Astronomický ústav AV ČR   Ondřejov

Fričova 298
251 65 Ondřejov

Tel. +420 323649201
Fax: +420 323620 110, 117
Email:

Akademie věd
České republiky

 

Noc vědců 2011

Astronomický ústav AV ČR, v. v. i. v rámci Evropské noci vědců připravil následující mimořádnou nabídku pro veřejnost zahrnující prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a především prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti. Zdarma!


- Program k vytištění (zkrácen na jednu stránku)
- Plánek areálu s vyznačením otevřených pracovišť

Program v pátek 23. září 2011 na observatoři v Ondřejově od 15:00 do 24:00.

Otevřeno muzeum V. Šafaříka - historické přístroje a dokumenty, vznik a vývoj ondřejovské hvězdárny, osobnost jejího zakladatele J. J. Friče.

Nová expozice v muzeu – poprvé otevřeme veřejnosti v prvním patře muzea V. Šafaříka historickou expozici přístrojů pro výzkum Slunce používaných na naší observatoři.


Trocha kosmonautiky
– kosmické pero z raketoplánu, izolační destička raketoplánu, mise STS 125, Krtek astronaut na vlastní oči - s výkladem (v muzeu). Návštěvníci si také budou moci prohlédnout Písně kosmické, které letěly v roce 2009 do vesmíru s astronautem Andrew Feustelem.

Bolidové kamery – v muzeu budete moci mimořádně spatřit dvě historické kamery používané pro fotografování jasných meteorů. Jedna z nich zachytila v roce 1959 známý Příbramský bolid.

V muzeu také uvidíte kresby Měsíce pořízené na hvězdárně v Praze-Ďáblicích a Štefánikově hvězdárně na Petříně. Autorem je odborný pracovník Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Milan Blažek. Oproti výstavě konané roku 2009 budete mít možnost shlédnout i další nové kresby tohoto pozorovatele a kreslíře Měsíce.
 

Soutěž o 3 dalekohledy - v 18 a 22 hodin soutěž o jednoduchý zrcadlový dalekohled Firstscope o průměru 8 cm. Vaše znalosti vesmíru můžete uplatnit v kvízu a stát se majitelem dalekohledu. Losování proběhne v muzeu. Ve 20:00 pro účastníky přednášky samostatná soutěž!

Pro děti zdarma astronomické pexeso, pro zájemce o noční pozorování červená svítilna.


15:00 - 19:00

Exkurze do Slunečního oddělení: můžete se podívat na sluneční patrolu, k horizontálnímu dalekohledu HSFA 2 (průměr zrcadlového objektivu 50 cm, ohnisková vzdálenost 35 metrů) a slunečnímu radioteleskopu o průměru 10 metrů. Přístroje budou v provozu a za jasného počasí bude předvedeno reálné pozorování Slunce, jinak ukázky pozorování ze záznamu.

Exkurze k největšímu dalekohledu v ČR (přístroj Stelárního oddělení – průměr hlavního zrcadla 2 m, ohnisková vzdálenost 64 m, hmotnost 84 tun), prohlídka a informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků.

Exkurze k dalekohledu D 50
skupiny astrofyziky vysokých energií. Prohlídka dvou historických kopulí původní hvězdárny, v případě jasného počasí pozorování Slunce v Západní kopuli.  

19:00 přednáška
RNDr. Pavel Koten, PhD. –  Meteory a meteorické deště aneb kameny z nebe (ne)padají. Přednáška proběhne v seminární místnosti budovy Slunečního oddělení. Po jejím skončení pro přítomné soutěž o dalekohled.

 
19:30 – 24:00 (začátky posledních prohlídek ve 23:00)

Za jasného počasí pozorování oblohy v Západní kopuli původní hvězdárny a s pomocí přenosných dalekohledů před muzeem. Podzimní obloha nabídne např. jasnou kometu Garradd, galaxii M31 v Andromedě a před půlnocí planetu Jupiter i s jejími měsíci.

Zveme do prostoru historické hvězdárny astronomy amatéry se svými dalekohledy, aby pozorovali oblohu spolu s námi. Nutná domluva předem na 737 322 815, suchan@astro.cz (Pavel Suchan).

Exkurze po malých skupinách návštěvníků na specializovaná pracoviště:

- k největšímu dalekohledu v ČR (průměr hlavního zrcadla 2 m), prohlídka a informace o pozorování dalekohledem Stelárního oddělení a zpracování výsledků
- k dalekohledu skupiny asteroidů o průměru objektivu 65 cm
- k dalekohledu D50 skupiny astrofyziky vysokých energií