Kalendář akcí

Dnes < 2012 >  < srpen > 
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

CzechGlobe

Více o projektu

 

Cyril a Metoděj - 1150 let

cyril-a-metodej-1150-let-logo.jpg

TITUL.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Zemřel profesor Antonín Holý, objevitel nových antivirotik

Foto: Stanislava Kyselová (Akademický bulletin) a Dorothea Bylica

Zemřel profesor Antonín Holý, objevitel nových antivirotik

17.7.2012

/sys/galerie-obrazky/news/antonin-holy.jpg

Po dlouhé nemoci zemřel v pondělí 16. července 2012 profesor Antonín Holý, jeden z nejvýznamnějších českých vědců 20. století. Letos 1. září by oslavil 76. narozeniny. Antonín Holý, jehož profesní dráha byla spjata zejména s Ústavem organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR, objevil nová antivirotika, která pomáhají léčit miliony lidí na celém světě. Tyto látky jsou základem pro výrobu dosud nejúčinnějších dostupných léků proti AIDS, stejně tak léků proti pravým neštovicím, pásovému oparu, virovému zánětu oční sliznice či proti virové hepatitidě typu B.

více zde

Nově objevená elementární částice může být Higgsův boson

2.8.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120802-cand-higgs.jpg

Dlouho hledaný Higgsův boson byl možná konečně nalezen. Vyplývá to z oznámení experimentů ATLAS a CMS na semináři v CERN, jenž se v této Evropské laboratoři pro fyziku částic na francouzsko-švýcarské hranici uskutečnil 4. července 2012. Výsledky zmíněných experimentů pracujících na urychlovači LHC totiž prokazují objev nové elementární částice, jejíž dosud zjištěné vlastnosti naznačují, že může jít skutečně o Higgsův boson. V úterý 31. července tyto experimenty, na nichž se podílejí i čeští vědci, zaslaly k publikaci v časopise Physics Letters B články obsahující podrobnější popis způsobu, jak byla tato částice objevena.

více zde

Zemřel prof. Čestmír Šimáně, zakladatel českého jaderného výzkumu

31.7.2012

Ve věku 93 let zemřel ve čtvrtek 26. července 2012 zakladatel českého jaderného výzkumu prof. Ing. Čestmír Šimáně, DrSc., vědecký pracovník Ústavu jaderné fyziky (ÚJF) Akademie věd ČR. Vedle své badatelské práce publikoval řadu odborných článků a knih. Byl též členem mnoha československých delegací na mezinárodních konferencích o mírovém využití jaderné energie v letech 1955–1961. Po zřízení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ČR pracoval jako člen jeho poradního sboru. Až do své smrti byl vědeckým pracovníkem ÚJF AV ČR v Řeži.

více zde

Originální obrana tropických termitů

27.7.2012

Čeští vědci v časopisu Science

Unikátní mechanismus chemické obrany tropických termitů druhu Neocapritermes taracua objevila česko-belgicko-japonská skupina badatelů. Jejich studii uveřejnil ve svém novém vydání mezinárodní vědecký časopis Science. Za českou stranu se výzkumu zúčastnili experti z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR, Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity. Zkoumaný druh zařazuje do systému své obrany „živé bomby“, k nimž jsou předurčeni staří a nepotřební jedinci. Při napadení jiným hmyzem jejich těla praskají a z útrob se vyvalí toxická kapalina. Tisková zpráva ÚOCHB AV ČR – zde.

více zde

Cena časopisu Hypertension pro tým Dr. Pravence z FGÚ AV ČR

24.7.2012

Článek vědeckého týmu Ing. Michala Pravence, DrSc., z Fyziologického ústavu (FGÚ) AV ČR o tzv. metabolickém syndromu získal cenu mezinárodního odborného časopisu Hypertension. V kategorii „základní výzkum“ editoři uvedenou publikaci vybrali jako nejlepší práci otištěnou v tomto měsíčníku v roce 2011. Jak v této souvislosti zdůraznil prof. František Vyskočil z FGÚ AV ČR, ocenění badatelů představuje vysoké uznání, a to i proto, že v redakčních radách významných odborných titulů zasedají renomovaní vědci. Metabolický syndrom se projevuje závažnými rizikovými faktory pro cévní a srdeční selhání.

více zde

Výstava o J. G. Mendelovi

20.7.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120720-mendel-190.jpg

Výročí narození zakladatele genetiky
 
U příležitosti 190. výročí narození zakladatele genetiky a objevitele zákonů dědičnosti Johanna Gregora Mendela byla ve čtvrtek 19. července 2012 zahájena v Národním technickém muzeu v Praze výstava MENDEL 190 (20. 7.–28. 10. 2012). Koná se pod záštitou předsedy Akademie věd České republiky prof. Jiřího Drahoše a starobrněnského opata ThDr. Ing. Lukáše Evžena Martince, OSA. Obsáhlá expozice představuje všechny oblasti Mendelova vědeckého a společenského působení na Moravě, provází milníky badatelova života a dává nahlédnout i do budoucnosti.

více zde

Čeští vědci pomohli rozluštit genetickou informaci banánovníku

16.7.2012

Kompletní genetickou informaci banánovníku se podařilo přečíst badatelům ze sedmi zemí včetně Česka. Poznatky získané analýzou genomu budou sloužit především ke šlechtění této důležité tropické plodiny. Pomohou zároveň lépe pochopit evoluci rostlin. Výsledky zveřejnil prestižní mezinárodní odborný časopis Nature. Projektu se účastnili také doc. Jaroslav Doležel a Dr. Eva Hřibová z Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR a z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

více zde

Výzva k nominacím na Cenu Milady Paulové 2012

12.7.2012

Čtvrtý ročník Ceny Milady Paulové za celoživotní přínos české vědě vyhlásilo v těchto dnech Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – ženy a věda Sociologického ústavu Akademie věd České republiky a Domem zahraničních služeb. V roce 2012 bude cena udělena vynikající české vědkyni působící v oblasti historických věd, a to s odkazem na pedagogicko-výzkumné působení historičky a byzantoložky prof. Milady Paulové, jejíž jméno nese. Ocenění je spojeno s finanční odměnou 150 000 korun.

více zde

Umělé implantáty na míru buňkám

10.7.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120710-TZ_FGU-AV-CR_Bacakova2.jpg

K vývoji dokonalejších kloubních a zubních náhrad může vést nová studie vědeckého týmu Dr. Lucie Bačákové z Fyziologického ústavu (FGÚ) AV ČR. Zabývá se fyzikálními a mechanickými vlastnostmi „umělého“ povrchu, přičemž cílem je nalézt optimální způsob jeho zapuštění do kosti – aby se spojovací buňky a osteocyty co nejlépe uchytily, rostly, množily se, aby vlastně splynuly s náhradou. V letošní studii byla povrchová vrstva materiálu cíleně zdrsněná tak, aby velikost nerovností odpovídal nanoarchitektuře přirozené extracelulární i buněčné membrány. Tiskovou zprávu FGÚ AV ČR k tomuto výzkumu naleznete zde.

více zde

Jedinečná symbióza půdních hub s vřesovcovitými rostlinami

9.7.2012

Objev nového typu mutualistické symbiózy mezi dosud nepopsanou skupinou půdních hub a kořeny vřesovcovitých rostlin zveřejnil koncem června v odborném časopisu PLoS ONE mezinárodní tým vědců. Zasloužili se o něj badatelé z Botanického ústavu (BÚ) AV ČR ve spolupráci s kolegy z Mikrobiologického ústavu AV ČR, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a z vědeckých pracovišť v USA a Norsku. Zaznamenání tohoto nového typu mykorhizní symbiózy je vzácným počinem, a to jak v rámci ČR, tak celosvětově. Podrobnou tiskovou zprávu BÚ AV ČR naleznete zde.

více zde

"Východ Slunce s Venuší" se stal červnovou "astrofotografií měsíce"

3.7.2012

Snímek zachycující nedávný přechod Venuše přes Slunce zvítězil v červnovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce. Jeho autor – Martin Gembec z Jablonce nad Nisou – zamířil 6. 6. 2012 ve 4.40 hodin svůj dalekohled s fotoaparátem přes ranní mlhou zahalené údolí na vycházející Slunce. Po jeho povrchu právě putovala kulatá černá skvrnka. Astronomické výpočty nezklamaly – planeta Venuše opravdu vstoupila na svém oběhu kolem centrální hvězdy Sluneční soustavy před její disk a zastínila tak kousíček jejího jasu. Podrobnou tiskovou zprávu naleznete zde.

více zde

6. evropský matematický kongres v Krakově

2.7.2012

Vrcholná událost špičkových matematiků – 6. evropský matematický kongres – probíhá v těchto dnech (2.–7. července 2012) v polském Krakově. Tato setkání se konají se čtyřletou periodou (v roce 2008 v Amsterodamu) pod záštitou Evropské matematické společnosti (EMS), letos se akreditovalo téměř tisíc účastníků. Na programu jsou plenární zasedání, přednášky a minisympozia. Při slavnostním zahájení udělila prezidentka EMS prof. Marta Sanz-Solé deset prestižních EMS cen, dále Cenu Felixe Kleina a nově zřízenou Cenu Otto Neugebauera. Každý z laureátů získal finanční odměnu 5000 eur a byl pozván ke kongresové přednášce.

více zde

Akademickou prémii získali doc. Jaroslav Doležel a Dr. Pavel Spurný

26.6.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120621-Akademickou-premii-ziskaji-doc-J-Dolezel-a-Dr-P-Spurny.jpg

Prestižní Akademickou prémii – Praemium Academiae – udělil v úterý 26. června 2012 v sídle Akademie věd ČR v Praze její předseda prof. Jiří Drahoš dvěma vynikajícím českým vědcům. Letošními laureáty se stali doc. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc., z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i., a RNDr. Pavel Spurný, CSc., z Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i. Akademickou prémii získávají mimořádné vědecké osobnosti, které již založily vědecké školy, v mezinárodním měřítku patří ke špičce svého oboru a vytvářejí prestiž AV ČR jako celku. „Jde o přísně výběrový nástroj ocenění opravdové excelence – právě u Akademické prémie je slovo excelence zcela namístě," zdůraznil při slavnostním aktu prof. Jiří Drahoš.

více zde

Více aktualit...

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast