Fascinující rostliny, díl 12.
Všechny státy světa dnes řeší, jak získat energetické zdroje. Rostliny totéž řeší už milióny let. Jejich boj o energii můžeme sledovat každý rok i v obyčejném českém lese. Soutěží se tady o světlo. Sluneční záření totiž pohání životodárnou fotosyntézu – výrobu organických látek z oxidu uhličitého a vody.
Představte si, že jste bylina z opadavého listnatého lesa. Brzy zjara jsou stromy holé, takže k vám na zem dopadá dost světla. Bývá ovšem ještě chladno. S postupujícím jarem se otepluje, což by mohlo podpořit váš růst. Jenže stromům zároveň raší nové listy, ubývá tedy světla v podrostu: v létě je ho zhruba dvacetkrát méně než v předjaří.
Jako rostlina máte dvě možnosti. Buď budete co nejlépe hospodařit se skromným přídělem slunečního svitu pod korunami olistěných lesních velikánů. Nebo naplno využijete bohatou světelnou nadílku časného jara.
Některé druhy zvolily první strategii. Jiné (třeba sněženka podsněžník, sasanka hajní nebo dymnivka dutá) naopak tu druhou. Takové byliny vyrazí ze země krátce po skončení zimy, rychle spustí fotosyntézu na plné obrátky a rozkvetou dřív, než se na stromech objeví listí.
Organické látky, které získají fotosyntézou na jaře, ukládají do svých cibulí, hlíz nebo oddenků. Zásoby jim pak slouží jako rezerva pro zbytek roku a pro příští jarní rašení.
Foto: sasanka hajní, typická jarní květina našich listnatých lesů
Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.
Út, 03.04.2012 - 15:13 — Jan Kolář