Fascinující rostliny, díl 31.
Rohovník obecný (latinsky Ceratonia siliqua) je strom dosahující výšky kolem 10 metrů. Patří do čeledi bobovitých, je tedy příbuzný třeba hrachu, fazolím nebo akátu. Roste hlavně v zemích kolem Středozemního moře. Zde se rovněž pěstuje, a to už od starověku.
Hnědé, 10–30 centimetrů dlouhé lusky rohovníku, nazývané karob nebo svatojánský chléb, jsou jedlé. Mají nasládlou chuť, proto se přidávají do dortů, sušenek i cukrovinek. Vyrábí se z nich také náhražka čokolády. Semena obsahují látku karubin, která slouží v potravinářství jako stabilizátor a zahušťovadlo.
Semena rohovníku odedávna používali kupci coby závaží při obchodování s drahokamy. Ze semene (jedno váží zhruba 0,2 gramu) tak vznikla jednotka hmotnosti karát. Původně byly hmotnostní standardy karátu poněkud odlišné v různých zemích či regionech. V roce 1907 byl pak pro vážení diamantů a dalších drahých kamenů zaveden metrický karát, který má přesně 0,2 gramu.
Karáty se používají také v souvislosti se zlatem. Zde neoznačují hmotnost, ale ryzost. Například 14karátové zlato je slitina, v níž tvoří zlato 14 hmotnostních dílů ze 24 – tedy 58,3 %. Ryzí zlato je 24karátové.
Semena rohovníku prý byla vhodná k vážení proto, že jsou všechna skoro stejně těžká. To je ale jen mýtus. Jak ukázal výzkum z roku 2006, u rohovníku kolísá hmotnost semen podobně jako u jiných druhů rostlin. Jeho semena však jsou snadno dostupná. A když se z nich jednoduše „od oka“ vyberou ta průměrná, lze při vážení dosáhnout přesnosti asi 5 %, což zřejmě starým obchodníkům stačilo.
Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.
Čt, 13.09.2012 - 21:41 — Jan Kolář