Letošní 190. výročí narození Gregora Johanna Mendela, přírodovědce, zakladatele genetiky a geniálního augustiniána, jenž významně posunul biologické vědění, připomíná aktivita Mendel 190 , kterou zastřešuje Masarykova univerzita a Augustiniánské opatství na Starém Brně. K iniciativě se připojilo rovněž Národní technické muzeum v Praze, které od července do října zpřístupnilo stejnojmennou výstavu. Záštitu nad expozicí převzal předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš společně se starobrněnským opatem Lukášem Evženem Martincem, OSA.
Výstava seznamuje se životem a dílem zakladatele genetiky G. J. Mendela, provádí milníky jeho života, vědeckého bádání i oblastmi jeho vědeckého a společenského působení na Moravě, v Brně a jeho starodávném centru – Starobrněnském opatství. Světoznámého vědce představuje především jako vynikajícího meteorologa, zapáleného včelaře i opata augustiniánského kláštera.
Gregor Johann Mendel se narodil v roce 1822 v obci Hynčice na severní Moravě v rodině drobného rolníka. Studoval základní školu v Hynčicích, poté piaristickou školu v Lipníku a gymnázium v Opavě. Po studiích na Filosofickém ústavu v Olomouci byl přijat jako novic do kláštera na Starém Brně a pokračoval ve vzdělávání na Teologickém ústavu v Brně. Po vysvěcení na kněze řádu Augustiniánů působil několik let jako učitel na gymnáziu ve Znojmě a Technickém učilišti v Brně. V letech 1851–1853 studoval přírodní vědy na Univerzitě ve Vídni, kde navštěvoval přednášky Christiana Dopplera a Franze Ungera. V padesátých a šedesátých letech 19. století se věnoval především pokusům s hrachem a hybridizaci rostlin; hrách pěstoval v zahradě Starobrněnského opatství, kde byl později v roce 1868 jmenován opatem. Zemřel v Brně v roce 1884.
Markéta Pavlíková
Všechna fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
2 Aug 2012