5. března 2009: Vědci z našeho ústavu a dalších českých institucí popsali složení speciálních částic, které jsou důležité pro růst pylových láček. Láčky vyrůstají z pylových zrn a zprostředkují oplodnění vajíčka. Výzkum ukázal, že částice hrají mnohem významnější roli, než se biologové dosud domnívali.
Po dopadu pylového zrna na bliznu květu vzniká vláknitý útvar zvaný láčka. Protože se láčka intenzivně prodlužuje, musí se v ní co nejrychleji tvořit různé bílkoviny. Některé rostliny je vyrábějí podobně, jako když spěcháte a uvaříte večeři z polotovarů. Během vývoje pylu se určité typy mRNA (meziprodukt při tvorbě bílkovin) hromadí ve zvláštních částicích, které jsou později využity pro produkci bílkovin v láčce.
Tým z ÚEB, s pomocí kolegů hlavně z Univerzity Karlovy, nyní zjistil složení a funkci těchto částic. Původně se soudilo, že slouží jen ke skladování mRNA, případně k její dopravě například do špičky pylové láčky. Teď se však ukázalo, že přímo v nich se patrně také vytvářejí a dále upravují bílkoviny – a to v přesně určených časech a místech uvnitř buňky.
Částice tedy můžeme přirovnat k firmě dodávající stavby na klíč, která si přiveze materiál i řemeslníky a všechny práce provede na stanoveném místě v dohodnutém termínu. Objev pomůže lépe pochopit klíčové děje při rozmnožování rostlin. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě.
Foto: Pylové zrno tabáku. Autoři David Honys a David Twell.