Abicko  > 2011  > únor

Evropský týden mozku již potřinácté

01 01 01       
       Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Akademie věd ČR se od 14. března 2011 opět připojuje k Evropskému týdnu mozku, v jehož rámci badatelé zabývající se výzkumem mozku informují veřejnost o nejnovějších výsledcích. „Onemocnění centrální nervové soustavy (CNS) patří mezi největší medicinské problémy moderní společnosti. Jejich léčba je velmi drahá a veřejnost nemá o těchto nemocech dostatek informací. O dílčích úspěších našich vědců proto tradičně informujeme formou popularizačních přednášek,“ uvedla na tiskové konferenci prof. Eva Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Podle prof. Josefa Syky z téhož akademického pracoviště mají české neurovědy vysokou úroveň jak vlastním výzkumem, tak i klinickými aplikacemi. „Pracoviště, která se neurovědami zabývají, jsou soustředěna nejvíce v Praze, v menším rozsahu v Plzni, Olomouci, Hradci Králové. V příštích letech mají ale v Brně vzniknout dvě rozsáhlá výzkumná centra – CEITEC a ICRC –, jejichž infrastruktury budou využívat také pražští vědci.“
Studenti i veřejnost mohou od pondělí do čtvrtka navštívit celkem osm přednášek, na nichž se dozvědí například o zpracování bolesti, přenosu sluchových informací, zobrazovacích metodách, kmenových buňkách, biomateriálech, nanotechnologiích či o tkáňových náhradách. Stranou zájmu nezůstanou mezinárodní projekty a spolupráce, klinické aplikace a popularizace neurověd. Českou část Evropského týdne mozku připravuje Česká společnost pro neurovědy ve spolupráci s ÚEM AV ČR a Centrem neurověd již po třinácté. Evropskou část koordinuje European Dana Aliance for the Brain, na americkém kontinentě Dana Aliance for Brain Initiatives, na jejíchž webových stránkách naleznete zprávy o výsledcích v oblasti výzkumu mozku od roku 2000.
-lsd-

Aktuality

29.2.2012 Zemřel popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek

Antonin_Vitek_vzpominka.jpgMgr. Antonín Vítek, CSc., ( 25. 1. 1940–28. 2. 2012) byl známý zejména svým zájmem o kosmonautiku, v níž patřil mezi české znalce a popularizátory. Spolu s dalšími zájemci o kosmonautiku založil v roce 1961 klub SPACE. V roce 1969 byl členem týmu, který v Československé televizi komentoval přistání Apolla 11 na Měsíci. Ke 40. výročí vypuštění první umělé družice Země v roce 1997 založil specializovanou internetovou encyklopedii kosmonautiky SPACE-40. Vzpomínku jeho dlouholetého kolegy a přítele Karla Pacnera naleznete uvnitř článku.  

  29.2.2012 Jaderná energie a vesmír

Ve Hvězdárně a planetáriu Brno se 23. února 2012 uskutečnil workshop Jaderná energie a Vesmír. Vedle prof. Aleksandra V. Semenkina z Výzkumného střediska Keldyš Ruské akademie kosmonautiky a dr. Karla Katovského z Vysokého učení technického v Brně vystoupil také dr. Milan Řípa z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, v. v. i. Zatímco první dva přednášející hovořili výhradně o jaderné energii uvolněné štěpením, Milan Řípa se v přednášce Od Slunce k tokamaku a zpět zmínil o fúzní jaderné energii, jejímuž pozemskému výzkumu byl Vesmír inspirací.

  28.2.2012 Věda pro březen – nejcennější, co máme, je mozek

 

První jarní měsíc na starém kontinentu patří Evropskému týdnu mozku, kterého se Česká republika účastní již po čtrnácté.

  27.2.2012 Pozvánka na křest knihy

  24.2.2012 Izraelští nobelisté navštíví Prahu

nobel_invitation.jpgČtyři nositelé Nobelovy ceny z Izraele a několik dalších mimořádných osobností z oboru chemické biologie, materiálové vědy a strukturní biologie se setkají v Praze ve dnech 30–31. května 2012 na multidisciplinární konferenci Prague Nobel Get-Together, kterou pořádá Kancelář Akademie věd ČR, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR a izraelské velvyslanectví v Praze. Mladým vědcům a studentům se naskytne příležitost setkat se se špičkovými světovými odborníky tváří v tvář během výjimečných a neformálních akcí, kdy můžou např. pohovořit s „Nobelistou“ mezi čtyřma očima nebo se s nimi zúčastnit neformální večeře. Více o programu zjistíte na webových stránkách akce http://png2012.cz/.

  24.2.2012 Česká naděje – Scopus Awards

spopus_perex.jpgPorota odborníků z Akademie věd ČR a vysokých škol pod vedením prof. Petra Rába z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR vybrala vítězné návrhy soutěže Česká naděje 2011 – Scopus Awards, jejímž úmyslem bylo zapojit mladou generaci badatelů do výzkumu a vývoje. Tvůrčí aktivity vědců do 35 let podpořily společnost Suweco CZ a Elsevier B.V. – význačné světové vydavatelství odborné a vědecké literatury a producent světové citační databáze Scopus. Autoři oceněných projektů získali 23. února 2012 v hotelu Four Seasons vedle odborného kreditu také finanční prémie v rozmezí 1000–4000 eur.

  23.2.2012 Vychází Patočkova Korespondence s komeniology

Dědicové Patočkova díla se spolu s význačnými osobnostmi české vědy, včetně představitelů Akademie věd a vysokých škol, setkali 21. února 2012 v Akademickém konferenčním centru v pražské Husově ulici na prezentaci Korespondence s komeniology Jana Patočky (1907–1977). Dvousvazkové vydání, které vůbec poprvé představuje Patočkovu korespondenci s komeniology, připravily pro vydání v nakladatelství OIKOYMENH Archiv Jana Patočky a Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského Filosofického ústavu Akademie věd AV ČR.

  20.2.2012 Usnesení 114. zasedání Pléna České konference rektorů

Plénum České konference rektorů (ČKR) přijalo na svém 114. zasedání, které se uskutečnilo ve dnech 16. a 17. února 2012 v Praze péčí Vysoké školy manažerské informatiky a ekonomiky, a.s., následující usnesení.

  20.2.2012 Obecná relativita 100 let po Einsteinově pražském pobytu

Evropský kulturní klub spolu s Radou českých vědeckých společností zvou na 180. podvečer na téma Obecná relativita 100 let po Einsteinově pražském pobytu, který se uskuteční ve čtvrtek 1. března 2012 v zasedací místnosti č. 206, 2. patro budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 od 17:00 hodin.

  17.2.2012 Archeologové odmítají novelu Zákona o státní památkové péči

K projednávání ve vládě byla 16. února 2012 připravena novela zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči, kterou vypracovalo Ministerstvo kultury ČR. V počátcích příprav byli přizváni zástupci odborné veřejnosti, jejich názory ovšem MŠMT dostatečně nezohlednilo; závěrečnou podobu novely vytvořili výhradně pracovníci MŠMT. Pro odbornou veřejnost je novela nepřijatelná. Navrhovaná legislativní změna je nevyvážená, některé formální aspekty řeší nepřiměřeně detailně a jiné, odborně důležité, jen povrchně, pokud je zcela neopomíjí.

  17.2.2012 Ústavní seminář ve Fyzikálním ústavu

Fyzikální ústav AV ČR zve na ústavní seminář Pokročilá charakterizace povrchů a nanostruktur s atomárním rozlišením pomocí rastrovacích mikroskopů dne 7. března 2012 v 15:00 hod. v přednáškovém sále Fyzikálního ústavu Akademie věd na Slovance.

  17.2.2012 Mendelova medaile prof. Václavu Pačesovi

Z ryze vědeckého pojetí poněkud vybočující směs vtipem a nadsázkou odlehčených podvečerních přednášek se odehrála 2. února 2012 v Haškově posluchárně Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Kolegové a přátelé tak popřáli Václavu Pačesovi k jeho sedmdesátinám. Z úst oslavencových zazněla přednáška o počátcích molekulární genetiky u nás, v níž jubilant vyzdvihl význam jednoho z pilířů genetiky, osobnost Johanna Gregora Mendela. A právě čestnou oborovou medaili J. G. Mendela za zásluhy v biologických vědách poté Václav Pačes převzal z rukou předsedy AV ČR Jiřího Drahoše.

