Kalendář akcí

Dnes < 2012 >  < říjen > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Týden vědy a techniky

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

CzechGlobe

Více o projektu

 

Cyril a Metoděj - 1150 let

cyril-a-metodej-1150-let-logo.jpg

TITUL.jpg

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Návrat polární expedice Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR

15.8.2012

Čtvrtá polární výprava badatelů z Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) AV ČR na norské souostroví Svalbard se vrátila zpět do Česka. Ve spolupráci s kolegy z Wroclawské univerzity a z Geofyzikálního ústavu Polské akademie věd, kteří spravují polární stanici v zálivu Hornsund v jižní části Špicberku, čeští vědci pokračovali ve výzkumu současných geodynamických procesů a jevů v odledněných částech zálivu. Od roku 2009 zde probíhá systematické měření posunů na zlomech pomocí speciálního citlivého 3-D dilatometru TM-71 české výroby, který umožňuje měřit s přesností tisícin milimetru.

více zde

Čeští geologové monitorovali tektonickou aktivitu v Kalifornii

5.10.2012

Sledování posunů v zóně známého seismoaktivního zlomu San Andreas v jižní Kalifornii zajišťují citlivé 3-D dilatometry české výroby, které zde minulý týden instalovali badatelé z Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) AV ČR. Přístroje byly umístěny jednak nedaleko hranice USA s Mexikem na zlomu s více či méně stálým pomalým pohybem, a jednak v úseku zlomu, kde nejspíš brzy vznikne velké zemětřesení. Měření jsou součástí společného výzkumného projektu ÚSMH AV ČR a San Diego State University, zaměřeného na hodnocení tektonické aktivity okrajového sudetského zlomu v ČR a současnou aktivitu v zóně San Andreas.

více zde

Multimediální prezentace Fyziologického ústavu AV ČR míří k studentům

5.10.2012

Vyvolat zájem o vědeckou práci u studentů a dalších mladých lidí má unikátní multimediální prezentace Fyziologického ústavu (FGÚ) AV ČR. Lze tak nahlédnout do historie ústavu, ale též seznámit se prostřednictvím animací a videa s činnostmi, kterými se v současnosti FGÚ AV ČR zabývá. Jednotlivé kapitoly se např. věnují biologickým rytmům, studiu paměti, psychiatrickým a metabolickým onemocněním či kardiovaskulárnímu systém a jeho poruchám. Multimediální prezentace bude slavnostně předvedena v úterý 9. října 2012 od 16 h v konferenčním sále budovy Akademie věd ČR v Praze. Více naleznete v tiskové zprávě – zde.

více zde

50 let Evropské jižní observatoře

4.10.2012

Evropská jižní observatoř (ESO), jíž je Česká republika od roku 2007 členem, oslaví v pátek 5. října 2012 významné výročí – 50 let od svého vzniku. Na tento den je proto naplánován přímý přenos z nejvýkonnějšího dalekohledu světa na Paranalu v Chile. V Česku se k této příležitosti uskuteční dvě soutěže, byla též vydána informační brožura pro veřejnost a distribuuje se pexESO pro děti. Doprovodné akce se odehrají v několika městech, např. ve Valašském Meziříčí, Sedlčanech nebo Českých Budějovicích. Astronomický ústav (ASÚ) AV ČR výročí připomene v rámci Týdne vědy a techniky. Tisková zpráva ASÚ AV ČR – zde.

více zde

Hmotnostní spektrometr umožní včasné odhalování závažných chorob

3.10.2012

Slavnostní zahájení provozu hmotnostního spektrometru pro metabolomiku QTRAP 5500 se uskuteční v úterý 16. 10. 2012 ve 14 hodin ve Fyziologickém ústavu (FGÚ) AV ČR v Praze. Nové zvětšovací a přibližovací zařízením, jež nabízí detailnější pohled na přepravované a skladované látky v organismu a buňkách, zde bude technicky prezentováno i s předvedením jeho aplikací. Díky tomuto spektrometru lze lépe zkoumat působení potravy a léků na tkáňové a buněčné metabolické systémy. Analytické možnosti přístroje za zhruba 10 mil. Kč budou k dispozici i dalším ústavům a pracovištím. Tisková zpráva FGÚ AV ČR – zde.

více zde

Medaile J. E. Purkyně pro Jaroslavu Folbergrovou

27.9.2012

 

Čestnou oborovou medaili Jana Evangelisty Purkyně obdržela ve čtvrtek 27. září 2012 v sídle Akademie věd ČR v Praze RNDr. Jaroslava Folbergrová, DrSc. Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš ji toto vyznamenání udělil za zásluhy v biomedicínských vědách. Jaroslava Folbergrová je světově uznávaná vědkyně, která svými významnými objevy v průběhu více než pěti dekád ovlivňuje několik generací neurovědců. Svou výzkumnou činnost celoživotně spojila s Fyziologickým ústavem AV ČR, v němž od roku 1958 působí. Oceněná badatelka nedávno oslavila významné životní jubileum.

 

více zde

Evropská noc vědců v Astronomickém ústavu AV ČR

26.9.2012

V observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově se uskuteční v pátek 28. 9. 2012 od 15 do 24 hodin „Evropská noc vědců“. ASÚ AV ČR se akce účastní od jejího počátku v roce 2005. Program pro veřejnost zahrnuje prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a především prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti. Navštívit můžete též dvě zajímavé přednášky, pro návštěvníky jsou dále připravena tři losování o hvězdářský dalekohled. Vše zdarma. Podrobný program naleznete na www.asu.cas.cz. Další informace – www.noc-vedcu.cz/cz a www.astro.cz/akce/noc_vedcu/2012.

více zde

Věda pro vás

25.9.2012

Nová rubrika na internetových stránkách Akademie věd ČR Věda pro vás představuje mnoho aktivit AV ČR, které mají za cíl přiblížit českou vědu veřejnosti. Mezi ty nejvýznamnější patří např. festival Týden vědy a techniky, dále Den Země, Jarní exkurze do světa vědy, cykly přednášek Evropský týden mozku či Nebojte se vědy. Dozvíte se, že v sídle AV ČR na Národní třídě v Praze je možné navštěvovat umělecké i vědeckopopularizační výstavy, upozorníme vás i na křty knih v Knihkupectvích Academia. Pozvánky naleznete právě v rubrice Věda pro vás nebo v Newsletteru AV ČR. Naleznete zde i videa a audia ze světa vědy.

více zde

Nové magnetické částice usnadní léčbu závažných onemocnění

24.9.2012

Nové povrchově modifikované magnetické nano- a mikročástice, které pacientům usnadní léčbu a pomohou zrychlit diagnózu některých závažných onemocnění, vyvinul český výzkumný tým v čele s Ing. Danielem Horákem z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. Zmíněné nanočástice usnadní neinvazní monitorování buněk po jejich transplantaci do nemocné tkáně, pomocí mikročástic, na které lze navázat vhodné protilátky, můžeme vychytávat a posléze analyzovat cirkulující rakovinné buňky z krve onkologických pacientů. Podrobnou tiskovou zprávu projektu BIOCEV, v rámci něhož k tomuto objevu došlo, naleznete zde.

více zde

Zemřel prof. Tomáš Durdík, významný český archeolog

20.9.2012

/sys/galerie-obrazky/news/TD17408-608x600.jpg

Vynikající český archeolog s mezinárodním renomé prof. PhDr. Tomáš Durdík, DrSc., zemřel náhle ve čtvrtek 20. září 2012 ve věku 61 let. Byl dlouholetým pracovníkem Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Praze, uznávaným kastelologem, evropsky významným specialistou na hradní architekturu a hmotnou kulturu vrcholného a pozdního středověku. V roce 2011 mu byla udělena prestižní mezinárodní Cena Europa Nostra za mimořádné úsilí na poli péče o evropské kulturní dědictví, zejména za význačný přínos k výzkumu, zachování a ochraně českých hradů a opevnění.

více zde

Rozsáhlá aktualizace databáze nepůvodních druhů

19.9.2012

Klíčová databáze evropských nepůvodních druhů, známá jako DAISIE, se rozrostla a prošla rozsáhlou aktualizací. Nyní nabízí přehled všech zavlečených živočišných i rostlinných druhů v různých částech světa a ukazuje dopad jejich výskytu na přírodu a společnost. Na projektu se významně podíleli i dva čeští vědci z Botanického ústavu AV ČR – Ing. Jan Pergl, PhD., a prof. RNDr. Petr Pyšek, CSc. Databáze se stala za dobu své existence základním zdrojem informací o invazních a nepůvodních druzích v Evropě. Užitečná je nejen vědcům a ochranářům, ale také politikům a veřejnosti.

více zde

Týden vědy a techniky 2012 zahájil registrace

14.9.2012

Největší vědecký festival v České republice – Týden vědy a techniky Akademie věd ČR – zahájil na svých stránkách www.tydenvedy.cz registrace na přednášky a další akce. Program letošního 12. ročníku nabízí od 1. do 15. listopadu rozmanitou škálu popularizačních přednášek, výstav, promítání filmů, vědeckých kaváren, seminářů, workshopů, prezentací, exkurzí a Dnů otevřených dveří. Festival se bude konat v každém krajském městě a na mnoha dalších místech ČR. Jeho největší část se uskuteční v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Ostravě, nejvíce akcí je možno navštívit v budově AV ČR.

více zde

Prof. Jiří Drahoš přednášel v Českém statistickém úřadu

14.9.2012

/sys/galerie-obrazky/news/120914-Prof-Jiri-Drahos-prednasel-v-Ceskem-statistickem-uradu.big.jpg

Vystoupením předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše pokračoval v pátek 14. září 2012 interní přednáškový cyklus Českého statistického úřadu (ČSÚ) „Uživatelé statistiky statistikům“. Ve své přednášce „Analýza časových řad (nejen) v chemickém inženýrství“ se prof. Jiří Drahoš zabýval mimo jiné historií komparace časových dat, srovnáním lineární a nelineární analýzy včetně výhod a nevýhod jednotlivých přístupů při statistickém zpracování dat. V úvodu též ocenil práci ČSÚ a připomněl, že právě tvrdá data z tohoto úřadu zabránila ještě většímu krácení rozpočtu AV ČR.

více zde

Více aktualit...

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast