Mokřad v laboratoři

orobinec pěstovaný v plastové krabičce za sterilních podmínekRostlina pro leden 2010

K pořádnému rybníku patří orobinec. Jednou možná bude nejen krásný, ale také užitečný. Mohl by totiž zbavit vodu látek, se kterými si dnešní čističky neumí poradit.

Biologové mají zálibu v neobvyklých bonsajích. Pěstují různé rostliny za sterilních podmínek ve zkumavkách, baňkách nebo plastových nádobkách. Místo na okrasu však své výpěstky používají na pokusy.

V Laboratoři rostlinných biotechnologií byste teď našli malé „umělé mokřady“ v plastových krabičkách vysokých ani ne 10 cm. Roste v nich orobinec (na snímku), rákos, sítina a další druhy. Vědci zkoumají, zda dokážou odstraňovat z vody sloučeniny, které pomáhají lidem, ale ohrožují životní prostředí.

Za posledních dvacet let se kvalita českých řek hodně zlepšila. Moderní čistírny zbaví odpadní vodu mnoha škodlivin – jenže ne všech. Velké problémy mají například s látkami z léků. Ty přitom mohou způsobit v přírodě dost škody. Třeba hormony z antikoncepčních pilulek mohou narušovat rozmnožování vodních živočichů.

Naštěstí biologové zjistili, že rostliny přijímají svými kořeny některé nebezpečné chemikálie z půdy i z vody a pak je hromadí nebo odbourávají. Zvládly by likvidovat také léky? Naši badatelé s pomocí „umělého mokřadu“ prokázali, že ano.

Teď je nutné najít druhy s nejlepšími „úklidovými“ schopnostmi. Až potom lze nápad vyzkoušet v praxi. Vědci plánují, že odpadní voda silně znečištěná léky (třeba z nemocnice) by se nejdříve vyčistila běžným způsobem. Pak by prošla tzv. kořenovou čistírnou osázenou rostlinami.

Foto Radka Podlipná, Laboratoř rostlinných biotechnologií ÚEB

Text Tomáš Vaněk a Jan Kolář
 


Zaujalo vás, jak rostliny uklízejí životní prostředí? Přečtěte si také o zelených kovožroutech a pyrotechnicích!

„Laboratorní bonsaje“ se dají vytvořit z ledasčeho, dokonce i z brambor. Přesvědčte se.
 

Vaše hodnocení: Není Průměr: 4.5 (8 votes)