Dny otevřených dveří

Ústav fyziky atmosféry AVČR v.v.i. pořádá ve dnech 3.-11. listopadu 2012 dny otevřených dveří. Máme pro Vás připraveny přednášky o zajímavých tématech naší činnosti a exkurze po ústavu a dvou našich observatoří:

Týden vědy a techniky 2012 - Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i.

Místo konání: Boční II/1401, Praha 4 – Spořilov. Ústav je vzdálen přibližně 10 minut chůze od stanice metra Roztyly.

Datum a doba konání: 8. a 9.. listopadu 2012, 9:00 až 17:00
  10. listopadu, 9:00 až 13:00

Kontakt: Ing. Jaroslav Chum, PhD., email: jachu@ufa.cas.cz,tel:+420 267103301

Webové stránky ústavu: http://www.ufa.cas.cz/

Témata přednášek:

Přednášky trvají cca 50-60 minut.
Extrémy počasí z pohledu klimatologie, 1.11.2012 od 17:30
(Mgr. Jozef Pecho)
Extrémy počasí se stále častěji dostávají do centra pozornosti široké veřejnosti, a to zejména s ohledem na jejich poměrně častý výskyt v posledním desetiletí (2001-2010). Jak na povětrnostní a klimatické extrémy nahlížejí samotní klimatologové – jaké metody výzkumu při analýze jak historických tak i „očekávaných“ extrémů využívají? Je možné vidět za současnými extrémy projevy klimatické změny?

Když jsou na obloze „mraky“, 7.11.2012 od 17:30
(RNDr. Zuzana Chládová, PhD.)
Oblaky můžeme na obloze vidět téměř každodenně. Dokážeme ale určit jejich výšku, odlišit jejich tvar, složení či způsob vzniku a odhadnout, ze kterých oblaků prší vždy a ze kterých naopak pršet nikdy nebude? Přednáška poskytne odpovědi na tyto i další otázky a její součástí bude i jednoduchý fyzikální pokus.

Proč je tučňákům dobře v Antarktidě a velbloudům na Sahaře, 8.11.2012 od 17:00
(RNDr. Miloslav Müller, PhD.)
Přednáška je určena především pro děti mladšího školního věku. Ukážeme si, jak a proč se liší podnebné podmínky na různých místech naší planety a jak se tomu rostliny a živočichové přizpůsobili.

Počasí pod dohledem aneb meteorologická měření a pozorování 8.11.2012 od 18:00
(RNDr. Miloslav Müller, PhD.)
Každý z nás denně sleduje oblohu a kontroluje aktuální počasí. Meteorologové kromě toho monitorují stav atmosféry pomocí nejrůznějších měření, jejichž výstupy můžeme vidět v televizi nebo na internetu. Ukážeme si, jak se metody měření rozvíjely a co máme k dispozici dnes, a to včetně odkazů, kde můžeme výstupy z meteorologických měření najít.

Témata exkurzí:
Návštěvníci se mohou seznámit s činností ústavu, která zahrnuje výzkum nejnižších vrstev atmosféry až po vesmírný prostor v okolí Země. Mezi témata výzkumu patří např. studium silných srážek a jejich předpovědí, výzkum chemického složení srážek a mlh, studium klimatických změn a možného budoucího vývoje. Ústav se rovněž zabývá výzkumem ozonové vrstvy a výzkumem ionizovaného prostředí v blízkém kosmickém okolí naší Země, takzvané ionosféry a magnetosféry, jejich vzájemnou interakcí ainterakcí se slunečním větrem (proudem nabitých částic ze Slunce). Ústav se podílel, a nadále podílí na družicových projektech a měřeních, např. MAGION, CLUSTER, DEMETER, PROBA II, TARANIS, SOLAR ORBITER, RESONANCE a jiné. Podílí se i na návrhu a vývoji některých družicových přístrojů.
Návštěvy větších skupin je potřeba předem domluvit.

Observatoře ústavu:
1. Meteorologická observatoř Milešovka
Místo konání: Observatoř Milešovka, přístup z parkoviště u obce Bílka
datum a doba otevření: 10. a 11. listopadu 2012 (sobota a neděle), 9 – 16 hod.
Kontakt: RNDr. Petr Zacharov, PhD., email: petas@ufa.cas.cz, tel: +420272016051
Témata exkurzí: Prezentace historie a současného provozu observatoře, seznámení s klasickými i novými metodami meteorologických měření. Návštěva vyhlídkové věže s možností dalekého rozhledu (v případě pěkného počasí).

2. Observatoř a telemetrická stanice Panská Ves
Místo konání: Panská Ves 26, 472 01 Doksy
datum a doba otevření: sobota 3. listopadu 2012, 9-15 hod, prohlídka začíná vždy v celou hodinu
kontakt: Ing. František Hruška, email: fhr@ufa.cas.cz, tel: +420 267103305
Témata exkurzí: informace o historii příjmu vědeckých družic v ÚFA a programu
družic MAGION, prohlídka parabolických antén a přijímací místnosti, ukázky ionosférických měření a příjmu magnetosférických hvizdů.