veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
Syncytin – dobrý sluha, ale zlý pán
24.2.2012
Život bez hemu
2.3.2012
Jak zavřít kanálky bolesti?
29.2.2012
„Šňůra“ pěti nejjasnějších planet na obloze
28.2.2012
Zemřel skvělý znalec a popularizátor astronautiky Antonín Vítek
28.2.2012
Ve věku 72 let zemřel přední český znalec a popularizátor astronautiky, dlouholetý pracovník Akademie věd ČR Mgr. Antonín Vítek, CSc. Na svou nejdelší a poslední cestu do hlubin vesmíru, k planetce č. 30.253, jež byla po něm pojmenována, se vydal v úterý ráno 28. února 2012. Jako vystudovaný přírodovědec působil nejprve v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, poté přešel do Základní knihovny – Ústředí vědeckých informací ČSAV a následně do Knihovny Akademie věd ČR. U české veřejnosti byl oblíbeným autorem mnoha publikací a přednášek o kosmickém výzkumu.
6. evropský matematický kongres v Krakově
23.2.2012
Vrcholnou evropskou matematickou událostí světového významu bude ve dnech 2.–7. července 2012 6. evropský matematický kongres v polském Krakově. Tato pravidelná setkání se konají se čtyřletou periodou pod záštitou Evropské matematické společnosti, poslední dva kongresy se uskutečnily ve Stockholmu (2004) a v Amsterdamu (2008). Vysoké ocenění české matematiky představuje předsednictví prof. Eduarda Feireisla vědeckému výboru kongresu. Jde o špičkového pracovníka Matematického ústavu AV ČR a mimo jiné i držitele Akademické prémie.
Česká naděje 2011 – Scopus Awards
20.2.2012
Soutěž pro mladé vědce do 35 let
Nejlepší vědecké práce autorů do 35 let vybrala letos v únoru porota soutěže Česká naděje 2011 – Scopus Awards. Cílem bylo zapojit mladou generaci do výzkumu a vývoje v oblastech společenských věd, fyziky a matematiky, chemie, věd o zemi, biověd, lékařských věd, zemědělství, informatiky, průmyslu. Ze 134 návrhů vybrala porota pod vedením člena Akademické rady AV ČR prof. Petra Rába z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR pět vítězných prací. Slavnostní předání cen se uskutečnilo ve čtvrtek 23. února 2012 v pražském hotelu Four Seasons.
Evropský týden mozku
20.2.2012
Prof. Jiří Drahoš v rozhovoru pro internetový časopis Best of …
16.2.2012
Invazní škeble převrací role mezi hostitelem a parazitem
15.2.2012
GLOBE at Night 2012
10.2.2012
Mapování světelného znečištění
Celosvětová pozorovací kampaň GLOBE at Night, která v různých částech naší planety monitoruje úroveň tzv. světelného znečištění, vstoupila již do sedmého ročníku. Právě díky ní se kontaminace zemské atmosféry umělými zdroji světla dostala do povědomí širší veřejnosti, která ji začala vnímat jako vážný problém ovlivňující životy lidí i zvířat. Objevuje se v hustě osídlených oblastí, zejména ve velkých městských aglomeracích, jež jsou zaplaveny nepřeberným množstvím pouličních lamp, reklamních poutačů, halogenových reflektorů apod. Ty mnohdy svítí do svého okolí zcela chaoticky a bezúčelně.
Jak odolat spavé nemoci
7.2.2012
Vědci z AV ČR pomáhají Africe
Zmapování genů, které zřejmě zodpovídají za menší náchylnost k parazitickému prvoku trypanozomě, jenž v Africe způsobuje smrtelně nebezpečnou spavou nemoc, se podařilo vědecké skupině doc. Marie Lipoldové z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky. Badatelé použili pro hledání těchto genů několik myších kmenů, které se liší v reakci na trypanozomovou infekci. Nákaza může propuknout jak u lidí, tak i u jiných savců, a vedle šíření malárie či HIV představuje pro obyvatele subsaharské Afriky velkou překážku v boji s chudobou a ekonomickou a vzdělanostní zaostalostí.
Prof. Václav Pačes převzal Mendelovu medaili
6.2.2012
Čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách udělil předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš svému předchůdci v čele této instituce a současnému předsedovi Učené společnosti ČR prof. RNDr. Václavu Pačesovi, DrSc. Slavnostní předání vysokého vyznamenání AV ČR se uskutečnilo v den Pačesových sedmdesátých narozenin při podvečerním setkání v Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Jubilant zde vystoupil s přednáškou o počátcích molekulární genetiky u nás, v níž mimo jiné ocenil i mimořádný význam objevitele základních zákonů dědičnosti Gregora Johanna Mendela.