Máte zájem o kvalitní učební texty o mechanice kontinua z pera profesora Cyrila Höschla? Česká společnost pro mechaniku zdigitalizovala skripta z let 1973 až 1988...
Zveme vás ke sledování prezentačních filmů o Ústavu termomechaniky AV ČR.
Víte, že náš ústav je vydavatelem mezinárodních vědeckých časopisů, sborníků z konferencí a monografií?
Rychlé odkazy: Program v Praze | Program v Plzni | Program v Novém Kníně | Fotografie ze dnů otevřených dveří 2011
Již tradičně první listopadový týden nabízí možnost nahlédnout do zákulisí vědeckého bádání. I v letošním ročníku Týdne vědy a techniky si pro vás Ústav termomechaniky AV ČR připravil přednášky, exkurze do laboratoří a nové experimenty. »»»
Ptačí let člověka fascinoval i inspiroval v celé historii lidstva. Leonardo da Vinci byl první, kdo dokázal pochopit a popsat mechanismus pohybu ptačích křídel. Ale teprve naše vlastní zkušenost s létáním a stavbou letadel nám umožnily proniknout podrobněji do tajemství ptačího letu. Ing. Rudolf Dvořák, DrSc., odborník z oblasti aerodynamiky, z Ústavu termomechaniky AV ČR ukáže, jak ptáci svými pohyblivými křídly vytvářejí vztlak i tah, tj. sílu, která jim umožňuje překonat zemskou tíži a sílu, která je uvádí do pohybu. Přijďte se podívat na dokonalost stavby ptačích křídel, i schopnost ptáků optimalizovat způsob jejich letu podle jeho účelu. »»»
Rychlé odkazy: Program v Praze | Program v Novém Kníně | Program v Plzni | Fotografie ze dnů otevřených dveří 2010
Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je nejrozsáhlejší vědecký festival v České republice. Koná se každoročně na počátku listopadu a letos bude realizován již 11. ročník. »»»
Akademický bulletin 10/2011
Takzvaný odvalovací tekutinový stroj je patentovaným vynálezem, který může fungovat jako turbína generující mechanický výkon z pohybující se tekutiny nebo jako čerpadlo přenášející mechanický výkon do tekutiny.
Stroj je v praxi rozšířen pod názvem mikroturbína Setur.
Science centrum iQpark v Liberci zahájí v pátek 23. září projektem Noc vědců výstavu "Zákulisí vědy".
Ústav termomechaniky se prezentuje fotografiemi, které ukazují pohled do zákulisí vědy a výzkumu, což je hlavním posláním výstavy. Výstava bude přístupná po celý následující rok v libereckém iQparku.
Začátek akce je 23.září od 18 do 24 hodin, vstupné je zdarma. »»»
TECHMAGAZÍN, 8/2011
Obor, který slouží k tomu, aby věci kolem nás správně fungovaly, a dokáže zjistit poruchy ještě dříve než mohou způsobit problém. V případě vlaku či jaderné elektrárny možná s katastrofickými následky. To, co pojem označovaný zkratkou NDT vlastně obnáší nám přibližuje viceprezident České společnosti pro nedestruktivní testování (ČNDT ) Ing. Zdeněk Převorovský, CSc.
Aerohobby 2010/7
Článek je věnován syntéze matematického modelování (jmenovitě programy Xfoil a XFLR5), experimentu v aerodynamickém tunelu a ověření výsledku v letovém experimentu, s následnou aplikací na větroň VSO-10. Bylo studováno laminární i turbulentní odtržení a bylo dosaženo zlepšení vztlakových vlastností. Také byl prověřován jev hystereze vztlakové čáry.
Celý text
Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je nejrozsáhlejší vědecký festival v České republice. Koná se každoročně na počátku listopadu a letos bude realizován již 10. ročník. Studenti a učitelé středních škol i široká veřejnost mají možnost nahlédnout do mnohých laboratoří a poznat, „jak se dělá věda“. »»»
Takto zní název unikátní výstavy velkoformátových fotografií, kterou připravuje Akademie věd ve čtyřech českých městech v Praze, Brně, Olomouci a Českých Budějovicích.
Česká věda se otevírá běžným lidem. Aby byla lépe pochopitelná a diváky zaujala, představí se jim na obřích fotografiích o rozměrech dva krát dva a půl metru a poodkryje na nich to, co běžně vidí jen vědci v laboratořích. Obří snímky na první pohled lákají barevností, zajímavými pohledy a tvary. »»»
All for Power, 4, 2010/2
Dokonalé aerodynamické řešení průtočné části – a to hlavně lopatkování - velkých parních turbín i proudových motorů znamená nejen zisk na účinnosti, což je zejména u velkých energetických zařízení velmi podstatné, ale i zvýšení provozní spolehlivosti a životnosti těchto částí.
© 2008–2012 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.