Geologický ústav AV ČR, v. v. i.

Badatelské centrum střední velikosti, jehož hlavním cílem je získávat, interpretovat a integrovat znalost zemského systému.

Novinky

Syndikovat obsah

Přednáška dr. Hernandéze z Lisabonské Univeristy

Datum a čas události: 
22.02.2012 - 10:00 - 11:30

Dne 22.2. v 10:00 proběhla v Geologickém ústavu AV ČR přednáška dr. Armanda Hernandéze z Lisabonské Univeristy na téma „The use of stable isotopes from lake sediments in palaeonvironmental reconstructions". Pdf prezentace přednášky je ke stažení zde.

Proběhl týden vědy a techniky (dny otevřených dveří)

Fotogalerie můžete vidět zde (1.11.), zde (2.11.), zde (3.11.) a zde (4.11.).

Vyšlo nové číslo GeoLines č.23 - věnované přehledu (ultra)vysokotlakých hornin Českého masivu

Geolines č. 23 obsahuje články shrnující aktuální znalosti (ultra) vysokotlakých a vysokoteplotních hornin pocházející z pláště a kůry (peridotity, pyroxenity, eklogity a granulity) včetně současných nálezů diamantu v těchto horninách na území Českého masivu. Součástí čísla je i popis význačných lokalit a přehled aktuálních publikací.

Zajímavosti

Syndikovat obsah

„Noemova archa“ pod Araratem – pohled geologa

Václav Cílek

Největší suchozemský savec všech dob a nejlépe zachovalá zkamenělina primáta

Ve dnech 16. – 19. 5. 2011 proběhla v Geologickém ústavu AV ČR, v. v. i., za spolupráce Přírodovědecké fakulty UK a Paleontologického oddělení Národního muzea, mezinárodní paleontologická konference. Uskutečnila se při příležitosti 80. narozenin prof. Oldřicha Fejfara, jedné z nejvýznamnějších osobností evropské paleontologie savců druhé poloviny 20. století., Tomu odpovídal i význam poznatků, které zde byly poprvé zveřejněny. Například prof. S.

O ústavu

SuchdolGeologický ústav AV ČR, v. v. i. je badatelské centrum střední velikosti, jehož hlavním cílem je získávat, interpretovat a integrovat znalost zemského systému a jeho geologické i biologické minulosti, bez níž není možné porozumět současnému životnímu prostředí. Zemský systém chápán jako výsledek interakce endogenních a exogenních geologických procesů, vývoje bioty a vlivů člověka. Ko-evoluce zemského systému znamená úzké propojení a nepřetržité vzájemné ovlivňování biotických a abiotických procesů vedoucích například ke změnám složení atmosféry, klimatickým změnám a tím rychlosti zvětrávání, tvorby reliéfu, vývoje sedimentárních pánví i některých typů ložise.