Kalendář akcí

Dnes < 2012 >  < říjen > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Týden vědy a techniky

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Aktuality

Čeští geologové monitorovali tektonickou aktivitu v Kalifornii

5.10.2012

Sledování posunů v zóně známého seismoaktivního zlomu San Andreas v jižní Kalifornii zajišťují citlivé 3-D dilatometry české výroby, které zde minulý týden instalovali badatelé z Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) AV ČR. Přístroje byly umístěny jednak nedaleko hranice USA s Mexikem na zlomu s více či méně stálým pomalým pohybem, a jednak v úseku zlomu, kde nejspíš brzy vznikne velké zemětřesení. Měření jsou součástí společného výzkumného projektu ÚSMH AV ČR a San Diego State University, zaměřeného na hodnocení tektonické aktivity okrajového sudetského zlomu v ČR a současnou aktivitu v zóně San Andreas.

50 let Evropské jižní observatoře

4.10.2012

Evropská jižní observatoř (ESO), jíž je Česká republika od roku 2007 členem, oslaví v pátek 5. října 2012 významné výročí – 50 let od svého vzniku. Na tento den je proto naplánován přímý přenos z nejvýkonnějšího dalekohledu světa na Paranalu v Chile. V Česku se k této příležitosti uskuteční dvě soutěže, byla též vydána informační brožura pro veřejnost a distribuuje se pexESO pro děti. Doprovodné akce se odehrají v několika městech, např. ve Valašském Meziříčí, Sedlčanech nebo Českých Budějovicích. Astronomický ústav (ASÚ) AV ČR výročí připomene v rámci Týdne vědy a techniky. Tisková zpráva ASÚ AV ČR – zde.

Evropská noc vědců v Astronomickém ústavu AV ČR

26.9.2012

V observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově se uskuteční v pátek 28. 9. 2012 od 15 do 24 hodin „Evropská noc vědců“. ASÚ AV ČR se akce účastní od jejího počátku v roce 2005. Program pro veřejnost zahrnuje prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a především prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti. Navštívit můžete též dvě zajímavé přednášky, pro návštěvníky jsou dále připravena tři losování o hvězdářský dalekohled. Vše zdarma. Podrobný program naleznete na www.asu.cas.cz. Další informace – www.noc-vedcu.cz/cz a www.astro.cz/akce/noc_vedcu/2012.

Zlatá medaile na MSV pro Ústav přístrojové techniky AV ČR

11.9.2012

Mimořádný úspěch zaznamenal v těchto dnech na 54. Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Ústav přístrojové techniky (ÚPT) Akademie věd ČR, v. v. i. V kategorii transferu technologií získal společně s firmou MESING nejvyšší ocenění – Zlatou medaili MSV 2012 – za vystavený automat pro bezkontaktní kalibrace délky koncových měrek. Jejich zařízení vybrala hodnotitelská komise jako nejlepší inovaci vzešlou ze spolupráce výzkumné instituce a aplikační sféry. Exponát naleznete na brněnském Výstavišti v pavilonu F, stánek č. 23. Podrobná tisková zpráva ÚPT AV ČR – zde.

„Bolid z Perseid“ se stal srpnovou astrofotografií měsíce

/sys/galerie-obrazky/news/Vitezna_CAM_srpen2012_Horalek.jpg

10.9.2012

Česká astrofotografie měsíce za srpen 2012 nás vrací ke známému meteorickému roji Perseidy. Vítěznému snímku Petra Horálka, který nejvíce oslovil členy poroty této soutěže, dominuje velmi jasný bolid, vylétající skutečně odkudsi od Persea. Osmnáct záběrů stopy, kterou na noční obloze zanechal, ukazuje vývoj po dobu bezmála sedmi minut. Její tvar je ovlivňován výškovým větrem, jenž původně přímou stopu deformuje a pomalu rozptyluje. Tiskovou zprávu České astronomické společnosti naleznete zde.

Návrat polární expedice Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR

15.8.2012

Čtvrtá polární výprava badatelů z Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) AV ČR na norské souostroví Svalbard se vrátila zpět do Česka. Ve spolupráci s kolegy z Wroclawské univerzity a z Geofyzikálního ústavu Polské akademie věd, kteří spravují polární stanici v zálivu Hornsund v jižní části Špicberku, čeští vědci pokračovali ve výzkumu současných geodynamických procesů a jevů v odledněných částech zálivu. Od roku 2009 zde probíhá systematické měření posunů na zlomech pomocí speciálního citlivého 3-D dilatometru TM-71 české výroby, který umožňuje měřit s přesností tisícin milimetru.

Pozorování Perseid nebude rušit Měsíc

/sys/galerie-obrazky/news/120808-pozorovani-perseid-nebude-rusit-mesic

8.8.2012

Noční obloha první poloviny srpna bývá tradičně ve znamení aktivity meteorického roje Perseid. Pro pozorování tohoto astronomického jevu, vznikajícího zkřížením dráhy Země a pásu meteoroidů, mají být letos dobré podmínky – nebude rušit Měsíc. Roj začíná být aktivní sice již kolem 17. července, ale zpočátku se jedná jen o jednotlivé meteory. Svého maxima pak dosáhne během 12. srpna, přičemž nejvhodnějším obdobím pro pozorování roje budou noci z 11. na 12. srpna a z 12. na 13. srpna. Společnou tiskovou zprávu České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR naleznete zde.

„Venuše před a po přechodu“ se stala astrosnímkem měsíce

/sys/galerie-obrazky/news/Vitezna_CAM-cervenec2012_Rapavy.jpg

7.8.2012

Červencovou Českou astrofotografií měsíce se stal snímek Pavola Rapavého z Rimavské Soboty. Právě zde v pondělí 4. června 2012 ožila kopule místní hvězdárny, z níž minutu před jedenáctou hodinou pořídil autor vítězné fotografie první obrázek Venuše. V té době do začátku přechodu zbývalo pouhých 38,5 hodiny. Slunce na snímku sice není – je ještě vzdáleno více než stupeň od Venuše a mnohem dále od nás – přesto jeho světlo, ozařující uzoučký srpek Venušina tělesa, vidíme… Tiskovou zprávu České astronomické společnosti naleznete zde.

Největší český dalekohled pojmenován po doc. Perkovi

/sys/galerie-obrazky/news/Hvezdarna-Ondrejov_2-m-dalekohled.jpg

6.8.2012

Dalekohled Astronomického ústavu AV ČR o průměru hlavního zrcadla dva metry, umístěný již 45. rokem na ondřejovské observatoři, je dosud největším dalekohledem na území ČR. V pondělí 6. srpna 2012 byl slavnostně pojmenován po předním českém astronomovi doc. Luboši Perkovi. Myšlenka postavení velkého astronomického dalekohledu vznikla v roce 1956. Projekt, jehož vůdčí osobností byl právě doc. Perek, schválila vláda v roce 1959 a o osm let později byl přístroj slavnostně uveden do provozu, u příležitosti 13. zasedání Mezinárodní astronomické unie. Tiskovou zprávu Astronomického ústavu AV ČR naleznete zde.

Vesmírný rover Curiosity přistál na Marsu

/sys/galerie-obrazky/news/120806-CuriosityFotoNASA.jpg

6.8.2012

Obrovské nadšení zavládlo v pondělí 6. srpna 2012 v řídicím centru NASA, když krátce po půl osmé středoevropského letního času dosedl výzkumný rover Curiosity na povrch Marsu. Mise má na Rudé planetě zkoumat podmínky pro mimozemský život a tunové vozidlo za 2,5 miliardy dolarů představuje dokonalou vědeckou laboratoř, jak napovídá jeho oficiální název – Mars Science Laboratory. Přestože se jednalo o dosud nejkomplikovanější přistání pozemského přístroje na jiné planetě, vše proběhlo hladce, včetně unikátního manévru Sky Crane (Nebeský jeřáb). Tiskovou zprávu Astronomického ústavu AV ČR naleznete zde.

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast