V květnu až listopadu 2005 proběhl záchranný výzkum na neohlášené stavbě vodovodu a dalších inženýrských sítí v zámecké zahradě na parcele 452 v Klecanech u Prahy. Výzkum zachytil mimo pravěké osídlení (neolit, starší doba bronzová) část již dříve známého raně středověkého pohřebiště (Sláma 1977, 50 s lit.), odhadem asi 1/3.
Rýhy prořízly existující část pohřebiště od severu k jihu, v jeho východní části i od západu na východ v délce cca 45 m. Tři negativní sondy pomohly vymezit jeho rozsah na východě.
Celkem bylo r. 2005 zdokumentováno 37 hrobů, 32 se našlo in situ. Dalších 9 hrobů bylo odkryto v r. 2006. Dětské hroby se koncentrovaly na V okraji pohřebiště, kde byly často v superpozici a některé i velmi mělce (50-70 cm) uložené. U jednoho dětského hrobu se dochovala kamenná stéla (H 48).
Pohřbení leželi na zádech, ruce měli buď podél těla, nebo jedna ruka směřovala do klína. Orientováni byli západ – východ, jen jeden hrob byl orientován opačně. Na pohřebišti se objevil i skrčený pohřeb, možná doklad protivampirických opatření. Dřevěná konstrukce byla na lokalitě spíše pravidlem, nikoli výjimkou. Poměrně často jsme se setkali na pohřebišti se superpozicemi, v některých případech mohlo jít o záměrné přidávaní zemřelých příbuzných.
Důležité je zjištění, že superpozice odpovídají dvěma zjištěným fázím na pohřebišti: staršímu velkomoravskému horizontu pohřbívání a mladšímu povelkomoravskému (2-3. třetina 10. století), ten indikuje přítomnost esovitých záušnic a některých náhrdelníků v ženských hrobech. Pohřebiště jako celek fungovalo i podle ostatních zjištěných celků v intervalu 2. pol. 9. až poč. 11. století.
Sociálně nejvýznamnější byly hroby 22/05 (muž-bojovník se sekerou), ženské hroby 53 a 2/05 s moravskými honosnými šperky (stříbrné bubínkovité a hrozníčkovité náušnice) a dětské hroby 31 a 49/05. Jedná se vesměs o hroby staršího horizontu. Sociální významnost v mladším horizontu se však obtížně určuje pro celkový úbytek výbavy hrobů. Celkově se počet registrovaných a dokumentovaných hrobů na pohřebišti Klecany I zvýšil na 64.
O vzájemné prostorové a časové vazbě pohřebišť Klecany I a Klecany II (zkoumaném v roce 2000) a vlastního hradiště Klecany se připravuje výstava v Muzeu v Brandýse n. L (podzim r. 2007).
*
*
Obr. 1: Dokladem protivampyrických praktik může být mírně pokrčený pohřeb v hrobě 14/05.
Obr. 2: Dětský hrob s vědrem a nádobou a náhrdelníkem z olivovitých perel patří do starší fáze pohřebiště.
Obr. 3: Velkým překvapením byl nález dřevěné nádoby v nohách malého dítěte – chlapce.
Obr. 4: Stříbrná bubínkovitá náušnice zdobená granulací patří k nejhonosnějším šperkům na pohřebišti, v hrobě byla provázena i náhrdelníkem z 66 korálků a stříbrnými hrozníčkovitými náušnicemi.