Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Vzorec biologické rozmanitosti pomůže přírodě

Objevná studie česko-amerického týmu v Nature
Počet druhů organismů se mění v závislosti na ploše, kterou studujeme. Tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Centra pro teoretická studia (společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR) a Yale University v USA nyní objevil univerzální matematický vztah, popisující tuto závislost pro různé skupiny obratlovců v rámci celých kontinentů. Výsledky výzkumu zveřejnil prestižní mezinárodní vědecký časopis Nature – zde. Objev může například pomoci odhadovat počet druhů, které by vymřely, pokud bychom zničili jejich prostředí.

 
Žijeme v době globálního ohrožení biologické rozmanitosti. Není tedy divu, že biologové na celém světě zkoumají příčiny změn této rozmanitosti v čase a prostoru. Jednou z nejobecnějších zákonitostí je vztah mezi velikostí studované plochy a počtem druhů, které na ní žijí. Přesný matematický popis této závislosti je důležitý při odhadech současného vymírání druhů. Víme-li například, jak se zmenší plocha pralesa vlivem kácení, měli bychom umět přibližně určit, jaké procento druhů vyhyne.
 
Vztah mezi plochou a počtem druhů je ovšem složitý a pro každou oblast na Zemi a každou skupinu organismů vypadá jinak. Výsledky rozsáhlých výzkumů dosud nevedly k formulaci žádného obecně platného pravidla, které by pomohlo odhadnout počet žijících (nebo naopak vymřelých) druhů na různě velkých plochách. Nová studie česko-amerického týmu ovšem naznačuje, že jisté obecné zákonitosti rozšíření druhů existují.
 
Docent David Storch z Centra pro teoretická studia a z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy spolu se svým bývalým studentem Petrem Keilem a jeho současným spolupracovníkem z Yale University Walterem Jetzem analyzovali rozšíření všech druhů obojživelníků, ptáků a savců na všech kontinentech.
 
Jak vědci zjistili, závislost mezi počtem druhů a plochou je pro všechny tyto skupiny vyjádřena křivkou podobného tvaru. Autoři výzkumu si navíc všimli, že konkrétní průběh křivky výrazně závisí na velikosti areálů rozšíření – tedy na rozloze území, kde se konkrétní druhy vyskytují. Například jednotlivé druhy obojživelníků mají obvykle menší areály než savci a ptáci a jejich počet druhů roste s plochou rychleji, než je tomu u ptáků a u savců. Vědci proto zkusili ve výpočtech zohlednit průměrnou velikost areálů příslušné skupiny živočichů na daném kontinentu. Díky tomu získali univerzálně platný matematický vztah mezi plochou a počtem druhů.
 
Další část analýzy se zaměřila na druhy, které jsou takzvaně endemické – vyskytují se jen na konkrétním studovaném území (například v Alpách nebo v Amazonii) a nikde jinde. Tyto druhy jsou při odhadech vymírání klíčové: když zničíme danou plochu se všemi druhy, které se na ní vyskytují (například vykácíme prales), právě endemické druhy definitivně vymřou. Česko-americký tým ukázal, že souvislost mezi plochou a endemickými druhy je překvapivě jednoduchá. Počet endemických druhů roste zhruba přímo úměrně s velikostí plochy.
 
Co z tohoto výzkumu plyne pro studium biologické rozmanitosti a pro ochranu přírody? Docent Storch shrnuje: „Díky nově objevenému vztahu by mělo být možné z dostupných dat lépe odhadovat počet druhů na určitém území. Důležitý je také poznatek, že s rostoucí plochou zničeného prostředí stoupá víceméně přímou úměrou počet druhů, jež můžeme potenciálně vyhubit.“
 
Riziko, že druh vymře, závisí na velikosti jeho areálu. U druhu s malým areálem rozšíření je totiž velmi pravděpodobné, že devastací určité plochy ho zcela vyhubíme. „Právě druhy s malými areály jsou nejkritičtěji ohrožené. Jejich přísná ochrana je nezbytná, nechceme-li zažít opravdu masové vymírání,“ zdůrazňuje docent Storch.
 
Drop kori (Ardeotis kori) je největší létající pták, omezený na několik oblastí subsaharské Afriky. Dnes už jej hojněji najdeme jen v chráněných územích. Druhy s malým areálem jsou nejvíce ohrožené; právě jim hrozí vyhynutí, i když se výrazně změní prostředí jen v malé geografické oblasti.
Zebra stepní (Equus quagga) je nejrozšířenějším druhem zeber. Její vzácnější poddruh, zebra kvaga (Equus quagga quaga), který měl pruhování jen na hlavě a na krku, byl vzácnější a dnes už vyhynul. Příbuzná zebra horská (Equus zebra) má dnes velmi malý areál rozšíření, omezený na pár ostrůvků v jižní Africe, a tak jí též hrozí brzké vyhynutí.
Levhart (Panthera pardus) patří ke kočkovitým šelmám s velkým areálem rozšíření, najdeme jej v Africe i v Asii. Přesto se jeho rozšíření neustále zmenšuje a časem se můžeme dočkat toho, že bude žít jen v chráněných územích. Druhům s takto omezeným areálem hrozí při změně podmínek vymření.
Impala (Aepyceros melampus) patří k nějběžnějším antilopám, žije v nejrůznějších typech prostředí. Klubák červenozobý (Buphagus arythrothynchus) je zatím také celkem široce rozšířen, ale vzhledem k tomu, že je potravně vázán na hřbet velkých savců, jimž vykusuje ze srsti parazity, je jeho osud svázán s osudem těchto dnes už čím dál vzácnějších zvířat.
Čáp sedlatý (Ephippiorhynchus senegalensis) patří k nejkrásnějším čápům na světě. Zatím je rozšířen ve velké oblasti subsaharské Afriky, ale jeho populace ubývá. Pokud se zmenší jeho areál rozšíření, může začít být ohrožen vyhynutím.
 
 
Kontakt: doc. RNDr. David Storch, PhD., Centrum pro teoretická studia, Katedra ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, tel.: +420 221 183 535 , e-mail: storch@cts.cuni.cz
 
Foto: Katedra ekologie PřF UK
Připravily: Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR

 

25 Jun 2012

Search

All intranet Current section