Kalendář akcí

Dnes < 2012 >  < červenec > 
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

CzechGlobe

Více o projektu

 

Cyril a Metoděj - 1150 let

cyril-a-metodej-1150-let-logo.jpg

TITUL.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Akademickou prémii získali doc. Jaroslav Doležel a Dr. Pavel Spurný

Akademickou prémii získali doc. Jaroslav Doležel a Dr. Pavel SpurnýAkademickou prémii získali doc. Jaroslav Doležel a Dr. Pavel SpurnýAkademickou prémii získali doc. Jaroslav Doležel a Dr. Pavel SpurnýAkademickou prémii získali doc. Jaroslav Doležel a Dr. Pavel SpurnýAkademickou prémii získali doc. Jaroslav Doležel a Dr. Pavel SpurnýAkademickou prémii získali doc. Jaroslav Doležel a Dr. Pavel Spurný

Foto: Stanislava Kyselová (Akademický bulletin)

Akademickou prémii získali doc. Jaroslav Doležel a Dr. Pavel Spurný

26.6.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120621-Akademickou-premii-ziskaji-doc-J-Dolezel-a-Dr-P-Spurny.jpg

Prestižní Akademickou prémii – Praemium Academiae – udělil v úterý 26. června 2012 v sídle Akademie věd ČR v Praze její předseda prof. Jiří Drahoš dvěma vynikajícím českým vědcům. Letošními laureáty se stali doc. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc., z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i., a RNDr. Pavel Spurný, CSc., z Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i. Akademickou prémii získávají mimořádné vědecké osobnosti, které již založily vědecké školy, v mezinárodním měřítku patří ke špičce svého oboru a vytvářejí prestiž AV ČR jako celku. „Jde o přísně výběrový nástroj ocenění opravdové excelence – právě u Akademické prémie je slovo excelence zcela namístě," zdůraznil při slavnostním aktu prof. Jiří Drahoš.

více zde

Výzva k nominacím na Cenu Milady Paulové 2012

12.7.2012

Čtvrtý ročník Ceny Milady Paulové za celoživotní přínos české vědě vyhlásilo v těchto dnech Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – ženy a věda Sociologického ústavu Akademie věd České republiky a Domem zahraničních služeb. V roce 2012 bude cena udělena vynikající české vědkyni působící v oblasti historických věd, a to s odkazem na pedagogicko-výzkumné působení historičky a byzantoložky prof. Milady Paulové, jejíž jméno nese. Ocenění je spojeno s finanční odměnou 150 000 korun.

více zde

Umělé implantáty na míru buňkám

10.7.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120710-TZ_FGU-AV-CR_Bacakova2.jpg

K vývoji dokonalejších kloubních a zubních náhrad může vést nová studie vědeckého týmu Dr. Lucie Bačákové z Fyziologického ústavu (FGÚ) AV ČR. Zabývá se fyzikálními a mechanickými vlastnostmi „umělého“ povrchu, přičemž cílem je nalézt optimální způsob jeho zapuštění do kosti – aby se spojovací buňky a osteocyty co nejlépe uchytily, rostly, množily se, aby vlastně splynuly s náhradou. V letošní studii byla povrchová vrstva materiálu cíleně zdrsněná tak, aby velikost nerovností odpovídal nanoarchitektuře přirozené extracelulární i buněčné membrány. Tiskovou zprávu FGÚ AV ČR k tomuto výzkumu naleznete zde.

více zde

Jedinečná symbióza půdních hub s vřesovcovitými rostlinami

9.7.2012

Objev nového typu mutualistické symbiózy mezi dosud nepopsanou skupinou půdních hub a kořeny vřesovcovitých rostlin zveřejnil koncem června v odborném časopisu PLoS ONE mezinárodní tým vědců. Zasloužili se o něj badatelé z Botanického ústavu (BÚ) AV ČR ve spolupráci s kolegy z Mikrobiologického ústavu AV ČR, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a z vědeckých pracovišť v USA a Norsku. Zaznamenání tohoto nového typu mykorhizní symbiózy je vzácným počinem, a to jak v rámci ČR, tak celosvětově. Podrobnou tiskovou zprávu BÚ AV ČR naleznete zde.

více zde

"Východ Slunce s Venuší" se stal červnovou "astrofotografií měsíce"

3.7.2012

Snímek zachycující nedávný přechod Venuše přes Slunce zvítězil v červnovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce. Jeho autor – Martin Gembec z Jablonce nad Nisou – zamířil 6. 6. 2012 ve 4.40 hodin svůj dalekohled s fotoaparátem přes ranní mlhou zahalené údolí na vycházející Slunce. Po jeho povrchu právě putovala kulatá černá skvrnka. Astronomické výpočty nezklamaly – planeta Venuše opravdu vstoupila na svém oběhu kolem centrální hvězdy Sluneční soustavy před její disk a zastínila tak kousíček jejího jasu. Podrobnou tiskovou zprávu naleznete zde.

více zde

6. evropský matematický kongres v Krakově

2.7.2012

Vrcholná událost špičkových matematiků – 6. evropský matematický kongres – probíhá v těchto dnech (2.–7. července 2012) v polském Krakově. Tato setkání se konají se čtyřletou periodou (v roce 2008 v Amsterodamu) pod záštitou Evropské matematické společnosti (EMS), letos se akreditovalo téměř tisíc účastníků. Na programu jsou plenární zasedání, přednášky a minisympozia. Při slavnostním zahájení udělila prezidentka EMS prof. Marta Sanz-Solé deset prestižních EMS cen, dále Cenu Felixe Kleina a nově zřízenou Cenu Otto Neugebauera. Každý z laureátů získal finanční odměnu 5000 eur a byl pozván ke kongresové přednášce.

více zde

Vzorec biologické rozmanitosti pomůže přírodě

25.6.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120625-novy-vzorec-biologicke-rozmanitosti-pomuze-pri-ochrane-prirody/Obr._2_-_zebryB.jpg

Objevná studie česko-amerického týmu v Nature
Počet druhů organismů se mění v závislosti na ploše, kterou studujeme. Tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Centra pro teoretická studia (společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR) a Yale University v USA nyní objevil univerzální matematický vztah, popisující tuto závislost pro různé skupiny obratlovců v rámci celých kontinentů. Výsledky výzkumu zveřejnil prestižní mezinárodní vědecký časopis Nature – zde. Objev může například pomoci odhadovat počet druhů, které by vymřely, pokud bychom zničili jejich prostředí.

více zde

Nové možnosti v boji s rakovinou

25.6.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120625-nove-moznosti-v-boji-s-rakovinou.jpg

Česko-norský výzkum míří k potlačení růstu nádorových buněk
Slibný začátek pro vývoj nového protinádorového léku, byť v mnohaleté perspektivě, mohou znamenat výsledky spolupráce vědců z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a badatelského týmu z univerzitní nemocnice v norském Oslu. Podařilo se jim totiž najít způsob, jak potlačit růst rakovinových buněk prostřednictvím nového inhibitoru tzv. signální dráhy Wnt. Ta v lidském organismu řídí řadu buněčných procesů, mimo jiné i dělení buněk a jejich vyzrávání. Práce byla uveřejněna v odborném časopise Cancer Research v červnu 2012 – viz zde.

více zde

Titul "doktor věd" udělen deseti špičkovým vědcům

21.6.2012

 

Diplomy s titulem „doktor věd“ převzalo ve čtvrtek 21. června 2012 z rukou předsedy AV ČR prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc., dr. h. c., deset nových nositelů tohoto v současnosti nejvyššího vědeckého titulu v České republice. Slavnostní ceremoniál se konal v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze, v prostorách Knihovny AV ČR. Kromě čerstvě jmenovaných „doktorů věd“ a zástupců pracovišť, kde tito badatelé působí, se ho zúčastní čelní představitelé Akademie věd ČR, členové komisí pro obhajoby a další hosté.

 

více zde

Když selže časový spínač v mozku

21.6.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120621-kdyz-selze-casovy-spinac-v-mozku.jpg

Významný objev českých badatelů
 
Možné příčiny poruchy regulace uvolňování hormonu melatoninu u pacientů se vzácným Smith-Magenis syndromem (SMS) ukazuje nová práce českých badatelů, publikovaná v časopisu The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. Je výsledkem spolupráce dvou výzkumných skupin – týmu PharmDr. Aleny Sumové, DSc., z Fyziologického ústavu AV ČR a vědců z Neurologické kliniky 1. LF UK v Praze, které vede prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc. Lidé postižení SMS např. nedokáží kontrolovat emoce, špatně mluví, mají problémy s logikou, vnímáním času a prostoru a mohou se i sebepoškozovat.

více zde

Původci krvácivých horeček často mění hostitele

19.6.2012

České vědkyně spoluautorkami objevné studie v Molecular Ecology
Arenaviry způsobují na americkém kontinentě smrtelně nebezpečné krvácivé horečky, na které umírá až třetina pacientů. U hlodavců přitom nevyvolávají závažnější onemocnění, a to i přesto, že druhové spektrum arenavirů je v případě těchto drobných savců daleko širší. Za důvod, proč jsou hlodavci odolní vůči nákaze, se až dosud považoval jejich dlouhodobý společný vývoj. Tento názor však vyvrací studie, na níž se podílely i české badatelky Natália Martínková a Michaela Bayerlová. Práce nyní vyšla v odborném časopisu Molecular Ecology.

více zde

Workshop Observatoře Pierra Augera ke kosmickému záření v Praze

13.6.2012

Mezinárodní workshop Observatoře Pierra Augera zaměřený na analýzu kosmického záření s nejvyššími energiemi pořádá ve dnech 18.–22. června 2012 Fyzikální ústav Akademie věd ČR spolu s Univerzitou Karlovou v Praze a Univerzitou Palackého v Olomouci. Tato observatoř se zabývá pozorováním částic kosmického záření s extrémně vysokými energiemi, které o několik řádů převyšují energie částic připravovaných v pozemských urychlovačích. Na rozsáhlém mezinárodním projektu observatoře se účastní přes 400 fyziků ze 17 zemí světa.

více zde

Prémie Otto Wichterleho letos udělena 19 mladým vědcům

13.6.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120613-premie-otto-wichterleho-2012.jpg

Prémii Otto Wichterleho převzalo z rukou předsedy Akademie věd České republiky prof. Jiřího Drahoše ve středu 13. června 2012 v pražské Lannově vile devatenáct mladých badatelů, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol v některém ze specializovaných pracovišť AV ČR. Při této příležitosti byla ve stejné profesní i věkové kategorii udělena i Cena časopisu 21. století spojená s prémií 100 000 Kč. Letos ji zároveň s Prémií Otto Wichterleho získala Mgr. Vendula Bohlen Šlechtová, Ph.D., z Ústav živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd České republiky.

více zde

Více aktualit...

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast