Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

Abicko  > 2010  > prosinec  > Událost

Rozmanitost světa a života v něm

Těžko uvěřit, že letos na podzim je tomu již deset let, co Akademie věd České republiky prezentuje výsledky vědeckých výzkumů prostřednictvím Týdne vědy a techniky. Z někdejších Dnů otevřených dveří, které v letech 1998–2000 přivedly na akademická pracoviště tisíce návštěvníků, se popularizační činnost naší největší výzkumné instituce rozrostla až do podoby jedinečné týdenní přehlídky zahrnující přednášky, akademické kavárny, semináře, workshopy, konference či poutavé expozice. Během deseti let se program TVT rozšířil do nejrůznějších částí Česka a kromě Prahy se jím mohli studenti a veřejnost těšit také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni, Olomouci či Ostravě. Jubilejní ročník se konal ve dnech 1.–7. listopadu 2010 a nesl se v duchu Mezinárodního roku biodiverzity, když poukazoval na různorodost i nezastupitelnost všech vědních oborů a rozsáhlou škálu témat, jimiž se vědci v Akademii zabývají.

06_1.jpg
Všechna fota: © Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Pozoruhodné výsledky svých výzkumů představili na výstavách v hlavní budově AV ČR například vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR či z Archeologického ústavu AV ČR, Brno.

K dlouholetému generálnímu partnerovi Týdne vědy a techniky, společnosti ČEZ, a. s., jež návštěvníkům TVT otevřela vodní elektrárny Želina u Kadaně a Střekov, se letos poprvé připojil Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu a společnost RSJ Algorithmic Trading, a. s., která přispěla sérií přednášek Nové cesty ve vědě. Prezentace zprostředkovala pohled na nové možnosti současné vědy a zároveň nabídla příležitost k me­zioborovému setkání a výměně informací v podání význačných odborníků, jako byli např. prof. Oldřich Vašíček, prof. Jaroslav Nešetřil, prof. Jiří Bártek či prof. Jan Kmenta. Cílem nově vzniklého fondu Karla Janečka je podpora projektů především základního vědeckého výzkumu v oblasti matematiky, ekonomie a medicíny.

Ve výčtu spolupracujících institucí nechybějí tradiční souputníci TVT: Městská knihovna v Praze, British Council, AMVIS, Kriminalistický ústav Praha, Muzeum Policie ČR, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy, Národní divadlo, Technická univerzita v Ostravě, společnost CESNET a další.

06_3.jpg
Mutanti nemusejí být jen zákeřné obludy! Vědcům mohou naopak pomáhat při výzkumu, jak ukázala výstava, kterou připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR.

Ani letos nezůstaly stranou zájmu oblíbené Dny otevřených dveří. Například ostravský Institut geologického inženýrství HGF VŠB-TU připravil pro studenty komentovanou prohlídku mineralogické, petrografické a paleontologické sbírky a kolekce nerostných surovin. Historie sbírek, které jsou soustředěny v Geologickém pavilonu prof. Františka Pošepného (jednoho z tvůrců světové ložiskové geologie), sahá až do roku 1849; aktuálně expozice zahrnuje okolo 15 000 vystavených exponátů. Program doplnila také přednáška dr. Davida Uličného z Geofyzikálního ústavu AV ČR, který se studenty hovořil o změnách hladiny oceánů v historii Země, roli klimatu a pohybech zemské kůry. V Olomouci Ústav experimentální botaniky AV ČR připravil exkurze, na nichž se zájemci dozvěděli např. o mezinárodním projektu luštění dědičné informace pšenice, jak se hledají konkrétní úseky DNA na chromozomech metodou „svítícího“ (fluorescenčního) značení nebo jak se připravují mikroskopické preparáty. Jejich brněnští kolegové z Botanického ústavu AV ČR se vydali na výpravu za biodiverzitou sinic a řas a za pozoruhodným světem vody pod mikroskopem. Pražští archeologové pozvali veřejnost na podnětnou prohlídku lokalit, kde realizují dlouhodobé terénní výzkumy (hradiště Stará Boleslav, Vyšehrad, bazilika sv. Petra a Pavla), a na návštěvu keramické laboratoře. Zájemci mohli poznat práci vědců celkem na 37 akademických pracovištích.

Bez jedné sto přednášek připravili organizátoři v české metropoli. Přednáškový maraton v hlavní budově AV ČR na Národní třídě zahájil prof. František Vyskočil na téma Mozek a jeho (s)mysl – kvantový a nekvantový přenos na synapsi. Věděli jste, že nervová soustava má okolo 100 miliard neuronů a že Mléčná dráha má podobný počet hvězd? Do Oválné studovny Knihovny AV ČR přilákala studenty možnost nahlédnout do světa kramářských písní – literárního žánru na pomezí lidové tvorby a umělecké poe-zie, jenž nám zprostředkovávají pohled do mysli většinou prostých čtenářů a posluchačů – v přednášce Jaká hrůza k poslouchání: pohromy a Boží znamení v kramářských tiscích Mgr. Ivy Bydžovské z Knihovny Národního muzea. Poznat jsme mohli také např. tajuplný svět rostlin v prezentaci dr. Jana Petráška z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, který na fotografiích a videích ukázal, že rostliny žijí až překvapivě „akčním“ životem. Kaleidoskop přednášek, jichž se v Praze zúčastnilo téměř pět tisíc studentů, nemohl 5. listopadu skončit příjemněji, totiž výletem do renesanční Anglie v podání prof. Martina Hilského, který před zaplněnou posluchárnou četl a komentoval své překlady Shakespearových sonetů, zatímco klavírista Daniel Dobiáš je hudebně interpretoval formou výrazového šansonu. O den dříve se mohli příznivci charismatického překladatele pro změnu těšit v Brně a Olomouci z přednášky o Shakespearových šašcích v kontextu anglické a evropské renesance.

06_2.jpg
Komponovaný pořad Shakespearových sonetů v podání Martina Hilského a za klavírního doprovodu Daniela Dobiáše pozval posluchače do renesanční Anglie.

V Městské knihovně na Mariánském náměstí vysvětloval prof. Václav Pačes studentům, jak se vyvinul člověk, kde spočívá podstata našeho lidství a čím se vlastně lišíme od lidoopů a od bakterií. Stranou nezůstalo ani aktuální téma znalosti lidského genomu a jejího vlivu na léčbu „šitou na míru“ jednotlivým pacientům. Na stejném místě se konala přednáška Různorodost zdrojů energie aneb Michaelův energetický koktejl, kterou připravil Michael Londesborough z Ústavu anorganické chemie AV ČR.

Inspirativní přednášky a prezentace hostilo Muzeum Policie ČR. Studenti se zde dozvěděli např. o nových postupech forenzní mikroanalýzy, jak kriminalisté pracují v antropologické kriminalistické laboratoři nebo o moderních analytických technikách, jako je např. Ramanova spektroskopie.

Rozmanité přednášky nabídly prostory Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Na téma Pitná voda – znečištění zdrojů a technologie výroby zde např. hovořil dr. Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. Že jsou rostlinné viry dobrým sluhou, ale špatným pánem, dokazoval dr. Tomáš Moravec z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Samozřejmě se ale dostalo i na literární témata, konkrétně komiks v kontextu české literatury či na českou prózu po roce 1990.

