Kalendář akcí

Dnes < 2012 >  < duben > 
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

section-box-04-bg.jpg

 

Jarní exkurze do světa vědy

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Václav Havel v soudobých dějinách

Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Václav Havel v soudobých dějinách

19.3.2012

Pracovní konference v Akademii věd ČR
Osobnost Václava Havla jako veřejně angažovaného intelektuála byla předmětem konference pořádané Ústavem pro soudobé dějiny (ÚSD) AV ČR v pondělí 19. 3. 2012 v sídle AV ČR v Praze. Účastnili se jí historici a další odborníci z  AV ČR i z jiných institucí. Podle ředitele ÚSD AV ČR PhDr. Oldřicha Tůmy, Ph.D., vedly k uspořádání konference dva důvody – symbolické rozloučení s V. Havlem a uctění jeho památky, v pracovní rovině pak snaha o věcnou a nezaujatou formulaci, či alespoň o předběžné vytyčení půdorysu toho, co V. Havel pro českou společnost a její dějiny znamená.

více zde

Academia zazářila v cenách Magnesia Litera

5.4.2012

Z mimořádného úspěchu se ve středu 4. 4. 2012 radovalo při slavnostním vyhlášení výročních knižních cen Magnesia Litera Nakladatelství Academia, když proměnilo nominace ve třech kategoriích. Litery získalo za nakladatelský čin – A. Solženicyn: Souostroví Gulag; pro objev roku – Š. Hulík: Kinematografie zapomnění. Počátky normalizace ve filmovém studiu Barrandov 1968–1973 a za literaturu faktu – J. Knapík, M. Franc a kol.: Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948–1967. V této kategorii byl nominován také titul M. Šroněk, K. Horníčková eds.: Umění české reformace (1380–1620).

více zde

Jarní exkurze do světa vědy

5.4.2012

Chtěli byste někdy cestovat v čase? Nebo se podívat do kosmu? Láká vás průzkum mikrosvětů? Anebo se chcete jen tak projít jarní přírodou ve vašem okolí? To vše a mnohem víc můžete zažít s vědci Akademie věd ČR. V období od 4. 5. do 23. 6. 2012 pro vás mají totiž připraveny „Jarní exkurze do světa vědy“. Akce se koná na několika místech České republiky – v Praze, Dolních Věstonicích u Brna, Ondřejově a ve vámi vybraných geologických lokalitách. Exkurze nabízejí oba Archeologické ústavy, Astronomický ústav, Geologický ústav, Mikrobiologický ústav a Národohospodářský ústav. Více informací naleznete zde.

více zde

Rychlé ovládání magnetu světlem

2.4.2012

Objev českých fyziků na stránkách Nature Physics
Přenos úhlového momentu z kruhově polarizovaného světla do spinu elektronů umožňuje vybudit magnet z rovnovážného stavu na časových škálách kratších než pikosekunda. Tento efekt, díky kterému lze manipulovat spiny v magnetu pomocí krátkých laserových pulsů, představili vědci ze společné Laboratoře opto-spintroniky Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Práce byla publikována 1. dubna 2012 v časopisu Nature Physics.

více zde

Záhadná dutina v koróně Slunce?

29.3.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120329-zahadna-dutina-v-korone-slunce.jpg

Vysvětlení ředitele Astronomického ústavu AV ČR doc. Petra Heinzela
 
V uplynulých dnech se v některých elektronických i tištěných médiích objevily obrázky a videa upozorňující na záhadný tmavý útvar v blízkosti Slunce. Vzápětí se pak začaly šířit spekulace, že se jedná o planetku, nebo dokonce o UFO spojené trubicí se Sluncem. Na pravou míru tento jev uvádí na internetových stránkách Astronomického ústavu AV ČR jeho ředitel a sluneční fyzik doc. Petr Heinzel – viz zde. Přinášíme také zkrácenou verzi tohoto vysvětlení:

více zde

Nebojte se matematiky!

28.3.2012

150 let od založení Jednoty českých matematiků a fyziků
 
Významné kulaté výročí si v těchto dnech připomíná Jednota českých matematiků a fyziků (JČMF). Uplynulo totiž 150 let od založení jejího prvního přímého předchůdce – Spolku pro volné přednášky z mathematiky a fyziky.V den výročí, ve středu 28. března 2012, se konalo ve Velké aule Karolina Univerzity Karlovy v Praze slavnostní setkání za účasti prezidenta ČR Václava Klause a vrcholných představitelů státu, Akademie věd ČR, školství a dalších sfér naší společnosti.

více zde

Jiří Homola jmenován Fellow SPIE

27.3.2012

Za významné úspěchy a přínos v oblasti fotoniky byl doc. Jiří Homola z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR jmenován Fellow (nejvyšší forma členství) Mezinárodní společnosti pro optiku a fotoniku (SPIE). Jiří Homola, mj. nositel Akademické prémie za rok 2011, se zabývá výzkumem biosenzorů, především optických, založených na excitaci povrchových plasmonů. Ty umožňují rychlou a extrémně citlivou detekci biologických látek, což napomáhá lékařské diagnostice a kontrole kvality potravin. SPIE takto každoročně oceňuje několik vědců z celého světa, kteří v oblasti optických věd dosáhli mimořádných výsledků.

více zde

Omega 3 versus obezita

26.3.2012

Výzkumem mechanismů, kterými Omega 3 mastné kyseliny z mořských ryb napomáhají v prevenci a léčbě metabolických poruch spojených s obezitou, se zabývá vědecký tým pod vedením MUDr. Jana Kopeckého, DrSc., z Fyziologického ústavu (FGÚ) AV ČR. Omega 3 jsou důležitou součástí zdravé výživy, redukují krevní tuky, působí protizánětlivě a snižují riziko vzniku diabetu 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění. V pokusech na myších, u nichž byla obezita podobně jako u většiny lidí indukována dietou s vysokým obsahem tuku, badatelé zkoumali vliv kombinovaného působení Omega 3 a mírné kalorické restrikce.

více zde

Méně herbicidů na polích?

23.3.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120323-mene-herbicidu-na-polich.jpg

Objev unikátního „dopravce“ hormonů
Auxin je klíčový rostlinný hormon, jehož pohyb mezi buňkami zajišťují zvláštní bílkoviny. Vědci nyní zjistili, že jedna z nich přenáší auxin zcela jiným způsobem než ostatní. Výsledky výzkumu mohou navíc pomoci objasnit působení herbicidu 2,4-D, a tím přispět k jeho šetrnějšímu používání v zemědělství. Zmíněná bílkovina může za určitých podmínek dopravovat auxin oběma směry. Jde o vůbec první přenašeč rostlinných hormonů, u něhož byl takový obousměrný transport popsán. Překvapivý objev se zrodil z úspěšné spolupráce týmů z Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) AV ČR a Purdue University v USA.

více zde

XL. zasedání Akademického sněmu AV ČR

21.3.2012

Akademický sněm AV ČR se sejde ve čtvrtek 19. dubna 2012 v 9.30 hodin v pražském Národním domě na Vinohradech. V pořadí  XL. zasedání bude mj. projednávat návrh výroční zprávy o činnosti Akademie věd ČR za rok 2011 a zprávu o činnosti Akademické rady AV ČR za období od XXXIX. zasedání Akademického sněmu. Sněm rovněž projedná stav příprav realizace dvou velkých projektů Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace – superlaseru ELI ve středočeských Dolních Břežanech a biomedicínského a biotechnologického centra BIOCEV ve Vestci u Prahy.

více zde

Hledání Higgsova bosonu – nejnovější výsledky z Tevatronu

19.3.2012

Fyzikové z kolaborací CDF a DZero – experimentů na proton-antiprotonovém urychlovači Tevatron v americkém výzkumném centru Fermi National Accelerator Laboratory (Fermilab) v Batávii – publikovali dvě zprávy týkající se hledání Higgsově bosonu. Nejnovější měření hmotnosti W ukazují, že Higgsův boson je lehčí než 152 GeV/c2. Přímé pátrání po Higgsově bosonu pak naznačuje jeho existenci a je v souladu s výsledky na urychlovači LHC v CERN. Na experimentu DZero se podílejí i čeští vědci z Fyzikálního ústava AV ČR, Matematicko-fyzikální fakulty UK a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

více zde

Přeměna vodiče v izolátor a naopak

16.3.2012

Pozoruhodný výzkum ve FZÚ AV ČR
 
Elektrická vodivost patří k základním vlastnostem materiálů. Ačkoli se mění s teplotou, zařazení mezi vodiče nebo izolátory je u většiny materiálů dané jejich chemickým složením a krystalovou strukturou. Existují však látky, u nichž lze malou změnou vnějších parametrů, např. teploty nebo tlaku, dosáhnout přeměny vodiče v izolátor nebo naopak. Skupina Dr. Jana Kuneše z Fyzikálního ústavu (FZÚ) AV ČR se zabývá teoretickým popisem těchto jevů a její úspěšné bádání v poslední době vyústilo ve dvě významné práce publikované v časopisu Physical Review Letters.

více zde

Bobt – gen, který „kastruje“ rostliny?

15.3.2012

Objevná publikace biologů z AV ČR
 
Tým českých, amerických a německých vědců našel gen, který zřejmě brání tvorbě pylu u luční byliny silenky obecné. Výsledky pomohou objasnit evoluci pohlavnosti u rostlin. Navíc jsou zajímavé pro zemědělství, protože při výrobě osiva se často využívají geny se stejnou funkcí. Na objevu, jenž byl koncem února zveřejněn v mezinárodním odborném časopisu PLoS ONE, se podíleli vědci z Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) AV ČR. Nalezený gen badatelé pojmenovali bobt.

více zde

Více aktualit...

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast