Skip to Content

Evropský týden mozku je příležitostí pro vědce i veřejnost

Každoroční březnový Evropský týden mozku je příležitostí pro veřejnost dovědět se novinky o mozkových onemocněních a pro vědce příležitostí vysvětlit veřejnosti nejnovější poznatky neurověd a nové léčebné postupy. V sídle Akademie věd ČR bude uspořádán cyklus veřejných přednášek, zaměřených na nervové a duševní choroby, vnímání času, kódování informací o zvuku v mozku, léčbu chorob mozku a míchy kmenovými buňkami a tkáňovými náhradami, uvedla Miroslava Kaňková z tiskového odboru akademie.
 
Setkání špičkových neurologů, původně iniciovaná v USA, jsou letos naplánována na týden od 12. března. V Česku se iniciativy chopil Ústav experimentální medicíny Akademie věd pod vedením profesorky Evy Sykové ve spolupráci s Českou společností pro neurovědy.
 
Které postižení mozku dokáže neurochirurgie léčit objasní posluchačům profesor Eduard Zvěřina z neurochirurgické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. O duševních poruchách v minulosti, současnosti i budoucnosti bude hovořit profesor Jiří Raboch z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
 
Profesorka Syková se bude věnovat svému oblíbenému tématu, kmenovým buňkám a biomateriálům a jejich uplatnění při léčbě onemocnění míchy a mozku. Vladimír Komárek z Kliniky dětské neurologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy bude hovořit o vývoji mozku a jeho poruchách. Zpracováním zvukové informace v mozku se bude zabývat profesor Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny.
 
Zájem veřejnosti podle organizátorů o týden mozku každoročně stoupá a podle odborníků plyne ze stále stoupajícího počtu mozkových onemocnění. Lidé chtějí rozumět tomu, jaké choroby mají a jaké jsou možnosti jejich léčby, a to i v budoucnosti.
 
Akademie věd ČR
 
 
Zdroj: ČTK
-A +A