Geomorfologicky pestrá krajina nižších oblastí s vyprahlými kopci a středověkými kostely patří k tradičním pohledům z Arménie. Nelesní xerofilní společenstva představují snad nejpestřejší typy rostlinných společenstev s vysokým stupněm endemismu. Na nejsušší oblasti je vázána polopouštní vegetace, která je díky zavlažování z části přeměněna na zemědělskou krajinu. Ve vyšších nadmořských výškách vegetace přechází ve společenstva horských stepí. Specifickou skupinou je submediteránní vegetace s výskytem druhů či formací známých ze Středozemí. Z pohledu vlhkosti představují druhou stranu mince luční společenstva ve srážkově bohatších oblastech, tvořící náhradní vegetaci po doubravách či bučinách.
The extremely dry lower altitudes of Armenia are occupied by semi-desert and phryganoid xerophyte plant communities with many rare endemics, useful wild plant species and wild relatives of cultivated plants. The rather high proportion of semi--desert vegetation was transformed to agricultural areas due to irrigation. At higher altitudes, steppes and meadow-steppes are abundant and thorn-cushion communities are rather widespread too. In regions with high annual precipitation, meadows represent species rich and ornamental forest-free vegetation.
-
Polopouštní planina podél řeky Araks se vlivem zavlažování mění na úrodnou oblast vhodnou pro pěstování zeleniny, vinné révy, ovoce, obilí i pícnin. Místní zde hospodaří tradičním způsobem bez používání chemie a těžké mechanizace. I přes agrární charakter jde o přírodovědně zajímavé území, např. s bohatými plevelovými společenstvy.
-
Ostrý kontrast polopouštní vegetace na vyvýšených kopečcích a rozsáhlých mokřadů na planině podél řeky Araks v západní Arménii
-
Typický mediteránní prvek harmala stepní (Peganum harmala) ve vegetaci obilných stepí
-
Nízký keřík Atraphaxis spinosa z čeledi rdesnovitých (Polygonaceae) patří k charakteristickým prvkům submediteránních formací tvořených trpasličími keříky.
-
Růžový čistec Stachys inflata – jedna z dominant submediteránních formací
-
Drobná třezalka Hypericum formosissimum se řadí k velice vzácným druhům vázaným na štěrbiny suchých vápencových skal.
-
Mozaikovitá stepní a lesostepní krajina v popředí s kvetoucími kavyly (Stipa) v údolí vedoucím ke středověkému kostelu Noravank s výskytem mnoha planě rostoucích dřevin – hrušní (Pyrus), mandloní (Amygdalus), pistácií Pistacia mutica, chvojníků (Ephedra), jasmínu křovitého (Jasminum fruticans) a dalších.
-
Mozaikovitá stepní a lesostepní krajina v popředí s kvetoucími kavyly (Stipa) v údolí vedoucím ke středověkému kostelu Noravank s výskytem mnoha planě rostoucích dřevin – hrušní (Pyrus), mandloní (Amygdalus), pistácií Pistacia mutica, chvojníků (Ephedra), jasmínu křovitého (Jasminum fruticans) a dalších.
-
Mohutný kozinec Astragalus finitimus s velkými hlávkami žlutých květů patří k nejkrásnějším a nejnápadnějším stepním druhům kozinců.
-
Za jeden z nejzajímavějších druhů provázejících submediteránní společenstva a horské stepi lze považovat Phelypaea coccinea z čeledi zárazovitých (Orobanchaceae). Představuje typický příklad íránsko-turanského elementu. Vyskytuje se od Krymu po Írán a parazituje výhradně na chrpách rodu Centaurea. Velice nápadné jasně červené rostliny dorůstají výšky až 20 cm a jsou vázány na rozvolněná místa v řídce zapojené vegetaci.
-
Štírovník Lotus gebelia najdeme v rozvolněných stepních formacích na jílovitých a kamenitých substrátech v nižších polohách.
-
Trnité keříčkovité kozince podrodu Tragacantha jsou běžnou součástí horských stepí. Zejména na jižních expozicích někdy pronikají i do vegetace alpínských trávníků.
-
Nápadným druhem srážkově bohatších oblastí je klasovec Asyneuma campanuloides z čeledi zvonkovitých (Campanulaceae), který osídluje mezofilní typy luk nebo lesní lemy.
-
Druhově bohaté mezofilní louky v časně letním aspektu rozkvétají mnoha barvami. Jde o náhradní vegetaci po bučinách nebo dubohabřinách v oblastech s vyššími srážkovými úhrny. Snímky L. a E. Ekrtovi