Kritikova abeceda
„Tato kniha je výběrem z kritik české prózy, které jsem pod různými jmény napsal do sklonku roku 2008, protože mě to baví… Snad to, co se do této knihy vešlo, bude bavit i čtenáře.“ píše v úvodu autor knihy Pavel Janoušek. Své kritiky uveřejňoval pod rozmanitými krycími jmény a identitami, oblíbený je například svérázný slovácký mudrlant Alois Burda a další členové jeho rodiny.
Janoušek, P., Literární řada, Academia, Praha 2009. Vydání 1.
HISTORIE A SOUČASNOST ENTOMOLOGIE V ČESKU
Publikace přináší stručný popis vývo-je entomologie (nauky o hmyzu) na úze-mí Česka od druhé poloviny 19. století do současnosti (do roku 2005). V úvodní části jsou zmíněny důvody a okolnosti její přípravy a vzniku. V hlavní části publikace je popsána historie jednotlivých oborů, organizací a pracovišť zabývajících se základním i užitým entomologickým výzkumem, pedagogickou činností a praxí (muzea, univerzity, výzkumné ústavy, aplikovaná pracoviště a další).
Skuhravý, V., ČZT, s. r. o., Praha 2008. Vydání 1.
O SMYSLU VĚDY (ESEJ)
Monografický text exaktním způsobem soustřeďuje argumenty pro osvětlení významu vědy pro současnou společnost. Ve stručnosti shrnuje vývoj vědecké činnosti včetně historie institucionalizace vědy a popisuje situaci, ve které se nachází věda v současné době. Jako východisko ze současné krize hodnot a motivací navrhuje posun ke stálému syntetičtějšímu způsobu vedení duševní práce a úctu člověka k člověku.
Petáková, Z., Česká geologická služba, Praha 2009. Vydání 1.
PSYCHOLOGIE KATASTROFICKÉ UDÁLOSTI
Jádrem publikace je původní výzkum, který se uskutečnil v letech po katastrofálních povodních r. 2002. Výzkum koordinovali pracovníci Psychologického ústavu AV ČR v součinnosti s klinickými psychology a pomáhajícími pracovníky z Charity ČR. Zaměřuje se na prožívání mimořádné zátěže a traumatizujících událostí, zkušenosti postižených osob i osob pomáhajících z řad humanitárních pracovníků.
Kohoutek, T., Čermák, I., Academia, Praha 2009. Vydání 1.
KONFUCIUS V ZRCADLE SEBRANÝCH VÝROKŮ
Učení starověkého čínského myslitele Konfucia, zaznamenané ve výrocích v knize Lun Yu, tvoří páteř knihy českého sinologa Jaromíra Vochaly. Kniha obsahuje převážně záznamy výroků a rozhovorů Mistra Konga a jeho učedníků, pravděpodobně zčásti pořízené Mistrovými žáky ještě za jeho života, většinou však zřejmě dodatečně rekonstruované a různě doplňované až po jeho smrti.
Vochala, J., edice Orient, Academia, Praha 2009. Vydání 1.
TEMPLÁŘI, KŘIŽÁCI A KACÍŘI VE STARÝCH FRANCOUZSKÝCH KRONIKÁCH
Půlstoletí starý překlad starofrancouzských textů českého romanisty a literárního historika Václava Černého vyšel již v roce 1962 pod názvem Staré francouzské kroniky. Nové vydání významně obohacuje předmluva-esej současného medievisty Martina Nejedlého, který se zamýšlí nad koncepcí knihy i osobností autora.
Černý, V., edice Europa, Academia, Praha 2009. Vydání 1.