SSČ AV ČR, v.v.i.
Národní 1009/3
110 00 Praha 1
Tel.: +420 221 403 111
Fax: +420 221 403 307
e-mail:

 

ID datové schránky:

6vtfr9w

Vizitka SSČ AV ČR, v. v. i.

videovizitka SSC

Letní škola soudobých dějin 2012

Maria Sklodowska-Curie – neobyčejná žena

 

Důležité odkazy

TVT_logo_2012_RGB__A_CZ_modre.png

Mazanek_logo.png

Již potřetí jsme se připojili k Mezinárodnímu dni Země

  

Get the Flash Player to see this player.

 

 

Již před více než 40-ti lety vznikla iniciativa, která má připomínat světu, že životní prostředí a naše planeta nejsou samozřejmostí, že je třeba ji chránit a starat se o ni. Od té doby se vždy 22. dubna konají environmentální akce, jež mají za cíl upozornit na důsledky lidského působení na životní prostředí. K poselství Mezinárodního dne Země se v roce 2010 připojila také Akademie věd ČR a její ústavy.

 

Cílem bohatého programu Dne Země s AV ČR, který každoročně zaštiťují přední odborníci z pracovišť Akademie věd, je představit společenská témata, která se dotýkají každodenního života obyvatel naší planety. Od roku 2010 se daří do programu postupně zapojovat stále více pracovišť Akademie věd a rozšiřovat akce i mimo Prahu. Zatímco první ročník pořádalo Středisko společných činnosti AV ČR, v. v. i. ve spolupráci s Geofyzikálním ústavem AV ČR. Tak v roce 2012 se kromě dvou výše dvou zmíněných zapojil i Astronomický ústav AV ČR, Ústav fyziky atmosféry a ostravský Ústav geoniky AV ČR.

 

Jednotlivé akce mají formu přednášek, seminářů, interaktivních akcí pro školy i veřejnost a v neposlední řadě výstav. Přímo na Den Země, tj. v neděli 22. dubna 2012, proběhl Den otevřených dveří pro širokou veřejnost na meteorologické observatoři Ústavu fyziky atmosféry AV ČR na vrcholu Milešovky a na observatoři Astronomického ústavu AV ČR. v Ondřejově kterého využilo na čtyři stovky návštěvníků. Druhým rokem jsme připravili seminář Vědy o Zemi pro pedagogy, který akreditovalo MŠMT ČR a přihlásilo se na něj 35 účastníků.

 

Každoroční vrchol programu - interaktivní Den Země hrou, proběhl 23. dubna v Geoparku v Praze na Spořilově a ujít si jej nenechalo na 300 žáků a studentů. K vidění bylo široké spektrum hlavních horninových typů, řada pokusů simulujících geologické procesy a přenosný dalekohled určený na pozorování Slunce nebo v případě zatažené oblohy na pozorování okolních pozemských předmětů. Atmosféru oslav věnovaných planetě Zemi, kterou jsme v letošním roce více zaměřili na ochranu planety a ekologická témata, dokreslíla společnost ČEZ s ukázkami k přírodě šetrných elektromobilů a stánky firem EKO-KOM a Asekol s ukázkami a hrami zaměřenými na správné třídění a recyklaci odpadu.

 

Celý program doprovází dvě výstavy, které jsou stále ještě k vidění. Výstavu fotografií Planeta těžařů, která poukázuje na několik závažných environmentálních problémů spojených s těžbou surovindo 4. 5. 2012 v hlavní budově Akademie věd na Národní 3 v Praze. A výstava obrazů Václava Maliny Krajinou (barva, světlo, řád) do 15. května 2012 v budově Geofyzikálního ústavu AV ČR, v Praze na Spořilově.

 
 

 

Akademie věd ČR - Akademie věd ČR

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast