Academia 

Otevřená věda

otevrena.jpg

section-box-04-bg.jpg

 

Jarní exkurze do světa vědy

Akademický bulletin

abicko

projekt BIOCEV

Optonika 2011

Akademie věd ČR  › Vědní oblasti  › Vědy o neživé přírodě  › Aktuality

Aktuality

Rychlé ovládání magnetu světlem

2.4.2012

Objev českých fyziků na stránkách Nature Physics
Přenos úhlového momentu z kruhově polarizovaného světla do spinu elektronů umožňuje vybudit magnet z rovnovážného stavu na časových škálách kratších než pikosekunda. Tento efekt, díky kterému lze manipulovat spiny v magnetu pomocí krátkých laserových pulsů, představili vědci ze společné Laboratoře opto-spintroniky Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Práce byla publikována 1. dubna 2012 v časopise Nature Physics (DOI: 10.1038/NPHYS2279).

Záhadná dutina v koróně Slunce?

29.3.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120329-zahadna-dutina-v-korone-slunce.jpg

Vysvětlení ředitele Astronomického ústavu AV ČR doc. Petra Heinzela
V uplynulých dnech se v některých elektronických i tištěných médiích objevily obrázky a videa upozorňující na záhadný tmavý útvar v blízkosti Slunce. Vzápětí se pak začaly šířit spekulace, že se jedná o planetku, nebo dokonce o UFO spojené trubicí se Sluncem. Na pravou míru tento jev uvádí na internetových stránkách Astronomického ústavu AV ČR jeho ředitel a sluneční fyzik doc. Petr Heinzel – viz zde. Přinášíme také zkrácenou verzi tohoto vysvětlení:

Jiří Homola jmenován Fellow SPIE

27.3.2012

Za významné úspěchy a přínos v oblasti fotoniky byl doc. Jiří Homola z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR jmenován Fellow (nejvyšší forma členství) Mezinárodní společnosti pro optiku a fotoniku (SPIE). Jiří Homola, mj. nositel Akademické prémie za rok 2011, se zabývá výzkumem biosenzorů, především optických, založených na excitaci povrchových plasmonů. Ty umožňují rychlou a extrémně citlivou detekci biologických látek, což napomáhá lékařské diagnostice a kontrole kvality potravin. SPIE takto každoročně oceňuje několik vědců z celého světa, kteří v oblasti optických věd dosáhli mimořádných výsledků.

Nebojte se matematiky!

22.3.2012

150 let Jednoty českých matematiků a fyziků
Půldruhého století uplyne od založení Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF), resp. jejího prvního předchůdce – Spolku pro volné přednášky z mathematiky a fyziky. V roce 1862 hozaložili studenti Filozofické fakulty c. k. Karlo-Ferdinandovy univerzity a jeho hlavní cíle zůstávají stejné: zlepšovat výuku matematiky a fyziky na školách, připravovat učebnice a odborné publikace, vyhledávat talenty v exaktních oborech a rozvíjet matematiku a fyziku jako vědu. U příležitosti jubilea JČMF se v den výročí, ve středu 28. 3. 2012, uskuteční od 10 h ve Velké aule Karolina UK v Praze slavnostní setkání.

Hledání Higgsova bosonu – nejnovější výsledky z Tevatronu

19.3.2012

Fyzikové z kolaborací CDF a DZero – experimentů na proton-antiprotonovém urychlovači Tevatron v americkém výzkumném centru Fermi National Accelerator Laboratory (Fermilab) v Batávii – publikovali dvě zprávy týkající se hledání Higgsově bosonu. Nejnovější měření hmotnosti W ukazují, že Higgsův boson je lehčí než 152 GeV/c2. Přímé pátrání po Higgsově bosonu pak naznačuje jeho existenci a je v souladu s výsledky na urychlovači LHC v CERN. Na experimentu DZero se podílejí i čeští vědci z Fyzikálního ústava AV ČR, Matematicko-fyzikální fakulty UK a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

Přeměna vodiče v izolátor a naopak

16.3.2012

Pozoruhodný výzkum ve FZÚ AV ČR
 
Elektrická vodivost patří k základním vlastnostem materiálů. Ačkoli se mění s teplotou, zařazení mezi vodiče nebo izolátory je u většiny materiálů dané jejich chemickým složením a krystalovou strukturou. Existují však látky, u nichž lze malou změnou vnějších parametrů, např. teploty nebo tlaku, dosáhnout přeměny vodiče v izolátor nebo naopak. Skupina Dr. Jana Kuneše z Fyzikálního ústavu (FZÚ) AV ČR se zabývá teoretickým popisem těchto jevů a její úspěšné bádání v poslední době vyústilo ve dvě významné práce publikované v časopisu Physical Review Letters.

Otevření Laboratoře plazmových technologií

15.3.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120315-otevreni-laboratore-plazmovych-technologii.jpg

Nově vybudovaná Laboratoř plazmových technologií Ústavu fyziky plazmatu (ÚFP) AV ČR byla ve čtvrtek 15. 3. 2012 otevřena ve Vědeckotechnickém parku VZLÚ v pražských Letňanech. Před slavnostním přestřižením pásky vystoupili s krátkými projevy předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš, ředitel ÚFP AV ČR ing. Petr Křenek a vedoucí oddělení materiálového inženýrství prof. Pavel Chráska, který má na otevření laboratoře hlavní podíl. Pozvaní hosté měli možnost sledovat ukázku plazmového stříkání a seznámit se se zařízením „Spark Plasma Sintering“, které je první svého druhu v ČR.

„Šňůra“ pěti nejjasnějších planet na obloze

28.2.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120228-snura-peti-nejjasnejsich-planet-na-obloze.jpg

Neobvyklou „šňůru“ pěti nejjasnějších planet Sluneční soustavy budeme moci spatřit na obloze v posledních únorových dnech a zejména pak v první polovině března. Večer od západního obzoru najdeme Merkur, Venuši, Jupiter a Mars. V pozdějších hodinách, po západu Merkuru, na východním obzoru přibude Saturn. Všechny planety můžeme pozorovat i bez dalekohledu, zejména Jupiter s Venuší pro jejich velkou jasnost nepřehlédneme. Celou scenérii doplní Měsíc a též malými dalekohledy pozorovatelná kometa. Podobně neobvyklou přehlídku znovu zažijeme v roce 2015, či za lepších podmínek až v roce 2036.

Zemřel skvělý znalec a popularizátor astronautiky A. Vítek

28.2.2012

Ve věku 72 let zemřel přední český znalec a popularizátor astronautiky, dlouholetý pracovník Akademie věd ČR Mgr. Antonín Vítek, CSc. Na svou nejdelší a poslední cestu do hlubin vesmíru, k planetce č. 30.253, jež byla po něm pojmenována, se vydal v úterý ráno 28. února 2012. Jako vystudovaný přírodovědec působil nejprve v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, poté přešel do Základní knihovny – Ústředí vědeckých informací ČSAV a následně do Knihovny Akademie věd ČR. U české veřejnosti byl oblíbeným autorem mnoha publikací a přednášek o kosmickém výzkumu.

6. evropský matematický kongres v Krakově

23.2.2012

Vrcholnou evropskou matematickou událostí světového významu bude ve dnech 2.–7. července 2012 6. evropský matematický kongres v polském Krakově. Tato pravidelná setkání se konají se čtyřletou periodou pod záštitou Evropské matematické společnosti, poslední dva kongresy se uskutečnily ve Stockholmu (2004) a v Amsterdamu (2008). Vysoké ocenění české matematiky představuje předsednictví prof. Eduarda Feireisla vědeckému výboru kongresu. Jde o špičkového pracovníka Matematického ústavu AV ČR a mimo jiné i držitele Akademické prémie.

GLOBE at Night 2012

10.2.2012

/sys/galerie-obrazky/news/Frenstat_Kondziolka.jpg

Mapování světelného znečištění
Celosvětová pozorovací kampaň GLOBE at Night, která v různých částech naší planety monitoruje úroveň tzv. světelného znečištění, vstoupila již do sedmého ročníku. Právě díky ní se kontaminace zemské atmosféry umělými zdroji světla dostala do povědomí širší veřejnosti, která ji začala vnímat jako vážný problém ovlivňující životy lidí i zvířat. Objevuje se v hustě osídlených oblastí, zejména ve velkých městských aglomeracích, jež jsou zaplaveny nepřeberným množstvím pouličních lamp, reklamních poutačů, halogenových reflektorů apod. Ty mnohdy svítí do svého okolí zcela chaoticky a bezúčelně.

Titul Česká astrofotografie měsíce získal v lednu „Melotte 15“

2.2.2012

/sys/galerie-obrazky/news/Vitezna_CAM_leden2012_Usatov.jpg

Vítězný snímek lednového kola již sedmého ročníku soutěže Česká astrofotografie měsíce nese název „Melotte 15“ a jeho autorem je Maxim Usatov. Jedná se o pohled do mlhoviny IC 1805, zvané dle jejího vzhledu „Srdce“. Tento její tvar však nevidíme, neboť hledíme do jejího nitra. Snad bychom mohli i zaváhat, díváme-li se skutečně objektivem dalekohledu do vzdálenosti sedm a půl tisíce světelných let daleko, nebo třeba mikroskopem na miniaturní preparát pečlivě umístěný na laboratorním sklíčku deset centimetrů od nás, tak jsou si obrazy podobné…

Řízená termojaderná fúze pro každého

19.1.2012

Nejen studentům, ale ‒ jak už sám název napovídá ‒ celé široké veřejnosti je určena kniha „Řízená termojaderná fúze pro každého“. U příležitosti 50. výročí svého založení ji vydal Ústav fyziky plazmatu AV ČR ve spolupráci se Skupinou ČEZ. Křest publikace za účasti autorů ‒ Ing. Milana Řípy, CSc., RNDr. Jana Mlynáře, Ph.D., Mgr. Vladimíra Weinzettla, Ph.D., a Ing. Františka Žáčka ‒ se konal ve čtvrtek 19. 1. 2012 v sídle Akademie věd ČR v Praze. Kmotry knihy se stali místopředsedkyně Senátu PČR PaedDr. Alena Gajdůšková a předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš.

archiv

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast