Kalendář akcí

Dnes < 2012 >  < září > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

CzechGlobe

Více o projektu

 

Cyril a Metoděj - 1150 let

cyril-a-metodej-1150-let-logo.jpg

TITUL.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Návrat polární expedice Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR

15.8.2012

Čtvrtá polární výprava badatelů z Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) AV ČR na norské souostroví Svalbard se vrátila zpět do Česka. Ve spolupráci s kolegy z Wroclawské univerzity a z Geofyzikálního ústavu Polské akademie věd, kteří spravují polární stanici v zálivu Hornsund v jižní části Špicberku, čeští vědci pokračovali ve výzkumu současných geodynamických procesů a jevů v odledněných částech zálivu. Od roku 2009 zde probíhá systematické měření posunů na zlomech pomocí speciálního citlivého 3-D dilatometru TM-71 české výroby, který umožňuje měřit s přesností tisícin milimetru.

více zde

Zemřel MUDr. Jan Bureš, průkopník mozkové elektrofyziologie

28.8.2012

Ve věku 86 let zemřel v sobotu 24. 8. 2012 jeden z nejúspěšnějších českých fyziologů paměti a průkopník mozkové elektrofyziologie, MUDr. Jan Bureš, DrSc, FNAS. Se svou manželkou Olgou Burešovou a skupinou spolupracovníků ve Fyziologickém ústavu AV ČR celý život zkoumal podstatu paměti. Byl uznávaným světovým odborníkem, za kterým se do Prahy sjížděli vědci ze všech kontinentů a jemuž po sametové revoluci aplaudovalo publikum v přednáškových síních mnoha světových metropolí. Jako jedinému českému fyziologovi mu bylo v roce 1995 uděleno členství v National Academy of Sciences (USA).

více zde

Prof. Jiří Komárek oceněn za rozvoj limnologie ve Střední a Jižní Americe

24.8.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120824-profesor_komarek.jpg

Významné mezinárodní ocenění převzal letos v červnu prof. RNDr. Jiří Komárek, DrSc., dlouholetý vědecký pracovník Botanického ústavu AV ČR a přední český odborník na problematiku cyanobakterií a řas. Čestná plaketa mu byla udělena „Za rozvoj limnologie ve Střední a v Jižní Americe“. Stalo se tak během mezinárodní limnologické konference, konané při příležitosti 20. výročí vzniku Limnologické společnosti Kolumbie (Medellín, Kolumbie, 16. až 26. června 2012). Limnologie zkoumá fyzikální, chemické a biologické vlastnosti vnitrozemských vod a procesy v nich probíhající.

více zde

Neural Coding Workshop 2012

22.8.2012

Mezinárodní vědecká konference
 
Aktuálním trendům v experimentálních a početních neurovědách, neuroinformatice a modelování nervových procesů bude věnován 10. ročník mezinárodní vědecké konference Neural Coding Workshop. Ve dnech 2.–7. září 2012 ji v pražském sídle Českého svazu vědeckotechnických společností pořádá Fyziologický ústav (FGÚ) AV ČR. Účastníci se budou zabývat nejnovějšími poznatky v oblasti vzniku a přenosu informace v nervovém systému, a to z multidisciplinárního hlediska, s cílem lépe pochopit a využít principy nervové bioinformatiky. Tisková zpráva FGÚ AV ČR – zde.

více zde

Praha hostí elektrochemiky z celého světa

22.8.2012

Mezinárodní konference ISE

 

Výsledky výzkumu z oblasti elektrochemie nových materiálů, elektrochemické technologie a instrumentace prezentují v těchto dnech (19.–24. srpna) v Kongresovém centru pražského hotelu Clarion účastníci 63. výroční konference Mezinárodní elektrochemické společnosti (ISE). Setkání vědců bylo slavnostně zahájeno v pondělí 20. srpna 2012 a v úvodních krátkých projevech delegáty přivítali předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš a náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy prof. Ivan Wilhelm.

více zde

Zárodky mraků a ozonová díra

21.8.2012

Nové poznatky chemických fyziků z Akademie věd ČR
K lepšímu pochopení vzniku ozonových děr, které v rámci komplexních procesů souvisejí s vytvářením polárních stratosférických mraků, přispívají výsledky týmu badatelů z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského (ÚFCH JH) Akademie věd ČR. Nedávno byly publikovány v prestižním mezinárodním odborném měsíčníku The Journal of Chemical Physics. Materiál, jenž se v červenci ocitl mezi dvaceti nejčtenějšími články tohoto titulu, vybrali editoři časopisu mezi tzv. Research Highlights, tedy nejzajímavější výzkumné práce.

více zde

Chemičtí inženýři z celého světa v Praze

16.8.2012

Kongres CHISA 2012
Jubilejní 20. mezinárodní kongres chemického a procesního inženýrství CHISA se uskuteční pod záštitou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše v Praze ve dnech 25.–29. srpna 2012. Jiří Drahoš bude tomuto kongresu zároveň předsedat. Akci pořádají Česká společnost chemického inženýrství v úzké spolupráci s Ústavem chemických procesů AV ČR a Inženýrskou akademií ČR. Letošní setkání rámuje několik výročí – první mezinárodní kongres CHISA byl uspořádán v roce 1962 v Brně. Od roku 1972 se pak kongresy, které patří k nejvýznamnějším světovým akcím v oboru, pravidelně konají v Praze.

