Vědec

Student

Zájemce o spolupráci

Veřejnost a média

Výzkumné projekty
Konference
Přednášky
Vědecké výstupy
Vědecké společnosti
Vydavatelská činnost
Knihovna
Témata pro studenty
Vzdělávání
Otevřená věda II
Medailonky stážistů
Dny otevřených dveří
Konference
Přednášky
Knihovna
Spolupráce s průmyslem
Spolupráce s veřejným sektorem
Prezentační filmy
Kde nás najdete
Telefonní seznam
Tiskové zprávy
Ústav v médiích
Popularizace vědy
Dny otevřených dveří
Ocenění | Výroční zprávy
Prezentační filmy
Knihovna pro věřejnost
Kontakt | YouTube
Ústav termomechaniky je vědeckovýzkumnou institucí Akademie věd České republiky (Oblast věd o neživé přírodě > Sekce aplikované fyziky). Hlavní náplní činnosti ústavu je mezioborový základní výzkum v těchto oblastech: dynamika tekutin, termodynamika, dynamika mechanických systémů, mechanika tuhých těles, interakce tekutin a tuhých těles, aerodynamika životního prostředí, biomechanika, mechatronika, elektrofyzika, elektrické stroje, pohony a elektronika a diagnostika materiálů.
logo HYTEP  logo ECPE  logo CSM  logo IAPWS  logo ERCOFTAC logo IFTOMM

Patronát nad regionální spoluprací AV ČR a Pardubického kraje převzal Ústav termomechaniky AV ČR


Akademická rada 9. května 2012 jmenovala koordinátorem regionální spolupráce mezi Pardubickým krajem a Akademií věd ČR prof. RNDr. Zbyňka Jaňoura, DrSc. z Ústavu termomechaniky AV ČR. Spolupráce s východočeským regionem trvá již dvacet let a od roku 2010 se stal jejím koordinačním pracovištěm Ústav termomechaniky AV ČR.  »»» 

Výběrové řízení na funkci ředitele Ústavu termomechaniky AVČR v. v. i.


Rada Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i. vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení funkce ředitele/ředitelky pracoviště.  »»» 

Liquid water: a state between two critical points

Přednáška - prof. Mikhail A. Anisimov,Department of Chemical & Biomolecular Engineering and Institute for Physical Science & Technology, University of Maryland, Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i., Dolejškova 5, Praha, ředitelská zasedací místnost , 30. května 2012, 10.00-11.00

Dr. M. A. Anisimov je profesorem na Department of Chemical & Biomolecular Engineering and Institute for Physical Science &
Technology, University of Maryland. Je vynikajícím vědcem v oboru kritických stavů tekutin. V poslední době se věnuje vlastnostem podchlazené vody, jejíž výrazné anomálie vysvětluje hypotézou druhého kritického bodu. Bližší informace najdete na webové stránce Research Group Mesoscopic Fluctuations and Critical Phenomena a profesní životopis a seznam publikací  »»» 

A critical Reynolds number for global instability of rotating disc flow

Přednáška - prof. Jonathan Healey, Keele University, Anglie, Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i., Dolejškova 5, Praha, ředitelská zasedací místnost (1. patro), 15. května 2012 (úterý), 10.00-11.00

The flow set up by rotating a disc at constant angular velocity about its axis, in otherwise still fluid, is a classical problem in fluid mechanics. The resulting three-dimensional boundary layer is a useful model for the flow over swept wings and turbine blades.  »»» 


ČT24, Turbulence, 29. 4. 2012, Fyzikální modelování


logoCT24Red.png

Vědci z Laboratoře aerodynamiky prostředí Ústavu termomechaniky AV ČR dokáží ve speciálním aerodynamickém tunelu sledovat šíření škodlivých látek v ovzduší pomocí fyzikálního modelování. Dne 29. dubna 2012 odvysílala ČT24 v pořadu Turbulence reportáž o Aerodynamické laboratoři v Novém Kníně.
Více v reportáži Edity Valentové v archivu pořadu Turbulence.

Sliding mode control for electric drives

Přednáška - Prof. Sergej Ryvkin, Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i., Dolejškova 5, Praha, zasedací místnost A, 11. dubna 2012 (středa), 14.00

Dovolujeme si pozvat vás na přednášku Prof. Sergeje Ryvkina, která se uskuteční ve středu 11. 4. 2012, od 14:00 v zasedací místnosti A Ústavu termomechaniky. Téma přednášky bude „Sliding mode control for electric drives“ a přednáška bude proslovena v anglickém jazyce. Prof. Ryvkin pracuje v současné době v Ústavu řídicí techniky Ruské akademie věd v Moskvě.  »»» 


Mladí „vědci“ představí své studentské práce na 2. konferenci Otevřené vědy II


Pozvanka-konference-Otevrena-veda-II 1.jpg

Pozvánka na 2. studentskou vědeckou konferenci
3. – 4. dubna 2012, Ballingův sál, Národní technická knihovna, Praha 6 – Dejvice

Akademie věd ČR a Středisko společných činností AV ČR pořádá 3. - 4.dubna 2012 v Národní technické knihovně v Praze přehlídku vědecko-výzkumných prací talentovaných středoškoláků.  »»» 

Nehomogenní tekutiny a proudění - Letní škola a workshop

Konference - Praha, 27.-31. srpen 2012
Cílem této letní školy je představit ucelenou sérii přednášek týkajících se rozličných aspektů nehomogenních tekutin a nehomogenního proudění. Důraz bude kladen na matematická, numerická a experimentální témata vycházející z environmentálních aplikací. Letní škola je připravena především pro postgraduální studenty, mladé vědce a další zainteresované specialisty. Kromě kursů letní školy bude program obsahovat i jednodenní workshop (ve středu 29. srpna) věnovaný kratším, pokročilejším přednáškám prezentovaným zúčastněnými odborníky.
 »»» 

Zemřel Prof. Dr.-Ing. Jaroslav Štěpina, DrSc., Dr.h.c.


stepina-3.JPG

Dne 18. 2. 2012 zemřel ve věku 86 let po dlouhé a těžké nemoci Prof. Dr.-Ing. Jaroslav Štěpina, DrSc., Dr.h.c., který mezi léty 1954 a 1969 působil v Ústavu pro elektrotechniku ČSAV (od roku 2006 součástí Ústavu termomechaniky AV ČR, v.v.i.).

Profesor Štěpina byl světově uznávaným odborníkem v oboru elektrických strojů a je právem považován za „otce“ teorie prostorových fázorů využívané dodnes pro analytické vyšetřování a matematické modelování elektrických strojů. Hlavní část této teorie vypracoval již za svého působení v ČSAV.  »»» 

Přednáška Jak létají ptáci


tm.gif

Ptačí let člověka fascinoval i inspiroval v celé historii lidstva. Leonardo da Vinci byl první, kdo dokázal pochopit a popsat mechanismus pohybu ptačích křídel. Ale teprve naše vlastní zkušenost s létáním a stavbou letadel nám umožnily proniknout podrobněji do tajemství ptačího letu. Ing. Rudolf Dvořák, DrSc., odborník z oblasti aerodynamiky, z Ústavu termomechaniky AV ČR ukáže, jak ptáci svými pohyblivými křídly vytvářejí vztlak i tah, tj. sílu, která jim umožňuje překonat zemskou tíži a sílu, která je uvádí do pohybu. Přijďte se podívat na dokonalost stavby ptačích křídel, i schopnost ptáků optimalizovat způsob jejich letu podle jeho účelu.  »»» 


Footer menu

© 2008–2012 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.