Moderní česká historiografie uspěla v Cenách Nakladatelství Academia

ceny_akademia_perex.jpgDvousvazkový Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948–1967 Jiřího Knapíka (Ústav historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě) a Martina France (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR a Masarykův ústav a Archiv AV ČR) zvítězil ve čtvrtém ročníku Cen Nakladatelství Academia, jejichž předání se konalo 7. března 2012 v sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze. Oceněná publikace, která nabízí poučený a zevrubný vhled do kulturního i každodenního života československé společnosti v období po nastolení vlády komunistické strany do doby těsně před Pražským jarem, získala nominaci i v letošním ročníku knižních cen Magnesia Litera v kategorii Literatura faktu.

 

Všechna fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
 
Encyklopedicky koncipované dílo, které uspělo zároveň v kategorii vědecká nebo populárně-naučná publikace, sestává z několika částí: rozsáhlé studie, v níž autoři nastiňují hlavní trendy ve vývoji kulturního dění a formování socialistického životního stylu v tehdejším Československu, tematicky uspořádaného soupisu hesel, slovníkové části, která tvoří jádro knihy a předkládá na 1300 hesel s odkazy na prameny a další literaturu a kolem 1000 hesel referenčních, a z textových příloh, které doplňují lexikální část. Jednotlivá hesla pokrývají dobové kulturní instituce a akce, ale i rekvizity každodenního života (např. prací prostředky, periodický tisk, nealkoholické nápoje), legislativu upravující kulturní provoz společnosti apod. Jelikož má kniha nadčasový charakter, autoři doufají, že se stane vyhledávaným pramenem pro poznání důležitého období československých dějin nejen pro akademickou obec, ale i pro učitele, studenty a laickou veřejnost.
 
ceny_academia_2011_01.jpg
 
Předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který autorům – Jiřímu Knapíkovi a Martinu Francovi – předal sošky od pražské sochařky a malířky Veroniky Oleríny, uvedl, že letos byla konkurence mezi nominovanými knihami mimořádná: „ Vítězná publikace pokrývá určité období mého života, takže jsem se při jejím čtení zajímal o některá hesla typu Míša, Fučíkův odznak apod. Musím říci, že čtení podobných hesel v člověku vzbuzuje jistou nostalgii. Na druhou stranu jsem ale pochopitelně rád, že ty časy již minuly.“
 
ceny_academia_2011_01.jpg
 
Devítičlennou porotu sestávající z odborníků z pracovišť Akademie věd a respektovaného novináře vedla tradičně ředitelka Ústavu experimentální botaniky AV ČR Eva Zažímalová, jež vyhlásila Cenu poroty. Letos ji získala monografie reflektující fenomén „ rudolfínské alchymie“ v širším kulturním a historickém kontextu Alchymie a Rudolf II.
 
ceny_academia_2011_01.jpg
 
Vladimíra Karpenka z Přírodovědecké fakulty UK a Iva Purše z Ústavu dějin umění AV ČR, který publikaci vydal ve svém domovském nakladatelství Artefactum. Cenu za překlad vědecké nebo populárně-naučné práce získal Martin Hilský, v jehož překladu v roce 2011 vyšlo kompletní dílo Williama Shakespeara.
 
ceny_academia_2011_01.jpg
 
Mimořádný nakladatelský počin si získal i přízeň čtenářů, díky nimž se stal nejprodávanější knihou Nakladatelství Academia (doposud Academia prodala na 6000 výtisků). V kategorii slovník nebo encyklopedická publikace vyhodnotila porota jako nejlepší bedekr Londýn – Kulturně-historický průvodce od Martina Kováře, v němž cestovatelé naleznou desítky příběhů, jež jsou bytostnou součástí historie Londýna.
 
ceny_academia_2011_01.jpg
 
Ucelené zpracování pozoruhodného tématu starých pražských kin Zaniklý svět stříbrných pláten – Po stopách pražských biografů Miroslava Čvančary a Jaroslava Čvančary obdrželo cenu za výtvarné zpracování publikace (Robin Brichta). 
 
ceny_academia_2011_01.jpg
 
-lsd-

9.3.2012