 

více zde

Pozorování Perseid nebude rušit Měsíc

8.8.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120808-pozorovani-perseid-nebude-rusit-mesic

Noční obloha první poloviny srpna bývá tradičně ve znamení aktivity meteorického roje Perseid. Pro pozorování tohoto astronomického jevu, vznikajícího zkřížením dráhy planety Země a pásu meteoroidů, mají být letos velmi dobré podmínky – nebude rušit Měsíc. Roj začíná být aktivní sice již kolem 17. července, ale zpočátku se jedná jen o jednotlivé meteory. Svého maxima pak dosáhne během 12. srpna, přičemž nejvhodnějším obdobím pro pozorování roje budou noci z 11. na 12. srpna a z 12. na 13. srpna. Společnou podrobnou tiskovou zprávu České astronomické společnosti a Astronomického ústavu Akademie věd ČR naleznete zde.

více zde

„Venuše před a po přechodu“ se stala astrosnímkem měsíce

7.8.2012

/sys/galerie-obrazky/news/Vitezna_CAM-cervenec2012_Rapavy.jpg

Červencovou Českou astrofotografií měsíce se stal snímek Pavola Rapavého z Rimavské Soboty. Právě zde v pondělí 4. června 2012 ožila kopule místní hvězdárny, z níž minutu před jedenáctou hodinou pořídil autor vítězné fotografie první obrázek Venuše. V té době do začátku přechodu zbývalo pouhých 38,5 hodiny. Slunce na snímku sice není – je ještě vzdáleno více než stupeň od Venuše a mnohem dále od nás – přesto jeho světlo, ozařující uzoučký srpek Venušina tělesa, vidíme… Tiskovou zprávu České astronomické společnosti k červencovému kolu soutěže Česká astrofotografie měsíce naleznete zde.

více zde

Největší český dalekohled pojmenován po L. Perkovi

6.8.2012

/sys/galerie-obrazky/news/Hvezdarna-Ondrejov_2-m-dalekohled.jpg

Dalekohled Astronomického ústavu AV ČR o průměru hlavního zrcadla dva metry, umístěný již 45. rokem na ondřejovské observatoři, je dosud největším dalekohledem na území ČR. V pondělí 6. srpna 2012 byl slavnostně pojmenován po předním českém astronomovi doc. Luboši Perkovi. Myšlenka postavení velkého astronomického dalekohledu vznikla v roce 1956. Projekt, jehož vůdčí osobností byl právě doc. Perek, schválila vláda v roce 1959 a o osm let později byl přístroj slavnostně uveden do provozu, u příležitosti 13. zasedání Mezinárodní astronomické unie. Tiskovou zprávu Astronomického ústavu AV ČR naleznete zde.

více zde

Vesmírný rover Curiosity přistál na Marsu

6.8.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120806-CuriosityFotoNASA.jpg

Obrovské nadšení zavládlo v pondělí 6. srpna 2012 v řídicím centru NASA, když krátce po půl osmé středoevropského letního času dosedl výzkumný rover Curiosity na povrch Marsu. Mise má na Rudé planetě zkoumat podmínky pro mimozemský život a tunové vozidlo za 2,5 miliardy dolarů představuje dokonalou vědeckou laboratoř, jak napovídá jeho oficiální název – Mars Science Laboratory. Přestože se jednalo o dosud nejkomplikovanější přistání pozemského přístroje na jiné planetě, vše proběhlo hladce, včetně unikátního manévru Sky Crane (Nebeský jeřáb). Tiskovou zprávu Astronomického ústavu AV ČR naleznete zde.

více zde

Nově objevená elementární částice může být Higgsův boson

2.8.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120802-cand-higgs.jpg

Dlouho hledaný Higgsův boson byl možná konečně nalezen. Vyplývá to z oznámení experimentů ATLAS a CMS na semináři v CERN, jenž se v této Evropské laboratoři pro fyziku částic na francouzsko-švýcarské hranici uskutečnil 4. července 2012. Výsledky zmíněných experimentů pracujících na urychlovači LHC totiž prokazují objev nové elementární částice, jejíž dosud zjištěné vlastnosti naznačují, že může jít skutečně o Higgsův boson. V úterý 31. července tyto experimenty, na nichž se podílejí i čeští vědci, zaslaly k publikaci v časopise Physics Letters B články obsahující podrobnější popis způsobu, jak byla tato částice objevena.

více zde

Zemřel prof. Čestmír Šimáně, zakladatel českého jaderného výzkumu

31.7.2012

Ve věku 93 let zemřel ve čtvrtek 26. července 2012 zakladatel českého jaderného výzkumu prof. Ing. Čestmír Šimáně, DrSc., vědecký pracovník Ústavu jaderné fyziky (ÚJF) Akademie věd ČR. Vedle své badatelské práce publikoval řadu odborných článků a knih. Byl též členem mnoha československých delegací na mezinárodních konferencích o mírovém využití jaderné energie v letech 1955–1961. Po zřízení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ČR pracoval jako člen jeho poradního sboru. Až do své smrti byl vědeckým pracovníkem ÚJF AV ČR v Řeži.

více zde

Více aktualit...

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast