logo-bunter-sidebar.png
logo-bunter-sidebar.png
logo-ibc-sidebar.png

 


Akademický bulletin

Oddělení buněčné neurofyziologie

 

anderova.jpg

 

Vedoucí: Ing. Miroslava Anděrová, CSc.

E-mail: anderova@biomed.cas.cz
Tel.: +420 241 062 050

 se zabývá morfologickými a elektrofyziologickými vlastnostmi astrocytů a NG2 gliových buněk v patofyziologii mozkové ischemie a progresi Alzheimerovy choroby, a mechanismy vápníkové signalizace u arginin-vasopresin- a oxytocin systémů za fyziologických i patologických podmínek.


lab-Neurobiology.jpg

Laboratoř molekulární neurofyziologie

doc. RNDr. Alexandr Chvátal, DrSc. | vedoucí

E-mail: chvatal@biomed.cas.cz
Tel.: +420 241 062 670

Laboratoř neurobiologie

Ing. Miroslava Anděrová, CSc. | vedoucí

E-mail: anderova@biomed.cas.cz
Tel.: +420 241 062 050

Vědečtí pracovníci:
Doc. RNDr. Alexandr Chvátal, DrSc.,MBA
prof. MUDr. Alexey Verkhratsky,Ph.D., DSc.
José Julio Rodríguez Arellano, Ph.D.
 
Postgraduální student:
Mgr. Magdaléna Kuliewicz
Vědečtí pracovníci:
Ing. Miroslava Anděrová, CSc.
MUDr. Helena Pivoňková, PhD.
 
Postgraduální studenti:
Mgr. Jana Turečková
Mgr. Olena Butenko
Mgr. Pavel Honsa
Mgr. Dávid Džamba
Mgr. Ján Kriška
 
Pregraduální studenti:
Bc. Michaela Mikešová
Bc. Lenka Harantová
Bc. Marcela Filipová
Bc. Martin Valný
 
Techničtí pracovníci:
Helena Pavlíková
Ing. Markéta Hemerová
Markéta Valová
 

 

 

 
je zaměřena na studium buněčných a molekulárních základů integrace neurálních sítí prostřednictvím charakterizace mezibuněčných signálů mezi neurony a gliovými buňkami a vnitrobuněčných signálních mechanizmů v neuronech a gliových buňkách v průběhu fyziologických a patologických stavů. 
 

Významné výsledky laboratoře v roce 2010

 

Současná atrofie astrocytů a astroglióza u myšího modelu alzheimerovy choroby - u transgenních myší s mutací tří genů

Astrocyty, nezbytné pro udržování homeostázy mozku, jsou středem zájmu výzkumu neurologických onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby (ACH). V této studii jsme sledovali změny v morfologii astrocytů v závislosti na progresi ACH během stárnutí. Použili jsme imunohistochemickou analýzu, jež nám umožnila určit doménu gliálního cytoskeletonu změřením plochy a objemu astrocytů, a současně objasnit vztah mezi astrocyty a neuritickými plaky. Astroglie jsme studovali v hipokampu transgenních myší, u kterých jsou mutovány tři geny (3xTg-AD). Tento model simuluje progresi ACH u lidí. Ukázali jsme, že celkový počet astrocytů není ovlivněn ani věkem ani progresí ACH, nicméně, již u 6 měsíčních myší jsme zaznamenali signifikatní snížení povrchu i objemu astrocytů na základě GFAP immunoreactivity, které přetrvávalo v gyru dentatu 12–18 měsíčních myší, zatímco v CA1 oblasti se u těchto myší atrofie astrocytů objevuje až ve věku 18 měsíců. Tato atrofie cytoskeletonu je provázena signifikantním poklesem objemu buněčného těla. Přestože atrofie astrocytů se zdý být obecným procesem, současně se v hipokampu v blízkosti plaků objevují i hypertrofované astrocyty, které na
 
neurophysiology2.jpg
Obr. 1. (A) Mikrograf získaný pomocí konfokálního mikroskopu ilustruje na základě GFAP barvení atrofii astrocytů u 3xTg-AD myší v gyrus dentatus DG a CA1 oblasti hipokampu CA1 ve srovnání s kontrolou. (C) Mikrograf získaný pomocí konfokálního mikroskopu ilustruje na základě GFAP barvení a beta-amyloid imunoreactivity změny v profilu GFAP u astrocytů v blízkosti plaků (B). S využitím kombinované imunohistochemické analýzy (GFAP -zelená a beta-amyloid -červená) obrázek (C) ukazuje akumulaci astrocytů v blízkosti plaků beta-amyloidu a deposita beta-amyloidu u cév u 3xTg-AD myší. Astrocyty, které obklopují plaky vykazují charakteristiky hypertrofovaných-reaktivních astrocytů.
 

  

základě GFAP profilu vykazují zvýšený povrch i objem buněčného těla. Progrese ACH má tak rozdílný vliv na populace astrocytů v závislosti na jejich asociaci s plaky; atrofie/hypertrofie astrocytů poukazuje na progresivní porušení neuronových sítí a narušení homeostázy neurotransmiterů, která má za následek kognitivní dysfunkci u Alzheimerovy choroby.

 

 
se zabývá objasněním úlohy gliových buněk v patofyziologii mozkové ischemie a v následné regeneraci nervové tkáně s využitím elektrofyziologických, imunohistochemických, fluorescenčních zobrazovacích metod a 3D-kofokální morfometrie.
 

Významné výsledky laboratoře v roce 2010

 

Rozdílný vliv Sonic Hedgehog A WNT-7A na diferenciaci neonatálních neurálních kmenových/progenitorových buněk

neurophysiology12

Obr. 2. Vliv morfogenů Sonic hedgehog (Shh) a Wnt-7a na diferenciaci neonatálních kmenových/ progenitorových ( N K / P ) buněk (A, C) Imunocytochemické barvení na neurální marker MAP-2 ukazuje, že oba morfogeny podporují diferenciaci v neurony. (B) Typické morfologie, proudové charakteristiky a imunocytochemická identifikace 3 buněčných typů 8 dní po indukci diferenciace a jejich procentické zastoupení v kontrole a v buněčných kulturách exprimujících Shh nebo Wnt-7a. (D) H vězdičky zobrazují statisticky významný rozdíl mezi kontrolou a kulturou exprimující morfogen.

 

 

Morfogeny Sonic hedgehog (Shh) a Wnt mají významnou úlohu jak ve vývoji nervového systému, tak i v neurogenezi a gliogenezi nervové tkáně dospělého jedince. Jejich role v postnatální neurogenezi a v regeneraci poškozené nervové tkáně není plně objasněna a je proto předmětem intenzivního výzkumu.
Studie byla zaměřena na objasnění úlohy Shh a Wnt-7a v proliferaci a diferenciaci neonatálních neurálních kmenových/progenitorových (NK/P) buněk in vitro, které byly transdukovány plasmidem nesoucím Shh nebo Wnt-7a. Současná exprese morfogenů a GFP nám umožnila studovat morfologii diferenciovaných buněk, buňky exprimující pouze GFP byly použity jako kontrola. Ukázali jsme, že Shh a Wnt-7a odlišně ovlivňují diferenciaci neonatálních NK/P buněk a podporují morfologicky, imunocytochemicky a elektrofyziologicky odlišné populace neurálních progenitorových buněk. Zatímco oba morfogeny zvyšují expresi neuronálních markerů během in vitro diferenciace, pouze Wnt-7a podporuje růst a vývoj neuronálních výběžků a významně potlačuje gliogenezi. Elektrofyziologická analýza ukázala, že Wnt-7a zvyšuje výskyt buněk, které vykazují mebránové vlastnosti charakteristické pro neurony,
zatímco Shh udržuje populaci buněk, která vykazuje mebránové vlastnosti neurálních progenitorů a potlačuje jejich další diferenciaci ve funkční neurony.

 nahoru

 

 

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast