logo-bunter-sidebar.png
logo-bunter-sidebar.png
logo-ibc-sidebar.png

 


Akademický bulletin

 

anderova.jpg

 

 

Vedoucí: RNDr. Zdeněk Zídek, DrSc.

E-mail: zidekz@biomed.cas.cz
Tel.: +420 241 062 720

 vyhodnocuje trendy ve vývoji nových léčiv, zvláště imunofarmak. Perspektivní je výzkum nových látek posilujících přirozené obranné mechanizmy organizmu, což je významné v souvislosti s narůstajícím výskytem rezistence na antibiotika. Pracoviště vyvinulo postupy pro racionální, ekonomicky poměrně nenáročné vyhledávání imunostimulačních vlastností látek syntetického a přírodního původu.


pharmacology-skupina.jpg

 
Vědečtí pracovníci:
doc. RNDr. Eva Kmoníčková, CSc.
RNDr. Zdeněk Zídek, DrSc.
 
Postgraduální studenti:
Ing. Petra Kostecká
Ing. Jana Kračmerová
 
Techničtí pracovníci:
Mgr. Jana Křížková
Iveta Zelenková
Eva Prchlíková
 

 

Významné výsledky oddělení v roce 2010

 

1. Metodologie imunofarmakologického výzkumu, extrapolace dat

Oddělení farmakologie se zabývá výzkumem imunobiologických vlastností látek s cílem přispět k vývoji nových léčiv, především ze skupiny imunofarmak. Koncepce vychází ze skutečnosti, že etiopatogeneze četných onemocnění je spojena s abnormální aktivitou imunitního systému, např. se změnami v produkci oxidu dusnatého, cytokinů, prostaglandinů aj. Cílem vývoje nových léčiv je využití jak imunostimulačních, tak i, a to především, imunosupresivních vlastností látek. První kategorie léčiv nalézá uplatnění ve farmakoterapii infekčních onemocnění. Indikace imunosupresivních léčiv je mnohem širší, protože ta se mohou uplatnit v léčbě chronických zánětových, alergických, nádorových a dalších onemocnění s významným podílem imunitní složky.

 
extrapolace.jpg
Obr. 1. Obrázek dokumentuje možnosti predikce imunostimulačních účinků látek u lidských buněk na základě stanovení jejich vlivu na biosyntézu oxidu dusnatého v makrofágách myší.
 
 

2. Výzkum látek přírodního původu - seskviterpenové laktony

 

V souladu s celosvětovým návratem k výzkumu látek přírodního původu, který byl v posledním desetiletí umožněn pokroky v oblasti separační a analytické chemie, se oddělení farmakologie rovněž věnuje této problematice. Na rostliny je možno pohlížet jako na velmi efektivní farmaceutickou dílnu. Mnoho látek přítomných v tkáních rostlin neumí chemické laboratoře zatím syntetizovat. Pozornost oddělení farmakologie je věnována seskviterpenovým laktonům, především z rostliny Laser trilobum L. (obr. 2). Objevili jsme zcela nové, dosud neznámé vlastnosti laktonů guianalodivého typu. Trilobolid, představitel této skupiny, aktivuje produkci interferonu-α, který má výrazné účinky protiinfekční. Jiný typ laktonu, laserolid, má naproti tomu účinky inhibiční. Inhibuje mj. vaskulární endotheliální růstový faktor (VEGF). Vzhledem k tomu, že VEGF, který je produkován také nádorovými buňkami, patří mezi nejsilnější pro-angiogenní cytokiny, je jeho inhibice považována za úspěšný přístup při léčbě nádorů.

laktony.jpg
Obr. 2. V rostlinách se nacházejí farmakologicky zajímavé látky s biologicky protichůdnými účinky. Z rostliny Laser trilobum L. byl izolován seskviterpenový lakton trilobolid, který má účinky stimulační, zatímco jiný typ laktonu, laserolid, má účinky inhibiční (včetně inhibice angiogenního cytokinu VEGF).
 

 

Hodnocení imunobiologických vlastností látek je poměrně komplikovaný problém, jehož řešení není určeno žádnými jednotnými předpisy. Oddělení farmakologie vypracovalo a navrhlo pro tyto účely originální metodologii, která je založena na analýze biosyntézy oxidu dusnatého (NO) makrofágy myší a potkanů. Vzhledem k tomu, že aktivace inducibilní NO syntasy (iNOS) je podmíněná zvýšenými koncentracemi cytokinů, stanovení produkce NO umožňuje současně i predikci vlivu látek na sekreci cytokinů. Na základě testování velmi početné skupiny antivirotik prof. Holého jsme prokázali, že experimentální
údaje získané na buňkách laboratorních zvířat jsou extrapolovatelné na buňky původu lidského. Obr. 1 dokumentuje tuto skutečnost pro sekreci cytokinů včetně chemokinů RANTES a MIP-1α, které zabraňují průniku HIV do buňky. 

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast