Seznam členů výboru byl vyjmut z této WWW verze Bulletinu. Můžete se však podívat na aktuální seznam výkonného výboru CSEM.
Tato část byla vyjmuta z této WWW verze Bulletinu. Můžete se však podívat na aktuální informace o Bulletinu.
Takže tentokrát se mi podařilo protáhnout interval mezi Bulletiny až na 13 měsíců. To je tak dlouhá doba, že žádné výmluvy nemají smysl. Objevil jsem však výmluvu zcela novou a neotřelou: Je zřejmé, že stěžejním úkolem celé struktury národních EM (resp. M) společností a jejich nadnárodních struktur je pořádat kongresy, od národních až po světové. Je to patrno mimo jiné na časovém vývoji intenzity korespondence z IFSEM a CESM, který vykazuje před kongresy výrazná maxima. Nu a my jsme nyní "před kongresem" a všechna naše kapacita je věnována jeho přípravě, takže na normální spolkovou činnost už nezbývá. Alespoň v mém osobním případě tomu tak je. Pochybuji sice, že vás tímto trikem uspokojím, ale něco jsem na začátek napsat musel. Nejlépe ale jistě bude, když vysvětlím a doložím, že příprava kongresu pokračuje zdárně.
Začnu ale tím ostatním. V mezidobí přišly dvě zásilky z CESM: první obsahovala zápis ze schůze v Dublinu. S ohledem na významnost schůze pro naši Společnost a také s cílem poskytnout vám příležitost učinit si představu o průběhu tohoto typu setkání, uveřejňujeme pro tentokrát zápis v plném jeho znění na jiném místě tohoto čísla. Ve druhé zásilce byl distribuován návrh stanov Evropské mikroskopické společnosti. Ten je předkládán výborům národních společností, avšak jistě neudělám chybu, když jej tímto předložím všem členům. Členy výboru současně prosím o vyjádření k návrhu stanov. Takže i tento text v čísle najdete.
Velmi důležitou událostí pro naši Společnost bylo, že se nám nakonec skutečně podařilo vyřešit všechny sporné otázky týkající se úpravy Stanov a nové znění Stanov máme nyní opatřeno doložkou o vzetí na vědomí ministerstvem vnitra ČR, datovanou 22. 4. t.r. Jménem výboru velmi děkuji všem, kteří se účastnili korespondenčního hlasování o změnách a přispěli tak ke konečnému úspěchu. Podotýkám, že šlo o problém skutečně vážný a že Společnost mohla být i zrušena z těchto zcela formálních důvodů, jak jsme byli opakovaně upozorněni.
Prostřednictvím Rady českých vědeckých společností jsme pro tento rok získali státní podporu ve výši celých 70 tis. Kč, čímž jsme vyrovnali svůj rekord. Výbor RVS tím projevil svoje pochopení pro počáteční finanční potíže organizátorů velkých akcí a současně vyjádřil svoji podporu kongresu. Z uvedené částky je 15 tis. určeno na vydávání Bulletinu a zbytek na přípravu kongresu. Zdá se, že část prostředků přesuneme se souhlasem RVS z projektu "Bulletin" na projekt "Kongres".
Skutečným začátkem přípravy kongresu byla návštěva světové mikroskopické "generality" v Brně ve dnech 10. a 11. dubna t.r. Na 10. dubna byla svolána schůze výboru, který dopoledne jednal interně (viz zápis ze schůze uveřejněný v tomto čísle) a odpoledne potom společně s Prof. A. Maunsbachem, Prof. W. Baumesterem a Prof. E. Wissem (tedy s předsedou IFSEM a s předsedou a sekretářem CESM). Podkladem pro obě jednání byl text nazvaný "Status of preparation of EUREM 2000 in Brno as of April 10, 1997", který opět najdete v plném znění v tomto Bulletinu. Text byl v průběhu jednání dopracováván, takže znění, které vám zde předkládáme, je již výborem schváleno a ani naši hosté neměli podstatnější námitky. Ve svých vystoupeních kladli hlavní důraz na vyvarování se nedostatků, k nimž došlo při přípravě a v průběhu kongresu v Dublinu. Jde zejména o dodržování termínů v přípravě kongresu, především při formulaci programu a jmenování členů orgánů kongresu, o kvalitní sborník (jaký vždy býval, avšak jehož elektronická verze se v Dublinu nepodařila) a zejména o hospodaření kongresu, jeho koncentrovanost, vyrovnanost a průhlednost. Jejich náměty a připomínky byly vznášeny s maximální znalostí věci a byly pro nás svrchovaně užitečné.
Následujícího dne, 11. 4. t.r., jsme (v sestavě Čiampor, Frank, Kolařík a Müllerová) společně s našimi hosty navštívili brněnské výstaviště, jednali s ředitelem marketingu BVV Ing. J. Knopem a navštívili předpokládaná místa konání kongresu, tj. pavilony A, B a E výstaviště, kongresové centrum hotelu Voroněž (v němž byli hosté ubytováni) a také universitní koleje na Vinařské. Podle svého vyjádření (i podle našeho pozorování) byli naši hosté příjemně překvapeni úrovní prostorových možností i služeb, které jsou pro akci připravovány. Jediný dosud nedořešený problém v celé koncepci kongresu, jak jsme ji společně ve velmi dobré shodě projednali, souvisí s jistou "inverzí" podmínek vzhledem k minulým kongresům. Ty se konaly v kongresových centrech nebo v universitních areálech a měly tedy k dispozici dostatek kvalitních zasedacích místností, avšak menší nebo větší problémy s úspěšnou realizací výstavy posterů a zejména přístrojů. My máme k dispozici prakticky neomezené výstavní prostory s dokonalými službami a naší hlavní starostí je postarat se o zasedací prostory. Podle naší původní představy, kterou se nám však prozatím nepodařilo zcela přesvědčivě obhájit ani před sebou samými, budeme kromě sálu hotelu Voroněž využívat lehkými přepážkami vymezené části nejvyššího patra pavilonu E. V nich by se konala zasedání sekcí s předpokládanou účastí do cca 120 lidí. Tento přístup již samozřejmě byl vyzkoušen na řadě zahraničních akcí, je jen potřeba v daném případě vyzkoušet větrání těchto prostorů (což by v klimatizovaném pavilonu E neměl být problém) a zejména jejich vzájemnou akustickou izolovanost. V této věci zorganizujeme v dohledné době potřebný experiment a poté přijmeme konečné rozhodnutí. (Alternativně lze uvažovat o dalších sálech v prostoru BVV, jejichž nevýhodou je vzájemná vzdálenost do 250 m a při velmi přísném posuzování také jejich nejednotná architektura.)
Na závěr návštěvy jsme s představiteli IFSEM a CESM podepsali kontrakt o pořádání kongresu (viz faksimile v tomto čísle), který je snad možné považovat za definitivní tečku za procesem vstupu do role organizátorů (i když rozhodující samozřejmě bylo hlasování v Dublinu).
Již několik let nepořádáme svoje "národní" EM konference a tváříme se (nebo alespoň já se tvářím), že jejich roli hrají akce nazvané Multinational Congress on EM. Třetí z nich se konala začátkem tohoto měsíce ve slovinské Portoroži. K otázce našich konferencí se ještě vrátím, ale nyní ke třetímu MCEM, pořádanému opět společně slovinskou, rakouskou, chorvatskou, československou, italskou a maďarskou EM společností. Při dobré vůli je možné toto uspořádání považovat za logice věci neodporující: Přijmeme-li strategii internacionalizace, která jistě není vědě cizí, a respektujeme-li strukturu EM společností a jejich společných akcí zahrnujících i "shora" podporovaná regionální setkání, vyjde nám území bývalé rakousko-uherské monarchie jako ideální prostor mimo jiné proto, že obsahuje země srovnatelné "kapacity". Česká a Slovenská republika společně s Maďarskem, Rakouskem, Slovinskem a Chorvatskem představují, za předpokladu přiměřeně utlumené přítomnosti italských kolegů, docela vyvážený celek. Na této rovnováze byly již založeny kongresy v Parmě (1993) (v tomto případě ovšem bez útlumu italské účasti) a ve Staré Lesné (1995). Regulace italské přítomnosti samočinně vyplývá z omezené ochoty členů italské společnosti pořádat "své" konference v cizím jazyce (což považuji za zcela legitimní tendenci). 3. MCEM v Portoroži byl, podle mých dojmů, velmi vydařenou akcí. Slovinští kolegové v čele s Miranem Čehem odvedli perfektní práci a dokonale využili možností své malé části jadranského pobřeží. Slovinsko se sice ukázalo být zemí velmi drahou, ale já jim to tak nějak přeji. Kdybychom měli nějaké moře, určitě bychom se chovali k jeho návštěvníkům hůře. Byl to regionální kongres se vším všudy, s několika málo hvězdami "zvenčí" (mezi nimiž dominoval Nestor Zaluzec z Argonne), s dobrou prezentací jednotlivých participujících společností včetně naší, prostě úspěšný na úrovni, jaká mu (po odborné stránce) příslušela.
Účast z našich obou republik byla vysoká, snad nejvyšší ze všech zemí. Oficiální seznam účastníků nebyl vydán, podle předběžných neoficiálních sdělení nás mělo být z našich obou republik dohromady ke čtyřiceti. Pod dojmem těchto údajů jsme zorganizovali v rámci kongresu i valné shromáždění naší společnosti (viz zápis v tomto čísle). Tam se nás sice sešlo o něco méně, ale buďme skromní přiměřeně době. Program MCEM byl velmi nahuštěn a měli jsme tedy sál jen na jednu hodinu. Poněvadž jsem se příliš rozpovídal o přípravě kongresu, nezbyl již čas projednat jednu důležitou záležitost, která tak zůstala na diskusi korespondenční (což je možná dobře, protože na shromáždění v Portoroži chybělo i mnoho aktivních členů). Jde o to, zdali bychom přece jenom znovu nezačali pořádat výroční schůze naší Společnosti. Zdá se mi to tak důležité, že jsem tuto záležitost vyčlenil do krátké noticky umístěné za tímto přehledem.
Příští MCEM, v pořadí již čtvrtý, se bude konat v roce 1999 v maďarském Veszprému a následující byl přislíben Chorvatsku - to je výsledek překvapivě dramatického jednání výboru zúčastněných EM společností v Portoroži. Postupně vzniká jakási tradice, která má svoji hodnotu i jen sama o sobě, bez ohledu na budoucí vývoj míry internacionálnosti EM konferencí.
No a tím se již dostáváme ke konci. Ještě dodám, že krátce po uzávěrce minulého čísla jsme společně s Ústavem přístrojové techniky zorganizovali přednášku Prof. Makoto Shiojiri s názvem "Application of high-resolution electron microscopy and cathodoluminescence electron microscopy to material sciences". Přednáška se konala v ÚPT dne 19.11.1996, kdy byl prof. Shiojiri (profesor Kyoto Institute of Technology a současný předseda Japonské společnosti EM) hostem prof. Autraty, a zúčastnilo je jí 29 posluchačů.
Prof. Špaček z hradecké fakultní nemocnice nám zaslal kopii dopisu od redakce Journal of Electron Microscopy a navrhl, abychom faksimile uveřejnili v Bulletinu. Skutečně ji v tomto čísle najdete a já bych k tomu jen poznamenal, že časy se opravdu mění v každém ohledu. Před dvěma desítkami let se o uveřejnění článku v "lepším" (tj. pro nás tehdy zahraničním) časopise bojovalo, tvrdě se recenzovalo a články se odmítaly. Nyní se sice také recenzuje, ale se zřejmou snahou článek upravit tak, aby mohl být přijat, a redakce články přímo "shánějí". V nabídce JEM se dočtete o zrušení poplatku za publikaci a o zkrácené době publikace pod půl roku. Inu, proč ne.
Pokud se týká dalšího vývoje příprav kongresu od dubna: shromažďujeme adresy pro rozeslání prvního oznámení, které připravujeme někdy na konec roku. Velmi nám pomůžete, poskytnete-li nám svoje osobní oborové adresáře. Další adresáře získáváme od organizátorů konferencí. Také již máme logo, které uvidíte na první "kongresové" zásilce a které najdete na naší web stránce. Nyní především sestavujeme výbory kongresu a připravujeme hrubou kostru programu. Od BVV jsme dostali návrh smlouvy, kterou zatím studujeme.
To je v této chvíli vše a na závěr již jen tři noticky o záležitostech, které chci zdůraznit a v souvislosti s nimiž se těším na reakce od vás:
Zdá se, že by bylo užitečné obnovit tradici výročních konferencí CSEM v rozsahu omezeném vůči minulým dobám a totiž tak, že účastníci by se sjeli v předvečer konference na dobře vybrané místo, konference by začala ráno úvodem a zprávou o činnosti a pokračovala rozsáhlejší kvalitní přednáškou pozvaného řečníka. Po obědě by se pokračovalo projednáváním spolkových záležitostí a plánů a rovněž obsáhlejší odbornou diskusí. Za úvahu stojí organizování posterů nebo velmi krátkých vystoupení o vědeckých výsledcích. Jaký máte na toto názor? Vhodný termín by asi bylo brzké jaro, než přiletí ptáci z teplých krajin a vědci do nich odletí.
Organizátoři nám zaslali cca 70 druhých cirkulářů. Poněvadž je nemůžeme poskytnout všem členům, nezbývá než je rozesílat na požádání. Hlaste se o ně faxem nebo e-mailem.
Velmi uvítáme iniciativu z řad členů CSEM, týkající se jejich účasti ve výborech EUREM 2000. Nerozpakujte se ozvat, víme velmi dobře, že se tím člověk nehlásí o poctu, ale o práci. Věda je v naší drahé vlasti na opačném konci žebříčku priorit než peníze. Tato akce by mohla pomoci, když dopadne opravdu dobře. Naše Společnost je organizátorkou a jen na nás záleží výsledek.
lf
Přítomni: Čiampor, Frank, Furch, Janisch, Kolařík, Maretta, Schauer, Slezák, Štokrová, Vávra;
Omluveni :Belej, Benada;
Hosté: Baumeister, Maunsbach, Wisse, Delong, Müllerová.
Zapsal: P. Schauer
1. The congress schedule
The congress date was negotiated with the company Brno Trade Fairs and Exhibitions Co. Ltd. (hereafter BVV) and was
appointed to be
July 8-15, 2000.
The organisers will host a welcome evening party on Sunday, July 9. The official opening ceremony will take place on Monday 10 in the morning, followed by the exhibition opening ceremony and by lectures of the E. Ruska Prize laureates.
The congress sessions will take place from Monday afternoon till Friday afternoon (with the Wednesday afternoon being left free for facultative excursions). The posters will be installed on Monday after lunch and removed on Friday before lunch. The exhibition will be closed on Friday after lunch.
Comments: The congress date respects all demands having been raised, including those resulting from the CESM business meeting in Dublin where the representatives of the exhibitors required extending the time interval between the congress and the MSA meeting, so that one more week earlier date was fixed.
The congress will take place mainly in pavilions of the BVV premises.
Pavilion E (air-conditioned) will be the centre concentrating the registration and check-in area, instrument exhibition (ground floor, net exhibition area 2783 m2, 50 kN/m2), poster exhibition (first floor, full area 4176 m2, maximum capacity of 1550 posters, 766 x 859 mm, possibility of installing double-width, double-height and quadruple-size posters on demand), session rooms (light construction, separate lighting, acoustically insulated, second floor divided into 8 rooms 120 chairs each, and one having 360 chairs). Plenary (methodological) lectures in the congress hall of the hotel Voroněž (up to 800 seats).
Opening ceremony in pavilion B (2000 chairs and more).
Welcome party in pavilion A1.
Exhibitors will be offered a variety of dimensions of very flexible modular stands fully furnished and lighted. Their price will be calculated on the basis of the price per m2, considering also water and electricity supply and consumption, etc. There will be a wide range of options at extra costs.
(see the Venue proposal)
8 half-day programs, 9.00 - 12.30 and 14.30 to 18.00, all with 30 min. breaks
Approximately 30 to 40 symposia covering all aspects of microscopical instrumentation (electron, probe, light, etc.) and microscopical examinations of biomedical structures and materials. Symposia mostly of two half-days duration, including organized discussions regarding the relevant posters.
Symposia topics will be proposed by the Program Committee and consulted with the International Advisory Board.
Eight plenary "methodological" lectures (preliminary proposals for themes:
Mostly 8 to 9 sessions running in parallel, partly coinciding with the plenary lectures.
Two chairmen per symposium, responsible for making proposals for one invited speaker per symposium and for acceptation of the papers and for selection of orally presented contributions from among the posters. The chairmen will be proposed by the Program Committee, taking into account proposals from the CESM member societies, and consulted with other congress bodies and with the CESM Executive Board.
60 minutes for the plenary "methodological" lecture, 45 minutes for the invited lecture, 20 minutes for the oral contribution (inclusive of the discussion) and 90 minutes for the poster discussion are preliminarily supposed. A typical session could have 1 invited lecture and 10 oral contributions.
Comment: Compare with 339 oral presentations in total, and 699 posters at EUREM 11 in Dublin (data taken from the programme booklet).
The exhibitors will be given the opportunity to organize their own lectures and workshops, both in their exhibitions stands and in the session rooms.
Congress President:Luděk Frank
Congress Vicepresidents:Fedor Čiampor, Vladimír Kolařík
Congress Secretary:Ilona Müllerová
Organization Committee
Chairman:Luděk Frank
Vicechairman:Petr Schauer
Secretary:Ilona Müllerová
Treasurer:Pavel Furch
Members:*)
Local Program Committee
Chairman:Fedor Čiampor
Vicechairman:Rudolf Autrata
Biology
Chairman:Jan Slezák
Vicechairman: Pavel Hozák
Material Sciences
Chairman:Ivo Vávra
Vicechairman:Alena Orlová
Instrumentation
Chairman:Armin Delong
Vicechairman:*)
Members:*)
Exhibition Committee
Chairman:Vladimír Kolařík
...*)
International Advisory Committee
(will be established from the representatives of the CESM member societies by the CSEM Board in cooperation with the CESM Executive Board)
*) officers and members of the committees will be proposed by the chairmen and approved by the CSEM Board
As of the date, the time and place of the congress is fixed and preliminary contracts are under preparation for both the place lease (with a price limit set up) and for the preliminary list of installations and construction arrangements made within the BVV facilities by the BVV personnel (with actual price estimation). The final contract will be made on the turn 1999/2000.
The first announcement is assumed to be distributed by the end of 1997 to the addresses obtained from the EUREM 11 organizers, in order to build our own database.
(Projednáno Výborem CSEM dne 10. 4. 1997)
Portorož, 6. 10.1997
Shromáždění se uskutečnilo při příležitosti konání 3. Multinárodního kongresu o elektronové mikroskopii v malém sále Grand hotelu Emona ve slovinské Portoroži. Ve 20:00 hodin shromáždění zahájil předseda CSEM Dr. L. Frank za účasti 21 členů CSEM, tj. přibližně 17 % celkového počtu individuálních a kolektivních členů. Valné shromáždění tedy nebylo na počátku usnášení schopné, což však vzhledem k předloženému programu jednání nebylo zapotřebí.
zapsal: Petr Schauer
Příjmy | celkem : |
73 635,- Kč | ||
z toho | státní dotace |
55 000,- Kč |
||
členské příspěvky |
16 134,- Kč |
|||
Ostatní (úroky z účtů) |
2 501,- Kč |
|||
Výdaje | celkem : |
85 454,- Kč | ||
z toho | na kongres MCEM 95 |
65 694,- Kč |
||
na Bulletin CSEM |
14 204,- Kč |
|||
Ostatní (přísp. IFSEM, tiskopisy, poštovné, služ. cesty, bank. Poplatky) |
5 556,- Kč |
Příjmy | celkem : |
189 075,- Kč | ||
z toho | státní dotace |
50 000,- Kč |
||
členské příspěvky |
21 127,- Kč |
|||
konf. poplatky (seminář) |
116 805,- Kč |
|||
Ostatní (úroky z účtů) |
1 143,- Kč |
|||
Výdaje | celkem : |
187 901,- Kč | ||
z toho | na seminář Skalský Dvůr |
146 688,- Kč |
||
na Bulletin CSEM |
31 168,- Kč |
|||
Ostatní (přísp. IFSEM, změny dev. kursů, tiskopisy, poštovné, služ. cesty, bank. poplatky) |
10 045,- Kč |
Příjmy | celkem : |
75 820,- Kč | ||
z toho | státní dotace |
70 000,- Kč |
||
členské příspěvky |
5 368,- Kč |
|||
ostatní (úroky z účtů) |
452,- Kč |
|||
Výdaje | celkem: |
33 217,- Kč | ||
z toho | na propagaci EUREM 2000 |
19 022,- Kč |
||
návštěva předst. IFSEM |
5 548,- Kč |
|||
Ostatní (tiskopisy, poštovné, bank. poplatky, pokl. hotovost) |
8 647,- Kč |
V Brně dne 2.10.1997
Zpracoval Ing. Pavel Furch
V Buffalu, na hranicích s Kanadou a v blízkosti Niagarských vodopádů, se sešla malá konference mikroskopiků. Byl to spojený mítink - 10th International Conference on 3D Image Processing in Microscopy a 9th International Conference on Confocal Microscopy. Setkání pořádala britská Royal Microscopical Society, dále Advanced Microscopy and Imaging Laboratory ze State University v Buffalu, Institute of Zoology z Taiwanu a International Society of Molecular Morphology. Zúčastnilo se ho asi 250 vědců a 15 vystavovatelů.
V neděli byly na programu půldenní krátké kurzy: v konfokální mikroskopii, stereologii, vícefotonové mikroskopii, zobrazování v reálném čase, matematické morfologii a trojrozměrném zobrazování. Nešlo o praktické workshopy, jak jsme předpokládali, spíše o dlouhé přednášky shrnující současnou situaci v dané metodice. Vlastní konference pak probíhala od pondělí do středy. Ráno byla každodenně zahájena několika plenárními přednáškami, potom byl sál v hotelu Hilton rozpůlen přepážkou a pokračovalo se ve dvou sekcích. Postery nebyly.
Většina přednášek se soustředila na nové neobvyklé přístupy k zobrazování pomocí světelného mikroskopu a na vývoj příslušné přístrojové techniky. Pro nás biology byla snad nejzajímavější dvoufotonová fluorescenční mikroskopie. Plenární přednášku na toto téma přednesl Dr. Piston (doporučuji Web stránku jeho laboratoře www.mc.vanderbilt.edu/vumcdept/mpb/piston/files/piston.html).
Při dvoufotonové excitaci atom fluorophoru absorbuje současně, v rámci jedné kvantové události, dva fotony o dvojnásobné vlnové délce než při obvyklé jednofotonové excitaci. UV fluorophor je tedy možno excitovat dvěma červenými fotony. Emitované světlo má pak kratší vlnovou délku, než světlo absorbované. K dvoufotonové fluorescenci je zapotřebí vysoké hustoty fotonů. Při použití výkonných pulzních laserů je takové hustoty dosaženo jen v ohnisku objektivu a signál je tedy emitován jen z této roviny. Je tak dosaženo vysokého axiálního rozlišení, aniž by bylo nutno používat bodové clonky, která v konfokálním mikroskopu odstraňuje neostrý signál z mimoohniskových rovin. Také se omezí "photobleaching", protože mimo ohniskovou rovinu nedochází k excitaci fluorophoru. Metoda umožňuje například zobrazit přirozený fluorophor NAD(P)H a tak sledovat metabolickou aktivitu v buňkách. Green fluorescent protein (GFP), který je možno v podobě hybridní DNA transfekovat do buněk a exprimovat jako "fusion" protein s proteinem, o nějž se zajímáme, se při použití dvoufotonové excitace zobrazí se zvýšeným poměrem signálu k šumu.
Jiné použití dvoufotonové excitace předvedl ve velice zábavné přednášce organizátor konference, Dr.P.C. Cheng z Buffala. Do krychličky o hraně cca 200 mikrometrů, vyrobené z fotosenzitivního polymeru s příměsí fluorochromu, dvoufotonovým mikroskopem "nakreslil" sérii obrázků umístěných nad sebou v rovinách cca 5 mikrometrů od sebe vzdálených. "Kreslení" se provádělo rastrováním stolku mikroskopu ovládaného počítačem. Fokusace do hloubky krychličky pak umožnila v rychlém sledu "číst" uložené obrázky. V případě animovaného čmeláka to vydalo na zábavnou grotesku.
