Kalendář akcí

Dnes < 2012 >  < září > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Aktuality

Prof. Jiří Komárek oceněn za rozvoj limnologie

/sys/galerie-obrazky/news/120824-profesor_komarek.jpg

24.8.2012

Významné mezinárodní ocenění převzal letos v červnu prof. RNDr. Jiří Komárek, DrSc., dlouholetý vědecký pracovník Botanického ústavu AV ČR a přední český odborník na problematiku cyanobakterií a řas. Čestná plaketa mu byla udělena „Za rozvoj limnologie ve Střední a v Jižní Americe“. Stalo se tak během mezinárodní limnologické konference, konané při příležitosti 20. výročí vzniku Limnologické společnosti Kolumbie (Medellín, Kolumbie, 16. až 26. června 2012). Limnologie zkoumá fyzikální, chemické a biologické vlastnosti vnitrozemských vod a procesy v nich probíhající.

Neural Coding Workshop 2012

22.8.2012

Mezinárodní vědecká konference
 
Aktuálním trendům v experimentálních a početních neurovědách, neuroinformatice a modelování nervových procesů bude věnován 10. ročník mezinárodní vědecké konference Neural Coding Workshop. Ve dnech 2.–7. září 2012 ji v pražském sídle Českého svazu vědeckotechnických společností pořádá Fyziologický ústav (FGÚ) AV ČR. Účastníci se budou zabývat nejnovějšími poznatky v oblasti vzniku a přenosu informace v nervovém systému, a to z multidisciplinárního hlediska, s cílem lépe pochopit a využít principy nervové bioinformatiky. Podrobnou tiskovou zprávu FGÚ AV ČR naleznete zde.

Praha hostí elektrochemiky z celého světa

22.8.2012

Mezinárodní konference ISE

 

Výsledky výzkumu z oblasti elektrochemie nových materiálů, elektrochemické technologie a instrumentace prezentují v těchto dnech (19.–24. srpna) v Kongresovém centru pražského hotelu Clarion účastníci 63. výroční konference Mezinárodní elektrochemické společnosti (ISE). Setkání vědců bylo slavnostně zahájeno v pondělí 20. srpna 2012 a v úvodních krátkých projevech delegáty přivítali předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš a náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy prof. Ivan Wilhelm.

Zárodky mraků a ozonová díra

21.8.2012

Nové poznatky chemických fyziků z AV ČR
K lepšímu pochopení vzniku ozonových děr, které v rámci komplexních procesů souvisejí s vytvářením polárních stratosférických mraků, přispívají výsledky týmu badatelů z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského (ÚFCH JH) Akademie věd ČR. Nedávno byly publikovány v prestižním mezinárodním odborném měsíčníku The Journal of Chemical Physics. Materiál, jenž se v červenci ocitl mezi dvaceti nejčtenějšími články tohoto titulu, vybrali editoři časopisu mezi tzv. Research Highlights, tedy nejzajímavější výzkumné práce.

Chemičtí inženýři z celého světa v Praze

16.8.2012

Kongres CHISA 2012
Jubilejní 20. mezinárodní kongres chemického a procesního inženýrství CHISA se uskuteční pod záštitou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše v Praze ve dnech 25.–29. srpna 2012. Jiří Drahoš bude tomuto kongresu zároveň předsedat. Akci pořádají Česká společnost chemického inženýrství v úzké spolupráci s Ústavem chemických procesů AV ČR a Inženýrskou akademií ČR. Letošní setkání rámuje několik výročí – první mezinárodní kongres CHISA byl uspořádán v roce 1962 v Brně. Od roku 1972 se pak kongresy, které patří k nejvýznamnějším světovým akcím v oboru, pravidelně konají v Praze.

Originální obrana tropických termitů

27.7.2012

Čeští vědci spoluautory článku v Science

Unikátní mechanismus chemické obrany tropických termitů druhu Neocapritermes taracua objevila česko-belgicko-japonská skupina badatelů. Jejich studii uveřejnil ve svém novém vydání mezinárodní vědecký časopis Science. Za českou stranu se výzkumu zúčastnili experti z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR, Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity. Zkoumaný druh zařazuje do systému své obrany „živé bomby“, k nimž jsou předurčeni staří a nepotřební jedinci. Při napadení jiným hmyzem jejich těla praskají a z útrob se vyvalí toxická kapalina. Tisková zpráva ÚOCHB AV ČR – zde.

Cena časopisu Hypertension pro tým Dr. Pravence z FGÚ AV ČR

24.7.2012

Článek vědeckého týmu Ing. Michala Pravence, DrSc., z Fyziologického ústavu (FGÚ) AV ČR o tzv. metabolickém syndromu získal cenu mezinárodního odborného časopisu Hypertension. V kategorii „základní výzkum“ editoři uvedenou publikaci vybrali jako nejlepší práci otištěnou v tomto měsíčníku v roce 2011. Jak v této souvislosti zdůraznil prof. František Vyskočil z FGÚ AV ČR, ocenění badatelů představuje vysoké uznání, a to i proto, že v redakčních radách významných odborných titulů zasedají renomovaní vědci. Metabolický syndrom se projevuje závažnými rizikovými faktory pro cévní a srdeční selhání.

MENDEL 190

/sys/galerie-obrazky/news/120720-mendel-190.jpg

20.7.2012

Výstava k výročí narození zakladatele genetiky
 
U příležitosti 190. výročí narození zakladatele genetiky a objevitele zákonů dědičnosti Johanna Gregora Mendela byla ve čtvrtek 19. července 2012 zahájena v Národním technickém muzeu v Praze výstava MENDEL 190 (20. 7.–28. 10. 2012). Koná se pod záštitou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše a starobrněnského opata ThDr. Ing. Lukáše Evžena Martince, OSA. Expozice představuje všechny oblasti Mendelova vědeckého a společenského působení na Moravě, provází milníky badatelova života a dává nahlédnout i do budoucnosti.

Zemřel profesor Antonín Holý, objevitel nových antivirotik

/sys/galerie-obrazky/news/antonin-holy.jpg

17.7.2012

Po dlouhé nemoci zemřel v pondělí 16. července 2012 profesor Antonín Holý, jeden z nejvýznamnějších českých vědců 20. století. Letos 1. září by oslavil 76. narozeniny. Antonín Holý, jehož profesní dráha byla spjata zejména s Ústavem organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR, objevil nová antivirotika, která pomáhají léčit miliony lidí na celém světě. Tyto látky jsou základem pro výrobu dosud nejúčinnějších dostupných léků proti AIDS, stejně tak léků proti pravým neštovicím, pásovému oparu, virovému zánětu oční sliznice či proti virové hepatitidě typu B.

Čeští vědci pomohli rozluštit genetickou informaci banánovníku

16.7.2012

Kompletní genetickou informaci banánovníku se podařilo přečíst badatelům ze sedmi zemí včetně Česka. Poznatky získané analýzou genomu budou sloužit především ke šlechtění této důležité tropické plodiny. Pomohou zároveň lépe pochopit evoluci rostlin. Výsledky zveřejnil prestižní mezinárodní odborný časopis Nature. Projektu se účastnili také doc. Jaroslav Doležel a Dr. Eva Hřibová z Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR a z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Doleželova laboratoř je ve výzkumu banánovníkového genomu mezinárodně uznávaným pracovištěm.

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast