovávají příští členy Učené společnosti. Za všechny dosud bezejmenné učitele si letos cenu převzal prof. Bohumil Vybíral, jenž stál u zrodu předmětové soutěže Fyzikální olympiáda v roce 1959 a po celých padesát let v této oblasti pracuje. Druhým oceněným je dr. Vladimír Vít, který dokázal v poměrně malém gymnáziu Ostrov vyhledat a opakovaně připravit žáky na chemické a biologické olympiády. Je nepochybně zásluhou pedagoga, když jeho svěřenci získají v mezinárodních olympiádách nejvyšší ocenění.
![Ti první, kdo společnosti dodávají vzdělané lidi, jsou pedagogové. Letos poprvé byli oceněni.](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20120204104540im_/http://abicko.avcr.cz/miranda2/export/sitesavcr/data.avcr.cz/abicko/2009/06/Images/05_3.jpg)
Ti první, kdo společnosti dodávají vzdělané lidi, jsou pedagogové. Letos poprvé byli oceněni. Na snímku zakladatel Fyzikální olympiády Bohumil Vybíral (stojící), Vladimír Vít po jeho pravé ruce. Dále byli oceněni (zleva): Pavel Kocán, Luděk Zajíček, Vilém Herold a Luboš Perek.
Desítce přítomných studentů lze bez nadsázky předpovědět, že budou buď zde v aule Karolina nebo kdekoli jinde o několik let později přebírat vysokoškolské diplomy. Předávání cen v kategorii středoškolský student se mohlo zdát jako „malá generálka“ Vítu Ladányimu ze Střední školy zemědělské v Českém Těšíně za studii Floristicko-fytocenologický průzkum ruderální vegetace antropogenně vytvořeného území (odkaliště) v Třinci-Dolní Líštné, Kateřině Machové z Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Liberci za studii Historie kostela sv. Bonifáce v Dolním Hanychově, Veronice Mojdlové z Gymnázia v Uničově za studie Terezínské děti a Příběh jedné z miliónů, Tereze Nedvědové z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích za studii Probuzení potemníka moučného (Tenebrio molitor) z chill coma v závislosti na expoziční teplotě a době expozice, Ondřeji Nezvalovi ze Střední odborné školy v Šumperku za studii Meteorologická měření v lokalitě Vikýřovice, Magdaleně Novákové z Arcibiskupského gymnázia v Praze 2 za studii Politici a známí veřejní činitelé na hraně zákona, Olze Ryparové z Gymnázia Hranice za studii Analýza mikroorganizmů a spermatu kapilární elektroforézou, Alexanderu Slávikovi z Gymnázia Brno-Řečkovice za studii Numerické diferintegrování, Jiřímu Vančurovi ze Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Praze 1 za studii Apolloniovy úlohy a Davidu Věčorkovi z Gymnázia Brno-Řečkovice za studii Zpracování signálu srdečních zvuků.
Odpolední část zasedání pokračovala přednáškami ve Vlasteneckém sále. V mezinárodním roce astronomie by snad ani jiné téma než astronomie nemohlo zaznít. O pravidlech „silničního“ provozu v kosmu promluvil jeden z oceněných, doc. Luboš Perek, český odborník na mezihvězdné prostory, který se mimo jiné zasloužil o náš největší dalekohled v Ondřejově. Po Rastislavu Štefánikovi se stal druhým čs. astronomem, který je nositelem mezinárodní Janssenovy ceny Francouzské astronomické společnosti. Byl generálním sekretářem Mezinárodní astronomické unie IAU a jako jediný československý vědec zastával funkci viceprezidenta Mezinárodní rady vědeckých unii ICSU. Ve své přednášce se v souvislosti s nedávnou srážkou dvou satelitů a přeletem třiceticentimetrového balvanu mezi Zemí a Měsícem zamýšlel, zda je v kosmu bezpečno a nakolik lze bezpečnost zvýšit přijetím pravidel provozu. Tajemství Vzniku hvězd a vývoje galaxií posluchačům následně odhalil prof. Jan Palouš a Temnými stránkami vesmíru uzavřel první den veřejnosti přístupného valného shromáždění prof. Jiří Bičák.
Po druhém jednacím dni přijalo Valné shromáždění US stanovisko k problematice financování výzkumu v ČR, které naleznete na webových stránkách http://abicko.avcr.cz.
MARINA HUŽVÁROVÁ,
GABRIELA ADÁMKOVÁ