  16.2.2012 Vědci uspěli v zkoumání schopnosti organismu přežít promrznutí

muska_perex.jpgPrestižní americký vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences USA / PNAS zveřejnil v polovině února v krátké době po sobě již druhý vědecký objev skupiny pracovníků Entomologického ústavu BC AV ČR a Jihočeské univerzity vedené doc. Vladimírem Košťálem, vedoucím oddělení biochemie a fyziologie ENTÚ. Vědci se ve svém výzkumu zaměřili na schopnost organismu přežít mráz, při kterém se v těle již tvoří ledové krystalky. Pokusným organismem byla muška octomilka, Drosophila melanogaster, která má tropický původ a za normálních okolností je silně citlivá k chladu.

  16.2.2012 Prezentace knih Korespondence s komeniology I a II

Archiv Jana Patočky a Oddělení pro studium a edici díla Jana Amose Komenského zvou na slavnostní prezentaci knih Jan Patočka, Korespondence s komeniology I a II, vydaných v rámci Sebraných spisů Jana Patočky. Prezentace se koná 21. února 2012 v 15 hodin v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1.

  15.2.2012 Stanovisko Komise pro životní prostředí AV ČR

Komise pro životní prostředí Akademie věd České republiky vydala 10. února 2012 Stanovisko k hlasování Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR o ochraně ovzduší.

  14.2.2012 Zahraniční stipendia Newton International Fellowships

Britská akademie (The British Academy) a londýnská Královská společnost (The Royal Society) vyhlásily nové kolo konkursního řízení na zahraniční stipendia Newton International Fellowships na 2-letá badatelská studia pro mladé badatele v oblasti humanitních, přírodních, fyzikálních a společenských věd. Termín podávání přihlášek je 16. dubna 2012. Bližší informace na adrese:
www.newtonfellowships.org.

  9.2.2012 Hodný a zlý kafemlejnek

V Lidových novinách (LN 8.2. 2012) vyšel článek o kafemlejnku („Kafemlejnek“ přinesl i pozitiva). Daniel Münich z CERGE-EI k němu na svém blogu uvádí: „Je dobrou příležitostí osvětlit jednu zásadní věc, která méně znalé smrtelníky mate. Zmatení diskusí o kafemlejnku způsobuje skutečnost, že v jistém ohledu kafemlejnek je tím nejlepším (nebo spíše nejméně špatným), co jsme zde dosud u nás na hodnocení měli a v jiném ohledu je kafemlejnek katastrofou.“

  9.2.2012 Pětiletá výzkumná stipendia

royal_society.jpgThe Royal Society of Edinburgh v součinnosti se skotskou vládou a za finanční spoluúčasti Evropské unie (FP7 Marie Curie Co-Fund) vyhlásila pětiletá výzkumná stipendia pro badatele v oboru fyzikálních, počítačových, inženýrských, biologických, lékařských, přírodních a sociálních věd. Podmínkou je výzkum realizovaný na skotské universitě nebo jiném skotském vědeckém pracovišti; uchazeči se mohou rekrutovat ze všech výzkumných institucí ve Skotsku i v zahraničí. Podmínky stipendií umožňují během zmíněných pěti let bádat až do jednoho roku mimo Skotsko.
Přihlášky lze podávat do 14. února 2012. Bližší informace a formuláře naleznete na http://www.royalsoced.org.uk/995_FormsandGuidance.html.

  8.2.2012 Usnesení Předsednictva České konference rektorů

Předsednictvo České konference rektorů vítá společné prohlášení rektorů brněnských veřejných vysokých škol z 30. ledna 2012. Nikoli zbrklé legislativní úsilí, ale jen skutečně reformní kroky mohou přinést zvýšení kvality a efektivity při respektování samosprávy univerzit a svobody vzdělávání i bádání.

  7.2.2012 BIOCEV začne čerpat evropské peníze, projekt posvětilo i ministerstvo školství

Do dvou let vyroste ve Vestci u Prahy evropské centrum excelence, zaměřené na základní i aplikovaný výzkum v oblasti biomedicíny a biotechnologie. Ministr školství Josef Dobeš svým podpisem schválil realizaci projektu vědeckého centra BIOCEV. Týmy ze dvou fakult Univerzity Karlovy v Praze a šesti ústavů Akademie věd ČR tak dostaly oficiálně zelenou k výstavbě nového vědeckého centra.

 

archiv aktualit