29.2.2012
Nové poznatky badatelů z Fyziologického ústavu AV ČR
Bolestivé vjemy nás chrání před poškozením, ale zároveň nám znepříjemňují život. Tým Dr. Viktorie Vlachové z Fyziologického ústavu AV ČR zaznamenal další úspěch při výzkumu čidel-receptorů bolesti – nyní na základě působení kafru. V článku publikovaném v prestižním lékařském časopisu Anesthesiology vědci oznámili, že za lehce dráždivý, ale záhy uklidňující účinek tohoto přírodního léčiva při svědění, zánětu a bolesti je do značné míry zodpovědný jeho přímý vliv na vnější obal receptoru s označením TRPV1 kanál. Ten se nejprve rychle aktivuje, poté však ještě rychleji adaptuje a znecitlivuje.
28.2.2012
Neobvyklou „šňůru“ pěti nejjasnějších planet Sluneční soustavy budeme moci spatřit na obloze v posledních únorových dnech a zejména pak v první polovině března. Večer od západního obzoru najdeme Merkur, Venuši, Jupiter a Mars. V pozdějších hodinách, po západu Merkuru, na východním obzoru přibude Saturn. Všechny planety můžeme pozorovat i bez dalekohledu, zejména Jupiter s Venuší pro jejich velkou jasnost nepřehlédneme. Celou scenérii doplní Měsíc a též malými dalekohledy pozorovatelná kometa. Podobně neobvyklou přehlídku znovu zažijeme v roce 2015, či za lepších podmínek až v roce 2036.
24.2.2012
Nové poznatky virologů z Akademie věd ČR
Endogenní retroviry, které před miliony let napadly naše předky a staly se součástí lidské DNA, již zásluhou evoluce nevyvolávají v našich organismech infekci, ale některé jejich geny nám naopak prospívají. Jsou totiž předlohou syntézy několika bílkovin obohacujících buňky o nové nepostradatelné funkce. Na „nepravých místech“ však může tato jinde vítaná životodárná schopnost působit kontraproduktivně a naše zdraví ohrožovat. Tým virologů vedený Dr. Jiřím Hejnarem z Ústavu molekulární genetiky AV ČR popsal mechanismy, které tyto procesy regulují.
23.2.2012
Krátce po získání evropské dotace mění vědecký projekt BIOCEV logo, včera ho představil veřejnosti na nových webových stránkách projektu. „Nové logo vyjadřuje partnerství významných institucí, které se spojily s jedním společným cílem - vybudovat v České republice evropské vědecké centrum excelence,“ říká Jan Rajnoch, manažer projektu BIOCEV. Autorem nového loga je Aleš Bulva.
20.2.2012
Soutěž pro mladé vědce do 35 let
Nejlepší vědecké práce autorů do 35 let vybrala letos v únoru porota soutěže „Česká naděje 2011 – Scopus Awards. Cílem bylo zapojit mladou generaci do výzkumu a vývoje v oblastech společenských věd, fyziky a matematiky, chemie, věd o zemi, biověd, lékařských věd, zemědělství, informatiky, průmyslu. Ze 134 návrhů vybrala porota pod vedením člena Akademické rady AV ČR prof. Petra Rába z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR pět vítězných prací. Slavnostní předání cen se uskuteční ve čtvrtek 23. února 2012 v pražském hotelu Four Seasons. Tisková konference s vítězi se zde koná od 14 hodin v salonku Anna.
16.2.2012
Setkání špičkových neurologů, která se každoročně v březnu souběžně konají v Evropě a v USA, jsou letos naplánována na týden od 12. 3. 2012. Ústav experimentální medicíny AV ČR, kde je umístěna centrála této mezinárodní akce pro země střední a východní Evropy, proto uspořádal ve spolupráci s Českou společností pro neurovědy cyklus veřejných přednášek v sídle Akademie věd ČR v Praze. Tematicky budou zaměřeny např. na nervové a duševní choroby, vnímání času, kódování informací o zvuku v mozku, léčbu chorob mozku a míchy kmenovými buňkami a tkáňovými náhradami. Podrobnosti k programu naleznete
zde.
15.2.2012
Článek českých vědců v Biology Letters
Přirozenou rovnováhu v povodích českých řek v posledních letech narušuje rychlé šíření vetřelce z východu – sladkovodní škeble asijské (Anodonta woodiana). Důvodem je schopnost jejích larev parazitovat téměř všechny druhy ryb, a to i ty, které samy parazitují jiné škeble. Toto převrácení rolí mezi hostitelem a parazitem odhalil výzkum vedený doc. Martinem Reichardem z Ústavu biologie obratlovců AV ČR v Brně. Práce byla nyní publikována v mezinárodním odborném časopisu Biology Letters.
2.2.2012
Čeští vědci usnadňují transplantace orgánů
Nanovlákna mohou být vhodnými nosiči pro jeden z hlavních imunosupresivních léků, který tlumí obrannou reakci lidského těla při transplantaci orgánů. Ukazuje to průlomová práce vědeckého týmu Ústavu molekulární genetiky Akademie ČR ve spolupráci s badateli Ústavu experimentální medicíny AV ČR, Ústavu makromolekulární chemie AV ČR a firmou Elmarco. Tento zcela nový způsob aplikace cyklosporinu A při lokální léčbě může výrazně snížit posttransplantační komplikace způsobené vedlejšími účinky imunosupresiv.
1.2.2012
Vědecký projekt posvětilo i ministerstvo školství
Do dvou let vyroste ve Vestci u Prahy evropské centrum excelence, zaměřené na základní i aplikovaný výzkum v oblasti biomedicíny a biotechnologie. Ministr školství Josef Dobeš v úterý 31. ledna 2012 svým podpisem schválil realizaci projektu vědeckého centra BIOCEV. Týmy ze dvou fakult Univerzity Karlovy v Praze a šesti ústavů Akademie věd ČR tak dostaly oficiálně zelenou k výstavbě nového vědeckého centra.
20.1.2012
Článek českých vědců v Journal of Wildlife Diseases
Vědci z moravských pracovišť prokázali, že netopýři u nás trpí syndromem bílého nosu ‒ plísňovým onemocněním, které v Severní Americe ohrožuje ekosystém. V Česku i v dalších oblastech Evropy však netopýři s tímto syndromem umírají jen velice zřídka a onemocnění dosud nezpůsobilo pokles množství jejich populací. Odhalení příčiny „evropské imunity“ by mohlo severoamerické netopýry zachránit a odvrátit i narušení biologické rovnováhy v této části světa.