ARCHÍV KRÁTKÝCH ZPRÁV
Prof. Sajeev John - Photonic Band Gap Materials: Light Trapping Crystals - Pozvánka na přednášku
Zlatou medaili z amerického Houstonu z prestižní celosvětové soutěže mladých techniků a vědců I-SWEEP přivezl Ondřej Borovec. Získal ji za práci "Kvantové struktury a supermřížka - budoucnost termoelektrik", výsledek stáže projektu Otevřená věda u Radka Zeipla v Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR, v.v.i. Ondřej Borovec na I-SWEEP postoupil jako vítěz krajského kola V. ročníku Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji.

„Budoucnost je jednoznačně v robotice,“ říká talentovaný Ondřej Borovec


doc. Ing. Jiří Homola, CSc., DSc. byl za své významné úspěchy a přínos v oblasti fotoniky jmenován SPIE Fellow.
Novým předsedou Vědecké rady Akademie věd ČR byl 6. října 2011 zvolen prof. Ing. Jiří Čtyroký, DrSc.
Při měření rychlosti neutrin v rámci experimentu OPERA byla pro nezávislou kalibraci časové linky mezi CERN a LNGS použita měřicí aparatura GTR50, která je výsledkem spolupráce Oddělení času a frekvence ÚFE a společnosti Dicom Uherské Hradiště.


Prestižní Akademickou prémiiPraemium Academiae – udělil ve čtvrtek 30. 6. 2011 v sídle Akademie věd ČR její předseda prof. Jiří Drahoš dvěma významným českým vědcům – doc. Ing. Jiřímu Homolovi, CSc., DSc. z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR a prof. Martinu Hofovi z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Akademickou prémii do výše 5 mil. Kč ročně získávají po dobu šesti let mimořádné vědecké osobnosti, které "v mezinárodním měřítku patří ke špičce svého oboru a vytvářejí prestiž Akademie věd ČR jako celku".
RNDr. Hana Vaisocherová, Ph.D., vědecká pracovnice Oddělení optických senzorů, získala jedno ze tří prestižních stipendií firmy L'Oréal pro ženy ve vědě za rok 2011 za projekt "Trap Shuts in a Few Minutes". Ocenění byla laureátkám předána na slavnostním večeru ve Strahovském klášteře dne 19. května 2011.
50 let laseru:

16. května 2010 si připomínáme významné výročí – 50 let od okamžiku, kdy Theodor Maiman rozsvítil první laser. V naší zemi se to podařilo nedlouho poté. Náš ústav byl jedním ze tří prvních pracovišť v tehdejším Československu, kterým se nezávisle na sobě v průběhu několika jarních týdnů 1963 podařilo spustit laser a dosáhli jsme v této oblasti i další významné úspěchy.

Popularizační články k tomuto výročí, zveřejněné zde s laskavým svolením Československého časopisu pro fyziku: [Vláknové lasery, Historie laseru v ÚFE, Laser a holografie]


Rekordní experiment přenosu přesného času po Internetu:

Ve dnech 1. a 2. března 2010 se ve spolupráci se sdružením CESNET uskutečnil česko-rakouský experiment zaměřený na porovnání času atomových hodin v Praze a Vídni pomocí optické linky. Při pokusu byla dosažena nejistota měření menší než 1 nanosekunda. Mezinárodní přenos času po optické lince na takovou vzdálenost a se srovnatelnou přesností pravděpodobně nikdo jinde ve světě dosud neprovedl. Experiment naznačil, pro jaké aplikace v reálném čase může být používán budoucí Internet.

Tisková zpráva sdružení CESNET: [HTML]


V rámci 8. ročníku soutěže Česká hlava byla udělena cena INVENCE, Kapsch a.s. vedoucímu sekce fotoniky ÚFE doc. Ing. Jiřímu Homolovi, CSc., DSc.

Seznam vítězných laureátů


Pracovník sekce fotoniky RNDr. Radan Slavík, PhD., DSc. získal zvláštní čestné uznání předsedy GA ČR za projekt "Laditelné aktivní vláknové prvky založené na vláknových mřížkách s dlouhou periodou". Další informace ...
Nobelova cena za fyziku pro rok 2009:

Charles K. Kao (50%) "za průkopnické práce v oblasti přenosu optického záření ve vláknech pro optické komunikace" a Willard S. Boyle a George E. Smith (50%) "za vynález polovodičového snímače obrazu - senzoru CCD".

Blahopřejeme!

Popularizační články o optických vláknech k této události: [ PDF ]

Jemná mechanika a optika 4/2010: [ PDF ]
Charles Kuen Kao a optická vlákna: [ PDF ]