Regionální disparity v dostupnosti bydlení, jejich socioekonomické důsledky a návrhy opatření na snížení regionálních disparit

Zadavatel:
Doba řešení projektu:
-

Projekt je finančně podpořen Ministerstvem pro místní rozvoj ČR (dále jen MMR) v rámci programu "WD - Výzkum pro řešení regionálních disparit". Jeho řešení bylo oficiálně zahájeno v dubnu 2007. Na řešení se podílí tři instituce sídlící v různých částech ČR, konkrétně tým Socioekonomie bydlení Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., se sídlem v Praze, Institut Regionálních informací, s.r.o., se sídlem v Brně a Katedra městského inženýrství fakulty stavební na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava se sídlem v Ostravě. Koordinátorem řešení projektu je tým Socioekonomie bydlení Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i.

Analýza navrhovaná v tomto projektu umožní první komplexní zmapování disparit mezi jednotlivými českými kraji ve finanční a fyzické dostupnosti bydlení, a to jak jejich aktuálního stavu (průběžně po celé období řešení projektu), tak také jejich vývoje od roku 2000. Navrhovaná analýza bude rovněž simulovat (v průběhu řešení projektu následně též mapovat) vývoj finanční dostupnosti bydlení na základě předpokládaných kroků reformy v oblasti nájemního bydlení (deregulace nájemného). Pro účel měření finanční dostupnosti bydlení bude navíc využita nová metodologie, která sice vychází z postupů měření používaných ve světovém výzkumu bydlení, avšak odráží specifika transformace české společnosti.

Jelikož důsledné a kritické zmapování regionálních disparit dosud chybí, nebylo možné analyzovat ani potenciální socio-ekonomické důsledky těchto disparit, tj. skutečné a nikoliv pouze hypotetické socio-ekonomické důsledky. Teprve zmapování vývoje disparit ve finanční a fyzické dostupnosti bydlení umožní vysledovat vývoj v podílu domácností potenciálně ohrožených nedostupností bydlení, a to zvlášť pro jednotlivé skupiny domácností a zvlášť pro jednotlivé kraje České republiky. Statistická analýza faktorů ovlivňujících potenciální socio-ekonomické důsledky regionálních disparit ve finanční a fyzické dostupnosti bydlení, jako změnu demografického chování mladé generace, nízkou prostorovou mobilitu pracovních sil a zvyšování nebezpečí sociálního vyloučení u skupin akutně ohrožených finanční nedostupností bydlení, umožní poprvé testovat vliv jednotlivých faktorů na zmíněné socio-ekonomické důsledky. Jinými slovy, dosud nevíme, do jaké míry vývoj ve finanční a fyzické dostupnosti bydlení, stejně jako vývoj regionálních disparit ve finanční a fyzické dostupnosti bydlení mezi jednotlivými českými kraji, má skutečný vliv na změnu demografického chování mladé generace (nedostatečnou stabilizaci mladých rodin), prostorovou mobilitu pracovních sil a posilování nebezpečí sociálního vyloučení u domácností ohrožených finanční nedostupností bydlení. Zmapování regionálních disparit a navrhovaná statistická analýza faktorů dokáže vliv jednotlivých faktorů prokázat, resp. odhadnout váhu jednotlivých vlivů.

Teprve při znalosti významnosti vlivu (váhy vlivu jednotlivých faktorů) je možné odhadnout, do jaké míry existující i možné nové a originální nástroje bytové, rozvojové a sociální politiky, které by vedly ke zvýšení finanční a fyzické dostupnosti bydlení, resp. ke snížení regionálních disparit ve finanční a fyzické dostupnosti bydlení, by mohly rovněž vést k pozitivnějším demografickým proměnám, vyšší mobilitě pracovních sil a omezení sociálního vyloučení u domácností akutně ohrožených finanční nedostupností bydlení. Cílem tohoto projektu je takové nástroje (regulace, veřejné podpory) nalézt, testovat reálnost jejich zavedení, jejich nákladnost a efekt pro naplnění stanoveného cíle. Cílem projektu je rovněž definovat lokální specifika při konečném nastavení těchto nástrojů, a to pomocí detailních analýz regionálních disparit a efektivity navrhovaných nástrojů uvnitř vybraných čtyř českých krajů – kraji Moravskoslezském, Jihomoravském, Středočeském a Hl. m. Praze.

Již dnes existuje několik převážně státních nebo lokálních programů zaměřených na zvýšení finanční a fyzické dostupnosti bydlení, méně však již na snížení regionálních disparit ve finanční a fyzické dostupnosti bydlení. Existují, například, programy podpory výstavby obecních bytů, programy podpory výstavby podporovaných bytů (chráněných bytů, bytů na půl cesty, bytů v domech s pečovatelskou službou), programy půjček pro mladé sezdané páry (případně osamělé rodiče pečující alespoň o jedno nezaopatřené dítě) nebo příspěvek na bydlení. Finanční dostupnosti bydlení napomáhá též státem podporovaný systém stavebního spoření nebo možnost odečtu úroků z úvěrů použitých pro pořízení bydlení z daňového základu. Existují i programy a podpory zaměřené na finanční pomoc při poskytování sociálních služeb pro osoby akutně ohrožené bytovou nouzí a sociálním vyloučením. Všechny existující programy budou přirozeně analyzovány v rámci tohoto projektu, avšak budou hledány i nové formy opatření, jež by mohly mít při stejné či nižší nákladnosti vyšší efekt.

verze pro tisk seznam všech projektů
kontakty