Několik přednášek se týkalo matematické dekonvoluce obrazu. Tyto techniky umožňují při znalosti funkce bodové odezvy mikroskopu matematicky odstranit příspěvek nezaostřených rovin, a tak dosáhnout téměř kvality obrazů z konfokálního mikroskopu. Výhodou je možnost použití běžného mikroskopu k zobrazování rychlých dějů v živých systémech. Vystavovatel AutoQuant předváděl tzv. "blind" dekonvoluční software, který umožňuje provést dekonvoluci bez apriorní znalosti funkce bodové odezvy.
V plenární přednášce jsme byli seznámeni se současným a očekávaným přístrojovým vývojem rentgenové mikroskopie. Autoři z Goettingen a Trier pak představili použití rentgenové mikroskopie pro studium submikroskopických koloidních částic v půdě.
Několik přednášek se zabývalo tvorbou obrazu pomocí detekce kinetiky vyhasínání fluorescence (fluorescence lifetime imaging). Tato technika využívá rozdíly ve vyhasínání fluorescence k tvorbě kontrastu. Tyto rozdíly mohou být spojeny s chemickými změnami v okolí fluorophoru, jako je pH, iontová koncetrace a vazba k makromolekulám. Metoda je zvlášť vhodná pro kvantitativní zobrazování, protože je nezávislá na excitační intenzitě, absorpčních jevech a photobleaching. Jako zdroj se používá femtosekundový titan-safírový laser.
Dlužno dodat, že žádná z popsaných mikroskopií není komerčně dostupná. S velmi rychlým vývojem femtosekundových laserů (viz Vesmír č.3, 1997, str.138) však mohou v blízké budoucnosti dojít širokého uplatnění v biologické obci. Nejpravděpodobnějším kandidátem je dvoufotonová fluorescenční mikroskopie. Firma Leica na požádání a ve zvláštní místnosti předváděla svůj konfokální mikroskop vybavený laserem pro dvoufotonovou excitaci. Nebyl to ovšem prodejný model a také obsluha s ním ještě neměla žádné zkušenosti.
Několik přednášek se zabývalo vývojem algoritmů a aplikacemi analýzy obrazu, a také stereologií, kde Českou republiku úspěšně reprezentoval Dr. Viktor Beneš ze Strojní fakulty ČVUT.
Řada přednášek byla pojata nekonvenčně za použití multimediálních počítačových prezentací. Ovšem právě při těchto přednáškách často docházelo k zádrhelům způsobených obecně známou zlomyslností počítačů.
Konference byla zajímavá především pro ty, kteří vyvíjejí přístrojovou techniku a matematické postupy zpracování obrazů. Pro běžného uživatele-biologa pak bylo užitečné seznámit se s aplikacemi, které tyto novinky umožňují a odhadnout trend do budoucna, zvláště pro plánování nákupu nového vybavení. Abstrakty přednášek jsou publikovány v časopise Cell Vision (Journal of Analytical Morphometry) Vol.4 No2., March/April 1997. Příští rok se toto setkání bude konat 14.-17. dubna v Sydney v Austrálii.
Ing. Šárka Lhotáková, CSc.
EM Facility, McMaster University
Hamilton, Ontario, Kanada
lhotaks@fhs.mcmaster.ca
Během našeho pobytu, čímž myslím Ing. Műllerovou, Dr. Franka a mne, na universitě v Yorku se naskytla možnost zúčastnit se konference EMAS ´97. Již pátý ročník tohoto svátku elektronové mikroanalýzy se tentokrát konal v britském letovisku Torquay pod názvem Modern Developments and Applications in Microbeam Analysis. Město Torquay je od Yorku vzdáleno tři sta mil a tak jsme byli rádi, že mimo nás se na cestu vypravili Mohamed El-Gomati a Jonathan Dell z university. Na cestu jsme vyrazili El-Gomatiho Roverem, což je auto na první pohled velice pohodlné. Ne tak na ten druhý, a když jsme z něj po ujetých třech stech mílích v neděli večer, kdy se konala welcome party, vystoupili, trvalo notnou chvíli, než naše páteře získaly svoji normální esovitost. Večeře na uvítanou se podařila. Byli jsme rozsazeni mezi samými známými osobnostmi. Pro mě se našlo místo u stolu, kde se o zábavu neúnavně staral pan Jacques Cazaux. Po několika marných pokusech svést řeč na problémy elektronové analýzy a nízkých energií jsme pochopili, že pan Cazaux se dnes chce bavit a tak nám nezbylo než uposlechnout autoritu. Dozvěděli jsme se spousty rad, životních názorů a celý večer by se dal shrnout do hesla, že nejen prací živ je člověk.
Práce začala hned druhý den ráno, kdy nás slavnostně přivítal a zároveň oficiálně kongres zahájil pan Aldo Armiligato, který je toho času presidentem pořádající společnosti – European Microbeam Analysis Society. Hned po uvítacím projevu následovala první zvaná přednáška pana Johanna Wernische s názvem Standardless analysis. Pak další a další přednášky, přestávka na kávu, přednášky, obědová přestávka, přednášky a přednášky. Vyčerpaní jsme večer zalehli do postelí. Úterý se neslo v podobném duchu. Bylo zajímavé sledovat soupeření dvou odlišných teorií. Na jedné straně zastánci standardless analysis a na straně druhé ti, kteří standardy naopak prosazují a dokazují jejich nezbytnost. Mohu – li soudit, dopadl pro tentokrát souboj nerozhodně. Během odpoledního čaje přišel čas na presentaci posterů. Za zajímavé považuji možnost krátkého ústního seznámení s obsahem posteru. Byla nám dána možnost v pěti minutách shrnout obsah a pozvat účastníky k diskusi. Nebylo tedy nutné dopředu prohledávat celou knihu abstraktů a přesto jsme se dozvěděli to nejpodstatnější o jednotlivých presentacích přímo od jejich autorů. Za českou část výpravy jsme z Yorku na konferenci přivezli tři postery. K našemu milému překvapení hájilo v Torquay české barvy hned několik dalších účastníků a tak, navzdory angličtině jako oficiálnímu konferenčnímu jazyku, bylo před mnohými postery možno zaslechnout i češtinu. Úterní večer byl zakončen malou party s vínem a sýrem. Středa, stejně jako minulé dva dny byla naplněna přednáškami, z nichž pro nás bylo velice zajímavé vystoupení pana Davida C. Sigee týkající se enviromentální elektronové mikroskopie a analýzy biologických preparátů. Celý den jsme však diskutovali o toho dne nejdůležitějším problému – co že si to na středeční večer připravili organizátoři. Ti se tvářili velice tajemně a vědělo se jen tolik, že se jede někam na výlet. Ještě cestou v autobuse jsme nic o cíli večera netušili. Překvapení bylo veliké. Autobus zastavil před vlakovým nádražím, kde na nás již čekal vlak tažený parní lokomotivou. Překvapení střídalo překvapení, když po rozjetí vlaku zástup číšníků začal roznášet slavnostní večeři. Těžko nyní zopakovat sled chodů. Pamatuji si jen, že jídla byla chutná a víno jiskrné.
Čtvrtkem jsme se přiblížili k závěru kongresu. Zúčastnili jsme se dopoledních přednášek a po obědě vyrazili lodí do sousedního města. Jelikož bylo toho dne na Anglii nezvykle příjemné počasí, převlékli jsme se na kamenitém břehu kousek za městem do plavek a užívali si jednoho vzácně klidného odpoledne. Na rozloučenou a na uzavření kongresu toho večera organizátoři naplánovali v nedalekém typicky anglickém pubu hru v kuželky. Dle mně neznámého klíče jsme byli rozděleni do družstev a dle jiného ještě nepochopitelnějšího klíče jsme se všichni tři zástupci Brna stali vedoucími zápolících týmů. Po dlouhém a nelítostném zápolení prokládaném ochutnáváním z místní bohaté nabídky piva se družstvo mnou vedené probojovalo až na samý konec závodního pole. Nikomu to však na náladě neubralo a tak jsme přešli bez připomínky i to, že pořadatelé nepočítali s cenou útěchy pro nejhorší mužstvo. Následovala poslední noc strávená v Torquay a druhý den návrat do Yorku.
I když jsem se pokusil toto setkání vylíčit poněkud volnější formou, nemůže být pochyb o podstatě a hlavní náplni konference. Vždyť možnost setkávání, presentování výsledků práce a diskuse nad ní je neoddělitelnou součástí vědeckého výzkumu a myslím, že tento cíl byl v Torquay beze zbytku naplněn.
V den státního svátku 28. října 1997 ve 22:58 sepsal Martin Zadražil
Ve dnech 5. - 8.10.1997 se malé slunné přístavní městečko Portorož proměnilo v dějiště 3. mezinárodního kongresu o elektronové mikroskopii MCEM´97. Navštívilo jej více než 140 účastníků z 8 zemí, převážně střední Evropy. Konference se konala v příjemném prostředí luxusního hotelu EMONA nacházejícího se na malebném Slovinském pobřeží Jadranského moře. V tomto hotelu taktéž byly soustředěny veškeré akce související s konáním konference. Pořadatelé připravili pro zúčastněné bohatý 3 - denní vědecký program, ze kterého si každý mohl vybrat oblast svého odborného zájmu, byl rozdělen na sekci přírodních věd, výzkumu materiálů a sekci přístrojů a metod. Příspěvky byly přednášeny ve dvou oddělených sálech.
Na pořádání kongresu pod hlavičkou Evropské mikroskopické společnosti se podílely Slovinská společnost pro elektronovou mikroskopii, Rakouská společnost pro elektronovou mikroskopii, Chorvatská společnost pro elektronovou mikroskopii, Československá společnost pro elektronovou mikroskopii, Italská společnost pro elektronovou mikroskopii a Maďarská společnost pro elektronovou mikroskopii.
V neděli kolem 17 hodiny se začali sjíždět účastníci konference. Po registračním rituálu proběhlo ubytování v přilehlých hotelích. Ve 20 hod se všichni sešli na “Welcome Party” v zahradní restauraci hotelu BERNARDIN. Zde se velmi živě diskutovalo, jedlo a pilo.
V pondělí ráno začal první den odborných přednášek a prezentací. Po zahajovací ceremonii vystoupil se svou přednáškou na téma “Analytical Electron Microscopy and Materials Research at ANL” J. Zaluzec z USA. Poté následoval maratón přednášek až do pozdních odpoledních hodin. V 19 hod pořádala firma TESCAN setkání s malým občerstvením. Ve 20 hod se uskutečnila schůzka přítomných členů Československé společnosti pro elektronovou mikroskopii, kde byli přítomní seznámení s dosavadním hospodařením společnosti o kterém informoval P. Schauer. Předseda L. Frank hovořil o přípravách na EUREM 2000, který by se měl konat v Brně. Poreferoval o dosavadních jednáních a rozpracovanosti příprav a vyzval přítomné k účasti na organizaci této akce.
V úterý dopoledne proběhla sekce přednášek na téma “Materiály a metody elektronové mikroskopie”, kde bylo možno vyslechnout zajímavé příspěvky pracovníků ÚPT AV ČR Brno (I. Mullerové, R. Autraty a L. Franka). Před obědem se zaplnila místnost s postery a u některých více, u některých méně se diskutovalo. V odpoledních hodinách organizátoři připravili pro účastníky zajímavý čtyřhodinový výlet do vápencových jeskyní “Postojna Jama”. Po návratu se uskutečnila společná večeře sponzorovaná firmou JEOL, okořeněná kulturní vložkou slovinského dívčího pěveckého sboru se sbírkou tamních lidových písní.
Poslední den byl vyplněn dopoledními přednáškami. Na závěr konference byl vyhlášen vítěz ankety o nejlepší poster. Do uzávěry tohoto příspěvku se nám nepodařilo zjistit autora a název vítězného příspěvku. Snad jej na fotografii poznáte.
Třetího dne v dopoledních hodinách L. Frank ve velké kongresové hale, před zraky všech zúčastněných promítl několik diapozitivů brněnského výstaviště a hotelu Voroněž, který by se měl stát místem konání EUREM 2000. Na závěr jeho vystoupení byl promítnut krátký propagační film, týkající se připravované konference. Okolo 14 hodiny byla v tomtéž sále konference MCEM´97 slavnostně ukončena a všichni se rozjeli zpět do svých domovů.
Celkově lze tuto konferenci hodnotit v podstatě jako zdařilou a organizačně dobře zajištěnou. Až na počasí, které se ke konci konference dosti pohoršilo, ale to nelze dávat za vinu organizátorům.
V. Romanovský, M. Klvač
Z historického hlediska fyziky elementáních částic je 30.duben 1897 označován jako nejvýznamnější den. Bylo konečně rozhodnuto o fyzikálním principu katodových paprsků; jde-li o vlny či částice. Joseph John Thomson pomocí měření na katodové trubici (obr.1) a jednoduchých výpočtů stanovil hodnotu e/m. Přestože tomuto datu je přisuzováno objevení elektronu, nebylo ani samotnému Thomsonovi jasné, zdali překvapivě malá hodnota m/e (pro katodové paprsky) je způsobena malou hmotou m nebo velkou hodnotou náboje e či vlivem kombinace obojího. Thomson na experimentech dále pracoval a již v roce 1898 nebylo pochyb o tom, že příčinou je malá hmota m a ne velikost náboje.
Obr.1.: Thomsonova "e/m trubice" z dubna roku 1897. Faradayova klec je doplněna termočlánkem (železo-měď) pro měření kinetické energie dopadajících částic, přeměňované v teplo. Na obrázku není vyznačen pár Helmholtzových cívek pro měření výchylky paprsků.
J.J. Thomson se narodil v prosinci 1856 v Cheestham, předměstí Manchesteru. Bylo předpokládáno, že by se měl stát inženýrem, což v té době znamenalo vyučit se u drahé renomované firmy. Seznam uchazečů do učení ke zvolenému přednímu výrobci lokomotiv byl však příliš dlouhý, proto otec Joseph James Thomson, prodavač knih a vydavatel, zajistil synovi navštěvování Owens College v Manchesteru. Na univerzitu se zapsal ve čtrnácti letech, aby během tří let získal základní inženýrský kurz. Otec brzy zemřel, syn však přes finanční problémy kurz dokončil pomocí malého stipendia. Kromě diplomu inženýra získal i inženýrské stipendium a zvláštní cenu za písemnou práci. Rok poté se neúspěšně snažil dostat na Trinity College, což se mu však podařilo v následujícím roce 1875. Studoval především matematiku a v roce 1880 byl zvolen za člena univerzitní koleje. Dalším stupněm v žebříčku Cambridge bylo získání placeného místa v univerzitní koleji, k čemuž byla potřebná disertace. Thomson si za téma vybral objasnění podstaty energie. Jeho práce byla založena na názoru, že všechna energie je kinetická. Je to stanovisko, které považuje veškerou potenciální energii ve skutečnosti za kinetickou, což má tu výhodu, že ponechává ideu, podle níž je jedním z předmětů fyzikálních věd vysvětlit přírodní jevy pomocí vlastností pohybující se hmoty. Celá disertace však nebyla nikdy publikována. V roce 1980 dosáhl titulu BA (Bachelor of Arts) na universitě v Cambridge a ve stejném roce začíná pracovat i v Cavendishových laboratořích, které však jako student také navštěvoval. Thomson dále pracoval v mnoha oblastech, zabýval se např. Maxwellovou teorií, kterou doplnil a upřesnil, dále pak k jeho významným pracem patří zkoumání vzájemného působení dvou vírových prstenců. Po čtyřech letech působení v Cavendish Laboratory byl ve svých 28 letech jmenován profesorem. (Maxwell byl ředitelem Cavendish do roku 1879, Thomson se s ním však nikdy osobně nesetkal).
Thomsonův úspěch spojený s "objevením" elektronu je jistě nutno připisovat jeho umu, píli a trpělivosti, avšak je třeba také podotknout, že období, které předcházelo tomuto objevu, bylo velmi plodné i v blízkých oborech. Léta 1895 - 1897 jsou označována jako revoluční období v experimentální fyzice. Prof. Wilhelm Conrad Rö ntgen pracoval na svém slavném experimentu, Marie Sklodowska, která studoval fyziku na Sorboně, se provdala za Pierre Curie, Ernst Rutherford přijel do Cambridge, aby pracoval pod vedením J.J.Thomsona. Do tohoto období také patří i jména jako např. J.H. Poincaré, H.L.F. von Helmholtz a jeho žák Heinrich Hertz, Hendrik Aston Lorentz, Max Planck, Albert Einstein a další.
Mezinárodní symposium konané ke stému výročí objevení elektronu se konalo, kde jinde, než na univerzitě v Cambridge (Churchill College) od 15. do 17. září 1997. Bylo předneseno 24 přednášek, presentováno 77 posterů, symposia se zúčastnilo kolem 150 lidí.
A moje dojmy? Jsem velice ráda, že jsem měla možnost se této působivé oslavy zúčastnit. Přijela jsem do Cambridge 14. září večer spolu s kolegou (Dr.M.M.El-Gomati) z univerzity v Yorku, kde jsme právě dokončili spolu s L. Frankem tříměsíční experiment, který se týkal návrhu a realizace miniaturního elektrostatického mikroskopu pracujícího i s velmi pomalými elektrony. Tento mikroskop, o průměru 4.5 cm a délce 9 cm, je možno umístit do válcového elektrostatického analyzátoru. Pak lze in-situ srovnávat signály získané pomocí Augerových a pomalých elektronů. První výsledky jsme prezentovali na tomto symposiu. Po rychlém ubytování v levném, ale pěkném penzionu následoval "welcome buffet", což bylo nakonec celkem klidné a příjemné posezení. Začátek nicméně nebyl jednoduchý, když z každého kouta "vykukoval" nějaký nositel Nobelovy ceny, a u mého stolu náhodou seděl profesor Howie (z těch slavných laboratoří Cavendish) s manželkou. Byl tam však také prof. Mulvey, který často navštěvuje náš ústav, a vše tak nějak pro mne polidštil. Nakonec docela lidsky vypadali i ti nositelé Nobelových cen. Jeden k dokonalému černému obleku zásadně nosil ošoupaný zelený rybářský ruksak, druhý žlutou cyklistickou helmu v podpaží a pod. V pondělí přednášky zahájil prof. Leon M.Lederman (Fermi National Accelerator Laboratory, Illinois) na téma "top quark", který byl objeven 1995. Zajímavé bylo srovnání, kolik lidí, peněz a jak velké magnetické pole bylo potřeba k objevení elektronu a kolik na objevení quarku. Rozdíly jsou samozřejmě mnohařádové. Následovala přednáška Briana D. Josephsona (nositele Nobelovy ceny za supravodivost), další nositel této ceny byl Leo Esaki s přednáškou "Semiconductor Quantum Electron Structures". Zajímavá přednáška byla o pozorování vírů v supravodičích (Akira Tonomura, Japan). Asi nemá cenu pokračovat ve výčtu dalších presentací, ale musím říct, že ruka organizátorů včele s prof. C.J.Humphreys byla při výběru přednášejících skutečně štědrá. Přednášky skončily kolem půl šesté a za hodinu jsme odjeli do překrásného Fitzwilliam Museum. Další den opět probíhaly celý den zajímavé přednášky (pro zájemce: plný text prezentací je zatím v tisku), večer následovala slavnostní večeře po anglicku se vším všudy. V sále sedělo kolem 150 lidí, obsluha byla vzorná, chodů mnoho a protože vše mělo přesný časový řád a člověk musel udržovat konverzaci, některé chody tak tak okusil. Nedopitá sklenička červeného vína mi byla odebrána a nahrazena bílým, inu, k rybě se červené nehodí. Servírování zmrzliny po předkrmu mě také překvapilo (byla vodová a zvláštní chuti). Bylo mně vysvětleno, že slouží k oživení chuti pro další chod. Téměř po dvou hodinách popíjení, pojídání a povídání přišel vnuk J.J.Thomsona s chotí (v celé rodině je několik držitelů Nobelových cen), začal krásně povídat o dědovi, mluvil dlouho, obecenstvo bylo čím dál hlučnějčí a po chvíli nebylo téměř nic slyšet. Ještě horší situaci měl prof. Tom Mulvey, který měl přednést "After-Dinner Speech ", což je prý anglický zvyk. Bylo servírováno sherry a sladkosti, avšak upoutat pozornost tak velkého publika bylo nadlidským úkolem. Angličan však musí vydržet hodně. Další den ráno honem zabalit, přednášky pokračovaly od 9.00. Raritou byl Doug Perovic z Canady, 28-letý profesor a šéf velkého oddělení metarulgických a materiálových věd na univerzitě v Torontu. Přes poledne probíhala diskuze u posterů a ve 14.00 byl odjezd do Cavendish Laboratory. To se vyjede za město, projede se kolem pastvy pro krávy, kolem stáje pro koně a objeví se malé budovy této slavné laboratoře. Na návštěvu bylo poměrně málo času, ale viděli jsme celou historickou výstavu včetně experimentálních zařízení slavných vynálezců a samozřejmě i Thomsonovu katodovou trubici. Bylo milé zde potkat čecho-američana Ondreje Krivanka, v té době nacházejícího se v Anglii, který právě dokončil "nulový" korektor aberací pro prozařovací mikroskop. Pak jsme autem odjeli zpět do Yorku, odkud jsem měla zpáteční vlakovou jízdenku do Manchesteru. Další den brzy ráno do Prahy a autobusem do Brna. Přijela jsem dost unavená z experimentů v Yorku i ze symposia, ale spokojená a plná krásných zážitků. Bohužel se vůbec nenašel čas, abych se podívala po Cambridge. Snad příště.
Historické informace jsem čerpala z překrásné knihy: P.F.Dahl: Flash of the Cathode Rays. A History of JJ Thomson´s Electron, IOP Publishing Ltd, 1997, kterou obdrželi účastníci symposia jako dárek.
Ilona Mü llerová
Standardní kontaktní údaje:
"A" -Royal Microscopical Society, 37/38 St. Clemens, Oxford OX4 1AJ, UK, tel. +44-1865-248768, fax +44-1865-791237, email rms@vax.ox.ac.uk.
"B" -The Institute of Physics, 47 Belgrave Square, London SW1X 8QX, UK, tel. +44-171-2356111, fax +44-171-8231051.
"C" -MSA Business Office, PO Box MSA, Woods Hole, MA 02543, USA, tel. +1 508 5407639, fax +1 508 5409053.
"D" -Philips Electron Optics, Bldg. AAE, PO Box 218, 5600 MD Eindhoven, The Netherlands, tel. +31 40 766234/766429, fax +31 40 766102.
"E" -The Secretary, Vacuum Training Centre, Edwards High Vacuum Intl., Manor Royal, Crawley, West Sussex RH10 2LW, UK, tel. +44 1293 528844/3362, fax +44 1293 615464.
"F" -CNRS Formation, 1 place Aristide Briand, 92195 Meudon cedex, Francie, tel. +33 1 45075880, fax +33 1 45075684.
"G" -Dr Om Johari, SMI, PO Box 66507, AMF OHare, Chicago, IL 60666, USA, tel. +1 708 5296677, fax +1 708 980 6698.
"H" -EMAS Secretariat, University of Antwerp, Universiteitsplein 1, B-2610 Antwerp-Wilrijk, Belgium, fax +32 3 8202376, email vantdack@uia.ua.ac.be.
"I" -AMC Group, http://www.microscopy-online.com/Vendors/AMCGroup/
"J" -Deutsche Gesellschaft fuer Materialkunde, Hamburger Allee 26, D-60486 Frankfurt, SRN, tel. +49 69 7917 751, fax +49 69 7917 733.
lf
Tato část byla vyjmuta z této WWW verze Bulletinu. Můžete však použít WWW registraci.
This page was prepared by Petr Schauer, ISI ASCR, Brno, Czech Republic |
(transfer to the CSEM home page) |