06_5.jpg

Hojné účasti se těšila diskuse Změny klimatu: fakta, ne mýty, na níž pohovořili špičkoví odborníci v oboru. Úvodní přednášku studentům přednesl ředitel Ústavu fyziky atmosféry AV ČR dr. Radan Huth, který zdůraznil, že „odborníci klima zkoumají bez jakékoli ideové či ideologické předpojatosti“. Podle jeho názoru existují ve společnosti dvě skupiny s odlišnými názory na klima: alarmisté (změna klimatu je největší současné nebezpečí, jemuž musí lidstvo čelit; je třeba omezit produkci skleníkových plynů) a skeptici (lidská činnost klima neovlivňuje, klima se nemění a současné období není ničím výjimečné). „Obě skupiny si bohužel od vědců berou, co se jim zrovna hodí do krámu,“ uvedl na závěr své prezentace. Ačkoli vědci potvrzují, že se klima mění pravděpodobně též lidskou činností, najdou se lidé, kteří tyto skutečnosti zpochybňují – ať již vytrháváním jednotlivostí z kontextu či překrucováním faktů. Podle ředitele Centra pro otázky životního prostředí UK prof. Bedřicha Moldana je nutná základní představa, jak se klima bude vyvíjet a jak významnou roli lidská činnost sehrává. „Pokud dospějeme k tomu, že má úlohu zásadní, musíme se přizpůsobit. Nemá ovšem smysl, abychom se zaměřili jen na adaptační opatření.“

Součástí letošního Týdne vědy a techniky se staly i filmové projekce – o životním prostředí (Čas hlupáků, Nepříjemná pravda), o klíčovém setkání světových myslitelů (Konference TED) či souboji šachisty Garry Kasparova se supervýkonným počítačem (Game Over: Kasparov and the Machine). O dějinách Slovanů od jejich příchodu na Moravu až do zániku v 10. století pojednával film Velká Morava. Přehled všech projekcí naleznete na www.tydenvedy.cz/.

06_4.jpg
Během deseti let se na Týdnu vědy a techniky vystřídaly tisíce studentů. Mnohé z nich bezpochyby inspiroval k dalšímu studiu.

Organizátoři TVT nově přichystali znalostní kvizy, jichž se zúčastnilo na 800 soutěžících; výherci získali knižní ceny od Nakladatelství Academia. Chcete-li si některé z kvizů vyzkoušet nanečisto, navštivte www.tydenvedy.cz/. V hlavní budově Akademie věd čekaly jako každoročně výstavy. Ve foyer se těšila zájmu expozice Akademické páry: dvojkariérní partnerství ve vědě, výzkumu a vysokých školách, která formou rozhovorů představila portréty patnácti dvojic, v nichž oba partneři působí ve vědě či jako pedagogové na vysokých školách. Výstava je jedním z vyústění projektu Národní kontaktní centrum – ženy a věda, připravil ji Sociologický ústav AV ČR. Rozhovory souběžně vycházejí v knize Akademické duety: o profesním a soukromém životě ve vědě. Mimořádně otevřené výpovědi dávají nahlédnout na akademické páry v různých životních obdobích: od doktorandů na prahu vědecké kariéry, přes etablované vědce, až po ty, jež svou vědeckou dráhu pozvolna ukončují. Jen o pár kroků dále – ve vstupní části Knihovny AV ČR – mohli náv­štěvníci zhlédnout výstavu 10 let od rekonstrukce dvorany Knihovny AV ČR, která připomněla jedinečnou proměnu bývalého několikapatrového skladiště knih na moderní rekonstruovaný historický prostor. Rekonstrukce trvala od října 1998 do listopadu 1999 a náklady přesáhly 47 milionů korun. Společně s výstavou připravila Knihovna také dvě exkurze: ve dvoraně Knihovny a v Digitalizačním centru v Jenštejně u Prahy.

06_7.jpg
Vědu a umění se podařilo propojit Geofyzikálnímu ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny připravily expozici Rovnoběžky a průsečíky.

První patro hlavní budovy AV ČR opanovala expozice Astronomického ústavu AV ČR Pohledy do nebe, která představila velkoformátové snímky pořízené na nejvýkonnější observatoři světa – Evropské jižní observatoři, dále výstava fotografií převážně anorganických materiálů, jež získali vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR za pomoci výkonných mikroskopů (Mikroskopy – oči do nanosvěta) či výstava s chytlavým názvem Mutanti!, kterou připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR. Nepleťme si však mutanty s hrůznými obludami. Jsou totiž všude mezi námi: někteří obývají laboratoře, kde pomáhají vědcům při výzkumu, na spoustu z nich ale narazíme i na vlastním talíři. Věděli jste například, že oblíbená nektarinka není ničím jiným nežli obyčejnou broskví? Za to, že je hladká, vděčí mutaci v jediném genu. Archeologický ústav AV ČR, Brno se pochlubil unikátními nálezy z výzkumů, které se zaměřily na duchovní život lidí ze dvou odlišných a časově vzdálených period na jižní Moravě (mladý paleolit a Velká Morava).

06_6.jpg

Vědu a umění se podařilo propojit Geofyzikálnímu ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny připravily expozici Rovnoběžky a průsečíky. Díla výtvarníků majících blízko k vědeckému bádání doplnil exponát Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jenž představuje principy zkoumání chemických látek, které se ve formě léků uplatňují např. proti viru HIV. Obdobný exponát reprezentoval českou vědu na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

LUDĚK SVOBODA

News

6 Sep 2012 Comprehensive transcriptome analysis of human ENCODE cells

ENCODE, an international research project led by the National Human Genome Research Institute (NHGRI), has produced and analyzed 1649 data sets designed to annotate functional elements of the entire human genome. Data on transcription starting sites (TSS) contributed by a research team at the RIKEN Omics Science Center provided key anchor points linking the epigenetic status of genes observed at the 5' end directly to their RNA output.

  25 Aug 2012 Armstrong's small step a giant leap for humanity

The first man to step foot on the Moon, Neil Armstrong has passed away at the age of 82. The words spoken by Armstrong will be forever etched into history, from his call on the flight loop to controllers at the Johnson Space Center (JSC) confirming landing “Houston, Tranquillity Base here. The Eagle has landed,” to “one small step for (a) man, one giant leap for mankind,” as he stepped on to the lunar surface from the lander’s steps.

  27 Jul 2012 Czech nuclear research founder passed away

Professor Čestmír Šimáně, Czech nuclear research founder, who focused on experimental nuclear physics, construction and use of accelerators, construction of radiation detectors and nuclear reactors technology, died on July 26, aged 93.

  17 Jul 2012 Euroscience Open Forum 2012

The Euroscience Open Forum took place at the Convention Centre Dublin and it was officially opened by President of Ireland, Michael D. Higgins. More than 500 speakers addressed over 150 science, careers and business to business sessions including Máire Geoghegan-Quinn, European Commissioner for Research, Innovation & Science; Prof. Rolf-Dieter Heuer, Director General of CERN, Charles F. Bolden Jr., NASA Administrator; and Mary Robinson Former President of Ireland and former UN High-Commissioner for Human Rights. The opening ceremony also featured the first keynote address of the conference by Nobel Laureate Jules Hoffmann entitled From Insects to Mammals, reflections on a European journey through basic research on immune defences. Professor Hoffmann is Research Director of the National Centre of Scientific Research (CNRS), France and winner of the 2011 Nobel Prize in Medicine or Physiology.

  16 Jul 2012 Czech world-renowned chemist Antonín Holý passed away

 

 

 

 
Professor Antonín Holý from the Institute of Organic Chemistry and Biochemistry of the ASCR – the Czech researcher of world importance who discovered preparations that help heal millions of patients worldwide – died on July 16, 2012 at age 75. The preparations developed by Antonín Holý are part of the most efficient and also accessible medicines against AIDS, smallpox virus, shingles, eye inflammation and hepatitis B.

  12 Jul 2012 SVU and its role in the era of globalisation

The Czechoslovak Society of Arts & Sciences (SVU) was founded in Washington, DC in 1958. The main goal of the society was ‘to provide a forum for the free development of Czechoslovak culture in exile and make the world aware of Czech and Slovak cultural traditions, which date back more than a millennium.’ Since the fall of the communist regime in Czechoslovakia in 1989, the Society has been instrumental in assisting the fledgling democracies in reestablishing the normal functions of a free society, through material assistance, lectures, seminars, and workshops, and most of all, through the personal expertise and experience of its members.

  9 Jul 2012 The Josef Hlávka Prize for 2011

Foundation of Josef, Marie and Zdeňka Hlávka together with the Czech Literary Fund Foundation annually awards the Prize for an original book of the scientific literature published in the Czech Republic. The Prize is awarded in four disciplines (in the field of Social sciences, in the field of Medical sciences, in the field of Mathematics, Physics and Earth Sciences and Milan Sojka Prize).

  27 Jun 2012 The first Czech scientist to receive EMBO Gold Medal 2012

European Molecular Biology Laboratory announced Jiří Friml of the Department of Plant Systems Biology, VIB and Ghent University, Belgium and Central European Institute of Technology, University Brno, Czech Republic as the winner of the 2012 EMBO Gold Medal. Friml receives the award for defining how the plant hormone auxin functions to regulate plant development. He was also recognized for showing how the auxin-governed molecular processes optimise adaptation of plant development and growth to ever-changing environmental conditions.

  20 Jun 2012 Medal for Professor Johann Arnason

On the 1th June 2012, Prof. Jiří Drahoš, president of the ASCR, awarded professor Johann Arnason the Palacký Medal for social sciences by the Czech Academy of Sciences. Prof. Arnason cooperates over a long period with the Czech scientists, especially the Institute of Philosophy of the Academy of Sciences of the Czech Republic and the Faculty of Humanities Charles University. Currently he is a visiting professor at the Institute of Philosophy ASCR, where he focuses on the specification of the concept of “multiple modernities”.

  19 Jun 2012 Expedition Svalbard 2012 starting on June 24th

The expeditions and field work research on Svalbard take place each summer season approximately from the end of June to the end of September. This year's expedition led by prof. Josef Elster from the Institute of Botany ASCR  will be held from 24th June 2012 to 1 September 2012. There will be about 20–24 students in total. Petuniabukta Station is situated in the High Arctic. Petunia bay is located in the central part of Svalbard archipelago, which is more continental and drier than the western part. In the meantime the laboratory and data analysis are carried out in the different research institutions in Czech Republic.

  18 Jun 2012 Izraeli Nobel Laureates in Prague

Four laureates of the Nobel Prize from Israel – Ada Yonath (Weizmann Instiute, Rehovot, Nobel Prize 2009), Aaron Ciechaonover (Technion, Nobel Prize 2004), Avram Hershko (Rappaport Institute, Haifa, Nobel Prize 2004) and Dan Schechtman (Technion, Nobel Prize 2011) – visited Prague on the last days of May. They attended the conference Prague Nobel Get-Together at Prague’ National Technical Library (30–31 May), which was jointly arranged by the Institute of Organic Chemistry and Biochemistry of the ASCR, The Academy of Sciences of the CR and the Embassy of the State of Israel in the CR.

  4 Jun 2012 L’Oréal For women in science

Remarkable Czech women scientists have received the L’Oréal Award. The ceremonial act took place at the Clam-Gallas Palace in Prague May 17, 2012. The awards were presented to Zuzana Kratinová from Institute of Geophysics of the Academy of Sciences, Natália Martínková from the Institute of Vertebrate Biology of the Academy of Sciences, and Karolína Pecková from the Faculty of Science of Charles University in Prague.

  26 May 2012 Graphene Ten Years Later

The 4th Dvořák Lecture by Professor Allan H. MacDonald, University of Texas at Austin, USA Graphene Ten Years Later will take place on June 6, 2012 at 3:00 pm in the Institute of Physics of the AS CR, v. v. i., Na Slovance 2, CZ-182 21 Praha 8, Czech Republic.

  22 May 2012 The S.I. Vavilov Institute for the History of Science and Technology celebrates its eightieth

The S.I. Vavilov Institute for the History of Science and Technology of the Russian Academy of Sciences that was in 1991 named in honour of S.I. Vavilov, the prominent Russian botanist and geneticist and was also engaged in history of science, celebrated eighties anniversary. Recently discovered archive documents established that the Institute was created on February 28, 1932. By this occasion the international assembly took place in Moscow on February 28, 2012 and at the end of the festive meeting the foreign guests and some Russian scholars were awarded a Medal for Contribution to History of Science. One of them was president of ESHS Soňa Štrbáňová from the Institute for Contemporary History ASCR.

  21 May 2012 His Majesty King Carl XIV Gustav of Sweden visited the Institute of Botany ASCR

The Royal Swedish Academy of Engineering Sciences organized a Royal Technology Mission (RTM) to the Czech Republic on May 8–11, 2012. As the patron of the Academy, His Majesty King Carl XIV Gustaf of Sweden is participating in the delegation together with representatives from Swedish business, government authorities and academia. The purpose of the RTM 2012 to the Czech Republic is to gain insights into strategies, initiatives and opportunities in an EU country that has a strong industrial, technological and academic tradition. Of the newer EU countries the Czech Republic is Sweden’s second largest trading partner and about 200 Swedish companies are currently represented in the Czech Republic.

  17 May 2012 Z.P. Bazant Prize for Engineering Mechanics

The Czech Society for Mechanics instituted a prize named Z.P. Bazant Prize for Engineering Mechanics. The Prize is given annually and includes a monetary award of 1200 USD.

  9 May 2012 XL. ACADEMY ASSEMBLY

The Academy Assembly, the Academy of Science’s highest body responsible for the highest priority decisions related to the ASCR, held its XL meeting on April 19, 2012. Among invited guests were Petr Fiala, the Prime Minister’s Chief Science Advisor; Miroslava Němcová, the Chairwoman of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic; Alena Gajdůšková, the 1st Vice-President of the Senate of the Parliament of the Czech Republic; Václav Pačes, the President of the Learned Society of the Czech Republic; Rudolf Zahradník, the Honorary President of the ASCR; Helena Illnerová, the former President of the ASCR, and others.

  3 May 2012 Seven Years of CZELO - seven presentations, seven minutes each

The CZELO office will celebrate its seven years anniversary on 30 May 2012 in Brussels. On this occasion, six European and regional centres of excellence that are currently being build in the Czech Republic with the financial support from Structural Funds and SYLICA project demonstrating the synergies between SF and FP7, will be presented. For more information click here.

  26 Apr 2012 Czech Academy joins JRC initiative on scientific support to Danube strategy

The Academy of Sciences of the Czech Republic has joined today the JRC initiative to provide scientific support to the Danube strategy. The President of this Academy, Jiří Drahoš, and the JRC Director General, Dominique Ristori, signed the agreement in the context of a high-level conference organised in Brussels. The conference brought together 100 attendees, among whom policy makers, the scientists and interested stakeholders, including Maroš Šefčovič, vice president of the European Commission. Attendees discussed key challenges in implementing the EU Danube strategy during this meeting, focusing on the four pillars of the initiative: environmental protection, irrigation and agricultural development, navigability and energy production. The need for better European governance in the area, as already identified by the European Council was also addressed, and concrete cooperation and coordination actions were discussed.

  18 Apr 2012 EAERE 2012

head_invitation.jpg

The 19th Annual Conference of the European Association of Environmental and Resource Economists will be held in Prague on June 27-30, 2012. The conference is jointly organized by the Environment Center of Charles University in Prague and the University of Economics. The conference will cover all areas of environmental and natural resource economics and is held under the patronage of Mr. Janez Potočnik, European Commissioner for Environment, Mr. Petr Nečas, the Prime Minister of the Czech Republic, Mr. Bohuslav Svoboda, the Mayor of Prague and the Ministry of the Environment of the Czech Republic.

 

news archive