Institute of Geology AS CR, v. v. i.

Medium-sized research center which main purpose is to gain, interpret and integrate the knowledge of the Earth System.

Impakt asteroidu 2008 TC3

Tomáš Kohout (Geologický ústav AVČR v.v.i.), Petr Scheirich (Astronomický ústav AVČR v.v.i.), Jakub Haloda (Česká geologická služba)
6. října 2008 byla systémem Catalina Sky Survey (R. Kowalski, USA) objevena malá blízkozemní planetka. Planetce bylo přiděleno označení 2008 TC3 a již z prvních pozorování bylo patrné, že je na kolizní dráze se Zemí. Ke srážce mělo dojít již za 20 hodin od objevu. Dle předpovědí planetka vlétla následující den brzy ráno do zemské atmosféry nad severním Súdánem a explodovala ve výšce 37 km. Naštěstí se jednalo o malé těleso (5‑7 m v průměru) a tak impakt nezpůsobil žádné škody. Fragmenty planetky – meteority, dopadly do pouště v oblasti dlouhé asi 40 km.
Ještě před vletem do atmosféry pořídila dvojice amerických astronomů fotometrická měření planetky (studium odraženého světla). Tato data poté zpracovali astronomové z Astronomického ústavu AVČR v.v.i. a Astronomického ústavu MFF UK. Ze získaných dat se podařilo určit přibližný tvar a rotaci planetky. Ukázalo se, že planetka rychle rotovala s periodou přibližně 100 sekund a rotační osa navíc vykonávala precesi. Planetka měla také značně plochý tvar se zploštěním více než 2:1.
Na následném studiu meteoritů nalezených v místě dopadu v severním Súdánu se podíleli pracovníci Geologického ústavu a Astronomického ústavu AVČR v.v.i. a České geologické služby na společné expedici spolu s místními vědci i kolegy z Ameriky a Evropy. Většina nalezených meteoritů pojmenovaných Almahata Sitta má složení odpovídající vzácnému typu meteoritu nazývaného ureilit. Tyto meteority vznikaly v ranném stádiu vývoje naší Sluneční soustavy v nitru většího kosmického tělesa za vysokých tlaků a teplot podobných jaké panují v zemském plášti. Je tedy evidentní, že nevznikly v několik metrů veliké planetce 2008 TC3. Tato planetka je pozůstatkem po katastrofické kolizi větších těles, která se patrně při vzájemné srážce téměř rozpadla.
Při detailním studiu meteoritů však došlo k významnému objevu. Náš tým AVČR/ČGS nezávisle s týmy z americké NASA a německého Planetárního institutu v Münsteru objevil přítomnost značného množství meteoritů naprosto odlišného složení. Tyto meteority patří ke skupině nazývané chondrity. Chondrity naopak vznikaly na menších tělesech a jejich složení bylo v průběhu vývoje naší Sluneční soustavy jen nepatrně pozměněno. Jedno možné vysvětlení tohoto paradoxu je, že právě ureility a chondrity nalezené pohromadě představují úlomky dvou těles, které se srazily a rozpadly při vzájemné kolizi. A planetka 2008 TC3 byla tělesem poskládaném z úlomků po této katastrofické kolizi.
Planetkám tohoto typu se odborně říká „rubble‑pile“ (doslova „kopa suti“) a několik jich v minulosti ve Sluneční soustavě bylo pozorováno, dosud se však nepodařilo přesně určit jejich složení. Nyní se jedná o první případ, kdy se díky pádu takové planetky na zem podařilo zjistit i její mineralogické složení a bylo zjištěno, že malá tělesa jako šestimetrová planetka 2008 TC3 se mohou skládat z úlomků o naprosto odlišném původu a složení. Tento objev tak významně obohatil naše představy o vzniku a vývoji asteroidů a meteoritů a umožňuje tak získat důležité poznatky o stavbě dalších těles se kterými by se v budoucnu mohla srazit naše Země.

Hledání úlomků asteroidu 2008TC3 (meteoritů Almahata Sitta) v Nubijské poušti severního Súdánu (foto J. Haloda).