Oddělení teorie vzniklo k 1. 1. 2009 sloučením dvou, do té doby samostatných, pracovních týmů: oddělení poetiky textu a oddělení teorie prózy. Zatímco kolektiv badatelů soustředěných v oddělení poetiky textu se v posledních letech věnoval především rozsáhlému výzkumnému projektu Poetiky literárního díla 20. století, pracovníci z oddělení teorie prózy se zabývali naratologií a interpretačním využitím jejího aparátu. Vznik jednotného oddělení teorie je jednak výsledkem diskuse o dlouhodobé koncepci výzkumné činnosti ÚČL AV ČR, v.v.i, jednak završením určitých tendencí ke vzájemné spolupráci. Těžiště vědeckého výzkumu oddělení teorie se do značné míry opírá o dosavadní zaměření obou pracovišť, postupně by se však mělo rozšířit o další oblasti, které spadají do rámce myšlení o literatuře a kultuře obecně. Jedním z hlavních úkolů oddělení teorie by pro příští roky mělo být vytvoření rozsáhlé několikasvazkové encyklopedie - Kompendia termínů literární teorie a kultury a série monografií věnovaných klíčovým literárněteoretickým pojmům.
Badatelská činnost oddělení se realizuje jednak v podobě individuálních vědeckých projektů jednotlivých členů oddělení, jednak v rámci kolektivních úkolů, které rozšiřují a doplňují celoústavní výzkumné projekty. V tomto ohledu je významná i účast oddělení na některých mezinárodních projektech a spolupráce s několika zahraničími institucemi, jako jsou například: Interdisciplinary Center for Narratology (ICN), European Narratology Network (ENN) - při univerzitě v Hamburku; Le Centre de recherches sur les arts et le langage (CRAL-EHESS-CNRS, Paris); Stockholms universitet; The School of Slavonic and East European Studies, University College London; Institut Slovjanovedenija Rossijskoj akademii nauk (Moskva); Slavic Department, University of Pennsylvania (Philadelphia).
Mezi významné publikační výstupy pracovníků oddělení patří: monografie J. Vojvodíka: Povrch, skrytost, ambivalence. Manýrismus, baroko a (česká) avantgarda (2008), B. Fořta: Teorie vyprávění v kontextu Pražské školy (2008), týž: Literární postava. Vývoj a aspekty naratologických zkoumání (2008), D. Hodrové: Citlivé město. Eseje z mytopoetiky (2006); kolektivní práce: ... na okraji chaosu ... (2001), Pohledy zblízka: zvuk, význam, obraz (2002) a Na cestě ke smyslu (2005) - jedná se o výsledky z projektu mapujícího poetiku literárního díla 20. století; publikování tematického českého čísla časopisu Style 3/2006; sborníky: Felix Vodička 2004 (2004), Literatura jako text mezi texty, Český strukturalismus po poststrukturalismu (2006), Vyprávění v kontextu (2008) atd.
Podstatnou součástí aktivit oddělení teorie je pořádání odborných přednášek, mezioborových kolokvií a konferencí.
Projekty řešené
Individuální
- Jan Mukařovský: život, dílo, ohlas (GAČR; 2010−2013; Řešitel: Ondřej Sládek). Projekt usiluje o nové a komplexní historicko-kritické hodnocení vědeckého díla českého literárního vědce a estetika Jana Mukařovského (1891−1975), jehož pojetí strukturalismu je v soudobé poststrukturální literární teorii a estetice stále velmi aktuální a inspirativní. Záměrem projektu je vytvořit vůbec první systematickou monografii o Janu Mukařovském, která bude přibližovat jeho život, dílo a ohlasy na jeho dílo. V širokém kontextu domácí, ale i zahraniční literární vědy, estetiky a filozofie (ale i politiky a kultury) se práce bude detailně zabývat jeho strukturální poetikou a estetikou, nastiňovat nejvýznamnější diskuse spojené s českým strukturalismem a konkrétně s jeho dílem. Druhým výstupem z projektu bude antologie textů, která bude představovat reprezentativní výbor z široké diskuse o českém strukturalismu, kterou vedli zahraniční badatelé (P. Garvin, J. Striedter, T. Winner aj.) zvláště v šedesátých až osmdesátých letech 20. století.
