Skip to Content

Vědci se budou v Praze zabývat bezpečností nanomateriálů

Bezpečností nanomateriálů a nanotechnologií, bez kterých se neobejde současný potravinářský, textilní či automobilový průmysl ani moderní medicína, se bude počátkem příštího týdne v Praze zabývat na 50 zahraničních a více než stovka českých odborníků. Sjedou se na konferenci nazvanou Bezpečnost nanotechnologií je velký úkol, řekla ČTK Jitka Mravinacová z tiskového odboru Akademie věd.
 
Nanotechnologie je považována za synonymum vědeckotechnické revoluce 21. století. Využívá materiálů z částic o velikosti jedné miliontiny milimetru a uplatňuje se ve velkém množství vědních disciplín i ve výzkumu vesmíru. Nanovědy používají jednotku nanometr. Do jednoho nanometru se vejdou tři až čtyři atomy. Virus je velký 100 nanometrů.
 
Hlavním cílem konference je podle Jana Topinky z Ústavu experimentální medicíny stimulovat česká vědecká pracoviště, aby se více zapojila do evropských projektů a také aby více spolupracovala v rámci ČR. "Jen tak je možné získávat validní a mezinárodně akceptovatelné výsledky," zdůraznil.
Topinka už delší dobu varuje před zdravotními riziky spojenými s používání nanomateriálů a nanotechnologií bez testování jejich bezpečnosti. Česká republika podle něj v tomto směru dlouhodobě pokulhává.
 
V Česku se podle Topinky požaduje hlavně rychlý zisk a bezpečnostní otázky jsou spíše přítěží, která prodražuje cenu výrobků. Hřeší se na to, že dosud neexistují jednotné a závazné předpisy pro testování bezpečnosti nanomateriálů. V budoucnu ale na trhu uspějí jen ti výrobci, kteří budou schopni prokázat bezpečnost svých výrobků, dodal.
 
Nanotoxikologie, tedy hodnocení bezpečnosti a toxicity nanotechnologií a nanomateriálů, je mladý obor. Množství výrobků, ve kterých se používají nanomateriály, roste a kontaktu s nimi se prakticky nikdo nevyhne. Nanočástice pronikají jako přísady do potravin, do textilního průmyslu (antimikrobiální nanostříbro), biomedicíny, regenerativní medicíny, elektroniky, automobilového průmyslu nebo do sportovních potřeb.
 
Nebezpečné nanočástice mohou vznikat také samovolně při spalovacích procesech v dopravě a průmyslu a přispívat ke katastrofálnímu znečištění ovzduší v některých českých regionech, například na Ostravsku. Pražská konference by měla shrnout dosavadní vědecké poznatky nanotoxikologie a upozornit na nejistoty a směry dalšího výzkumu.
 
Konferenci pořádá NanoImpactNet, což je evropské sdružení pracovišť, které se zabývají nežádoucími zdravotními účinky nanomateriálů, společně s Ústavem experimentální medicíny AV ČR, Britským velvyslanectvím, Ústavem pracovního lékařství v Edinburku a Ústavem práce a zdraví v Lausanne. Koná se v pondělí a úterý 29. a 30. listopadu v konferenčním centru Ústavu molekulární genetiky v Praze-Krči. Diskutovat na ní budou vědci ze šestnácti evropských zemí a z USA.

Vyšlo také:
Vědci se budou v Praze zabývat bezpečností nanomateriálů
Radio Praha, 25.11.2010, Zprávy
 
Vědci se budou v Praze zabývat bezpečností nanomateriálů
Iporadna.cz, 25.11.2010
-A +A