Fascinující rostliny

Fascinující rostliny

V roce 2012 vám budeme přinášet příběhy zajímavých rostlin. Rostlin vzácných nebo exotických, ale i těch na první pohled obyčejných, které jsou přesto něčím pozoruhodné. Některé příběhy jsme už zveřejnili v naší facebookové fotogalerii, další budou úplně nové.

Celkem se tu objeví padesát fascinujících rostlin. Není to náhoda. Chceme totiž upozornit na dvě události roku 2012:

Za prvé, oslavíme padesát let od založení Ústavu experimentální botaniky. Už padesát let poznáváme svět rostlin, abychom mohli pomáhat lidem.

Za druhé, 18. května se uskuteční Den fascinace rostlinami. Biologové v téměř třiceti zemích včetně České republiky pro něj připravují řadu akcí. Seznámí na nich veřejnost se světem botaniky, s významem rostlin pro lidstvo i s budoucností rostlinné biologie.

Fascination of Plants Day 2012 - Den fascinace rostlinami 2012logo Ústavu experimentální botaniky AV ČR - úprava k výročí 50 let od založení ústavu

Podzimní naháči

kvetoucí ocún jesenní (Colchicum autumnale) z botanické zahrady v Praze-TrojiFascinující rostliny, díl 32.

Ocún je jedna z mála rostlin, které u nás kvetou na podzim. Tím ale jeho neobvyklé vlastnosti nekončí. Má také patent na unikátní jed, používaný ve šlechtitelství i v medicíně.

Strom cukrářů a klenotníků

olistěná větev rohovníku obecného (Ceratonia siliqua)Fascinující rostliny, díl 31.

Tuhle rostlinu jste možná viděli na dovolené ve Středomoří. Ale zprostředkovaně se s ní potkal každý, kdo někdy nakupoval v klenotnictví.

Potíže s kukuřicí

klas kukuřice seté (Zea mays)Fascinující rostliny, díl 30.

Kukuřice je skvělá plodina. Jakmile však přicestovala z Ameriky do Evropy, začala lidi sužovat záhadná nemoc. Bledé tváře totiž ignorovaly jeden indiánský trik s hašeným vápnem.

Korálky z trávy

Slzovka obecná (Coix lacryma-jobi), kvetoucí rostlina se ztvrdlými listeny připomínajícími korálkyFascinující rostliny, díl 29.

Příroda dokáže vykouzlit leccos. Věděli jste, že dokonce i perfektní korále, připravené rovnou k navlečení?

Krásná paní, která může zabít

rulík zlomocný (Atropa bella-donna), detail květu a nezralé bobuleFascinující rostliny, díl 28.

Kapat si prudký jed do očí? Za renesance to prý bylo v lepší společnosti běžné. Vy si raději tuhle rostlinu v lese jen prohlédněte.

Pohanské obilí

kvetoucí pohanka obecná (Fagopyrum esculentum)Fascinující rostliny, díl 27.

Středověcí nájezdníci z východu zanechávali v Evropě hlavně zkázu a vypleněné vesnice. Ovšem přinesli také zajímavou plodinu, kterou dnes znovuobjevují příznivci zdravé výživy.

Genové inženýrky z pralesa

květ raflésie, pravděpodobně druhu Rafflesia arnoldiiFascinující rostliny, díl 26.

Raflésie jsou bizarní rostliny: paraziti s obřími a silně páchnoucími květy, kteří navíc kradou geny.

Zakladatelé civilizace

klasy ječmene setého s pevným vřetenem (vlevo) a klasy ječmene myšího s rozpadavým vřetenem (vpravo)Fascinující rostliny, díl 25.

Teď v létě můžete na vlastní oči vidět mutanty, kteří pomohli založit naši zemědělskou civilizaci. Pospěšte si, než vám je posečou kombajny.

Mýdlo z vlastní zahrádky

mydlice lékařská (Saponaria officinalis)Fascinující rostliny, díl 24.

Rostliny jsou zdatní chemici, kteří umí vyrobit skoro všechno. Neroste vám náhodou na zahradě výrobce přírodního mýdla?

Syndikovat obsah