- Kritické koncepty současné literární teorie (GA AV ČR; 2009-2011; Řešitel: Jan Matonoha). Grantovým úkolem je zpracování rukopisu publikace středního rozsahu, která by přehledným způsobem prostřednictvím souboru 12 koncízních heslových statí představila klíčové termíny současného literárně teoretického myšlení, jak se ustavilo v paradigmatu poststrukturalismu, dekonstrukce, (lacanovské) psychoanalýzy, kritické teorie, kulturálních a genderových studií. Návrh grantového projektu počítá s tím, že vzniklý rukopis publikace by se měl od stávajících dostupných slovníků odlišovat rozsahem a záběrem hesláře: jednalo by se o střední (cca 250 tiskových stran), z hlediska záběru hesláře výběrově koncipovanou příručku, která by ovšem zároveň poskytla prohloubenější seznámení s klíčovými pojmy současné literární teorie a poučenější orientaci v tomto stále poněkud nepřehledném poli. Návrh grantu koncipuje jednotlivé heslové statě tak, že v rámci hlavního, klíčového hesla bude subsumován volnější soubor termínů tvořících osnovu, stěžejní a "povinné" body výkladu nadřazeného hesla.
- Podoby nové české divadelní hry po roce 1989 (GA AV ČR, 2009-2011; Řešitel: Lenka Jungmannová) Projekt zpracuje monografii české dramatiky po roce 1989. V sérii individuálně zaměřených teoretických statí pojedná významné představitele jednotlivých žánrů této dramatiky, včetně úvodní kapitoly o fenoménu "dramatiky nové vlny". Protože české divadelní hry korespondují s evropskými trendy, nahlédne každá stať autorovo dílo nejprve prizmatem nových, převážně zahraničních teatrologických metodologií a poté nastoupí interpretační analýza zaměřená na klíčové rysy autorova rukopisu. Studie budou věnovány Lence Lagronové, Davidu Drábkovi, Romanu Sikorovi, Ivě Volánkové-Klestilové, Jiřímu Pokornému, Petru Zelenkovi a Luboši Balákovi. Práce soustředí pozornost výhradně na divadelní hry, avšak vzhledem k tomu, že v současné teatrologii přestává drama vymezovat jen jeho zveřejnění tiskem či jeho inscenace, bude reflektovat všechny dostupné divadelní hry včetně rukopisů. Monografii doplní soupis sekundární literatury a soupis českých inscenací daných dramat.
- Dva žánry a jejich světy v kontextu české literatury (GA ČR; 2008-2010; Řešitel: Bohumil Fořt). Projekt si klade za cíl dva úkoly: prvním je zmapovat, analyzovat a porovnat ty strategie a termíny teorie fikčních světů, které jsou použitelné pro potřeby podrobných analýz a komparací fikčních děl, případně je k tomuto účelu detailněji propracovat; druhým je aplikovat nástroje a typologie získané při řešení prvního úkolu na konkrétní díla české literatury, a to tím způsobem, aby byla dostatečně prověřena platnost této teorie při řešení problémů a úkolů literární vědy jak na obecné bázi, tak na rovině konkrétních (lokálních) specifik. Tato aplikace se týká vybraných románů socialistického realismu a science fiction v české literatuře.
Kolektivní:
- Kompendium termínů literární teorie a kultury (úkol oddělení teorie; 2009. ; Kol. autorů). Jedná se o jeden z nejvýznamnějších úkolů oddělení teorie pro nejbližší léta; jeho spoluautory budou pravděpodobně i badatelé z řady dalších bohemistických pracovišť, ale i jiných vědních oborů. Cílem je vytvořit ucelenou "hnízdově" koncipovanou encyklopedii základních termínů literární teorie - s přesahem do oblasti kulturních studií, intermediality a dalších směrů v širokém kontextu s literární vědou spojených oborů.
- Úvod do teorie vyprávění (úkol ÚČL AV ČR; 2008-2010; Kol. autorů). Cílem projektu je vytvořit ucelený knižní úvod do teorie vyprávění, který by měl poskytnout nejen systematický popis podstaty, funkce, základních struktur a vlastností vyprávění, ale také nastínit hlavní tendence výzkumu vyprávění. Projekt se opírá o nejvlivnější teoretické koncepce, které se v oblasti teorie vyprávění rozvinuly od šedesátých let 20. století, plánovaná publikace by však měla zohledňovat především domácí prostředí a navazovat na strukturalistickou tradici české literární vědy. Projekt byl v roce 2008 stěžejním úkolem oddělení teorie prózy; od 2009 na úkolu pracuje samostatný tým v rámci oddělení teorie. Na konci roku 2010 bude kniha připravena k vydání.
