Skip to Content

Komise AV odmítla rušení poplatků za znečišťování ovzduší

Za nepřijatelné a neodpovědné považuje Komise Akademie věd pro životní prostředí rozhodnutí sněmovny, která minulý týden zásadně zmírnila původní vládní návrh zvyšování poplatků za znečišťování ovzduší. Komise to uvedla v dnešním tiskovém prohlášení. Se zvyšováním poplatků do roku 2021 počítal nový návrh zákona o ochraně ovzduší. Sněmovna se naopak rozhodla tyto poplatky za devět let zcela zrušit.
 
Rozhodnutí sněmovny kritizovaly ekologické organizace, Svaz průmyslu a dopravy naopak tvrdí, že poplatky za znečišťování ovzduší, se kterými do roku 2021 návrh zákona počítá, jdou nad rámec evropské legislativy a zbytečně sníží konkurenceschopnost českých podniků.
 
Podle akademické komise sněmovna otevřela cestu k prohlubování obnovených nepříznivých trendů bez možnosti alespoň takto regulovat vliv průmyslu. "Je to poprvé v celé polistopadové historii, kdy se demokraticky zvolená sněmovna svým hlasováním zřetelně postavila proti všem dosavadním prohlášením a legislativním snahám v oblasti ochrany životního prostředí a zdraví obyvatelstva," uvedla komise v prohlášení.
 
Hlasování sněmovny připomíná podle komise komunistický režim, kdy se rozcházela slova a činy tehdejší moci, která nepokrytě a cynicky hazardovala se zdravím a střední délkou života lidí, zejména v pánevních okresech severních Čech, v zájmu průmyslu, energetiky a exportu surovin.
 
Uvedený legislativní návrh je podle komise zjevně v rozporu s dosavadním směrem vývoje v oblasti ochrany životního prostředí a vyřazuje ČR z rodiny moderních evropských zemí, kde platí heslo "znečišťovatel platí".
 
Předseda opoziční ČSSD dnes na tiskové konferenci uvedl, že jeho strana poplatky do zákona vrátí. Sociální demokraté mají většinu v Senátu, který může návrh vrátit do sněmovny. "V Poslanecké sněmovně pro tuto změnu budeme schopni zajistit mnohem více hlasů, než tomu bylo v prvním kole hlasování," uvedl Sobotka.
 
Podle původního návrhu kabinetu se měly poplatky za znečištění mezi roky 2017 a 2021 postupně zvyšovat až na 3,5 násobek současné sazby. Pak se měly z roku na rok zvednout na dvojnásobek. Sněmovna ale rozhodla, že s koncem roku 2015 by firmy neměly platit za vypouštění oxidu siřičitého, oxidů dusíku a těkavých organických látek. Za tuhé znečišťující látky by měly platit do konce roku 2021.
 
Chování poslanců podle kritiků prý vyvolává podezření, že zhoršování životního prostředí v tuzemsku je způsobeno neschopností zbavit ekonomické a sociální prostředí enormní korupční zátěže, uvádí se v prohlášení komise.
 
Akademie věd ČR
 
 
Zdroj: ČTK
-A +A