Článek představuje jednu z nejzajímavějších skupin nosatcovitých brouků – rýhonosce tribu Cleonini. Jedná se o větší, nápadné druhy vázané na nelesní biotopy, z nichž většina recentně patří k ohroženým. I přes jejich popularitu mezi sběrateli u nás dosud nebyla tato skupina přehledně zpracována.
This paper introduces very interesting group of curculionid beetles – weevils of the tribe Cleonini. This tribe includes quite big, remarkable species associated with non-forest habitats, most of which are currently considered endangered. In spite of being very popular among coleopterists, this group of beetles has never been studied in details within the Czech Republic.
-
Mozaika úhorů, pastvin, luk a polí v okolí Svaté Heleny (Rumunsko, Banát) hostí neuvěřitelných 8 druhů rýhonosců z tribu Cleonini. Toto území může sloužit jako ukázka stavu tradičně obhospodařované krajiny u nás před 2. světovou válkou.
-
Dříve pronásledovaný škůdce řepy cukrovky rýhonosec řepný (Asproparthenis punctiventris) patří dnes v České republice spíše k vzácnějším druhům. 3 Rýhonosec páskovaný (Bothynoderes affinis) je vázán na planě rostoucí merlíkovité rostliny (Chenopodiaceae) především na místech s obnaženým půdním povrchem a sypkým substrátem.
-
Rýhonosec páskovaný (Bothynoderes affinis) je vázán na planě rostoucí merlíkovité rostliny (Chenopodiaceae) především na místech s obnaženým půdním povrchem a sypkým substrátem.
-
Na písčinách jižní Moravy byl v minulosti vzácně nacházen rýhonosec Bothynoderes declivis. Dnes ho lze vidět nejblíže na jižním Slovensku.
-
Spatřit rýhonosce Coniocleonus nigrosuturatus je působivým zážitkem. Na vyhřátém písku se pohybuje krátkými trhavými pohyby. K jeho vymizení u nás patrně přispělo omezení pastvy.
-
Úhorové plochy, meze kolem cest a narušované louky jsou biotopem výrazně lokálního druhu Mecaspis alternans. Jeho larvy napadají kořeny planých, vzácněji i pěstovaných mrkví obecných (Daucus carota).
-
Rýhonosci se často vyskytují na plošně velmi malých lokalitách. Důvodem je i jejich omezená schopnost šíření, jako např. u robustního bezkřídlého druhu Leucophyes pedestris.
-
Nelétavý je také rýhonosec Pseudocleonus grammicus žijící na krátkostébelných trávnících s dlouhou historií vývoje.
-
Hadince (Echium) rostoucí na teplých písčitých lokalitách napadá vzácný rýhonosec Rhabdorrhynchus seriegranosus napodobující zbarvením uschlé listy své živné rostliny.
-
Ruderální porost na okraji skládky zeminy – pravidelný pohyb těžké techniky zajišťuje dostatek holých ploch potřebných ke slunění rýhonosců. Foto R. Stejskal
-
Rýhonosec Pachycerus cordiger se dlouhou dobu považoval v některých zemích střední Evropy za vymizelého. V současné době byl znovu nalezen u nás a v Německu.
-
K našim nejvzácnějším rýhonoscům patří Cyphocleonus achates. Jeho biotopy představují xerotermní vřesoviště, skalní stepi a písčiny.
-
Váté písky na Hodonínsku – ideální biotop několika druhů rýhonosců, zejména rýhonosce borového a páskovaného, vzácně i Rhabdorrhynchus seriegranosus. Snímky F. Trnky, není-li uvedeno jinak