- Český strukturalismus a ruský formalismus (úkol ÚČL AV ČR - mezinárodní projekt; 2007-2009; Hl. řešitel: Ondřej Sládek). Cílem projektu je analyzovat vztahy českého strukturalismu a ruského formalismu, jejich vzájemné inspirace a proměny, ke kterým došlo v průběhu 20. století, zejména pak v souvislosti s nástupem moderny a postmoderny. Oba směry prošly v minulém století řadou změn, které do jisté míry vypovídají o tendencích a směřování světové literární vědy a teorie. Výstupem z tohoto projektu bude soubor teoretických a literárněhistorických studií, které si budou všímat: (1) podob a formování českého strukturalismu a ruského formalismu, (2) hlavních tendencí a výzkumů nejvýznačnějších představitelů v obou teoretických proudech a (3) jejich vzájemných vztahů a ovlivnění. Projekt je s mezinárodní účastní, mezi přispěvatele patří badatelé z Ruské akademie věd, University of Pennsylvania, Arizona State University aj.
- Průvodce po světové literární teorii. Adaptace a aktualizace (úkol ÚČL AV ČR; Hl. řešitelé: Alice Jedličková, Jiří Trávníček) Záměr projektu vychází z potřeby poskytovat rozhled po dynamicky se rozvíjející teorii literatury a široké oblasti kulturních studií; předpokladem jejich pochopení je přitom poznání klíčových teoretických konceptů vzniklých v průběhu 20. století. Projekt je aktualizací a rozšířením stejnojmenného unikátního celku sestaveného v 80. letech Vladimírem Macurou pod titulem a spolupracuje na něm řada někdejších i nových přispěvatelů z různých univerzitních pracovišť.
Projekty ukončené
Individuální:
- Obraz, gesto, paměť: "formule patosu" v českém výtvarném umění, literatuře a umělecko-estetickém myšlení 20. století (GAČR; 2009-2011; Hl. řešitelé: Marie Langerová, Josef Vojvodík)
- Mýty, jazyk a tabu české postavantgardy (40.- 60.let 20. století); (GA ČR; 2006-2008; Hl. řešitelé: Marie Langerová, Josef Vojvodík)
- Mezi Východem a Západem: K vývojovým aspektům a tradici českého strukturalismu ve Spojených státech (GA ČR; 2006-2008; Řešitel: Ondřej Sládek)
- Česká povídka: vyprávění a časoprostor. Studie k narativní výstavbě žánru (GA ČR; 2005-2007; Řešitel: Alice Jedličková)
- Vězeňská korespondence Jana Zahradníčka (GA ČR; 2005-2007; Řešitel: Martina Sendlerová)
- Přínos českého strukturalismu k teorii vyprávění (GA AV ČR; 2004-2006; Řešitel: Bohumil Fořt)
- Kritická edice korespondence Arne Novák a Josef Pekař (MK ČR; 2004-2005; vyjde 2007; Řešitel: Martina Sendlerová)
- Tři podoby české literární vědy v exilu: L. Doležel, K. Chvatík, M. Grygar (GA AV ČR; 2003-2005; Řešitel: Ondřej Sládek)
- Neoficiální české drama v letech 1948-1989 (MK ČR; 2000-2004; Řešitel: Lenka Jungmannová)
Kolektivní:
- Problémy teorie vyprávění (GA ČR; 2004-2006; Hl. řešitel: Tomáš Kubíček)
- Text v pohybu (2003-2005, GA ČR; Hl. řešitel: Marie Kubínová) - viz Literatura jako text mezi texty
- Metzler Lexikon Literatur - und Kulturtheorie. Překlad a aktualizace do českého prostředí (GA ČR; 2004-2005; Hl. řešitel: Jiří Trávníček)
- Poetika literárního díla 20. století - 2.část (GA ČR; 2001-2002; Hl. řešitel: Daniela Hodrová)
- Poetika literárního díla 20. století (GA ČR; 1997-1999; Hl. řešitel: Daniela Hodrová)
Členové oddělení
- Mgr. Stanislava Fedrová - doktorandka
- Doc. PhDr. Bohumil Fořt, Ph.D.
- PhDr. Marie Havránková
- PhDr. Daniela Hodrová, DrSc.
- prof. PhDr. Zdeněk Hrbata, CSc.
- PhDr. Robert Ibrahim, Ph.D.
- PhDr. Alice Jedličková, CSc.
- Dr. phil. Alexander Kratochvil M.A.
- PhDr. Marie Kubínová, DrSc.
- Mgr. Jiří Koten, Ph.D.
- Mgr. Jan Matonoha, Ph.D.
- Mgr. Richard Müller, Ph.D.
- Mgr. Petr Plecháč
- PhDr. Ondřej Sládek, Ph.D. - vedoucí oddělení
- Mgr. Vladimír Trpka
|