logo-bunter-sidebar.png
logo-bunter-sidebar.png
logo-ibc-sidebar.png

 


Laboratoř tkáňového inženýrství

amler.jpg

Vedoucí: doc. RNDr. Evžen Amler, CSc.

Tel.: +420 241 062 387
 je především zaměřena na přípravu tkáňových náhrad, tvorbu buněčných nosičů, především biodegradabilních a na bázi nanovláken, modelování proteinových struktur, ale také vyhledávání možností praktického využití výsledků. Pracoviště vyvíjí technologii uvolňování bioaktivních látek s využitím nanovlákenných nosičů obohacených o lipozomy, což umožňuje řízený přísun živin a léků přímo do místa defektu. Připravují se umělé chrupavčité náhrady pro klinické využití v ortopedii.

tis-eng-lab.jpg
 
Vědečtí pracovníci:
Doc. RNDr. Evžen Amler, Ph.D.
Mgr. Eva Filová, Ph.D.
Mgr. Andriy Lytvynets, Ph.D.
 
Postgraduální studenti:
Mgr. Michala Rampichová
Mgr. Matej Buzgo
Mgr. Martin Plencner
Mgr. Eva Prosecká
Mgr. Andrea Míčková
Mgr. Jana Benešová
Mgr. Martin Královič
 
Pregraduální studenti:
Bc. Dagmar Bezděková
Bc. Věra Lukášová
 
Techničtí pracovníci:
Ing. Hana Pokorná
 
  

Významné výsledky laboratoře v roce 2011

 

1. Rastrová korelační spektroskopie jako nový nástroj pro studium interakce molekul s nanovlákennými nosiči.

Dynamické procesy jako jsou difúze a vazba/uvolňování makromolekul (např. růstových faktorů nebo živin) jsou zásadní parametry pro dizajn a aplikaci umělých tkáňových náhrad. Ve studii jsme hodnotili dynamiku vybraných makromolekul ve dvou různých kompozitních nosičích obsahujících elektrostaticky zvlákněná nanovlákna z polykaprolaktonu nebo hydrofóbně plazmou-modifikovaná nanovlákna z polyvinylalkohol-chitosanu enkapsulované v agarózovém hydrogelu pomocí FRAP (fluorescence recovery after photobleaching) a novou technikou RICS (raster image correlation spectroscopy). Byly porovnány obě metody a ukázali jsme, že FRAP není schopen hodnotit procesy při nízkých molekulárních koncentracích, především správně oddělit vazbu/uvolnění od difúze a jeho výsledky od koncentrace hodnocených molekul. RICS měří procesy jednotlivých molekul, pro mnohonásobně upravované časové vymezení je schopný rozlišit difúzi nebo vazbou řízený pohyb molekuly a odděluje rychlou difúzi od pomalé přechodné vazby. RICS navíc poskytuje parametr kvantifikující vazbovou afinitu. Kombinace FRAP a RICS pomáhá lépe charakterizovat difúzi a vazbu makromolekul v testovaných umělých tkáňových náhradách, a proto předpovídá chování biologicky aktivních molekul v těchto materiálech pro lékařské aplikace.  

tissue.jpg
 
Horní část: 2D korelační funkce pro 70 kDa molekuly dextranu difundující v agarózovém gelu (vlevo) a ve kompozitním gelu z PCL nanovláken/agarózy (vpravo). Spodní část: vertikální (červená) a horizontální (černá) řezy korelačních křivek. Vložený obrázek: průměrný obrázek měřené oblasti.

 

 

 

 

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast