Útvar BIOCEV

Jan Zemánek

BIOCEV logoÚtvar BIOCEV byl na ÚMG založen v září 2009. Jeho hlavním úkolem je organizační zajištění přípravy a realizace projektu nového výzkumného centra – Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci – BIOCEV. BIOCEV je společný projekt šesti ústavů AV ČR (Ústavu molekulární genetiky, Mikrobiologického ústavu, Fyziologického ústavu, Ústavu experimentální medicíny, Biotechnologického ústavu a Ústavu makromolekulární chemie) a Univerzity Karlovy zastoupené v něm dvěma fakultami (Přírodovědeckou fakultou a 1. lékařskou fakultou) a je připravováno s cílem vytvořit evropské centrum excelence.

Projekt je založen na třech pilířích znalostního trojúhelníku.

Výzkumný program, který zajišťuje vysoce kvalitní vědecké výstupy, je nadřazen všem ostatním. Pokrývá pět základních oblastí: funkční genomiku, buněčnou biologii a virologii, strukturní biologii a proteinové inženýrství, biomateriály a tkáňové inženýrství a vývoj diagnostických a terapeutických postupů. Tento vědecký program bude podporován několika špičkovými servisními laboratořemi.
Visualization of the Centre

Přenos výsledků výzkumu do praxe představuje druhý pilíř BIOCEV. Centrum bude také zaměřeno na intenzivní spolupráci s komerční sférou a bude zajišťovat ochranu duševního vlastnictví a jeho další využití.  

Třetím pilířem je výuka a výchova zejména postgraduálních studentů, která bude prováděna v rámci probíhajících studijních programů Univerzity Karlovy a nově akreditovaných programů v biotechnologii a biomedicíně. Kromě toho bude BIOCEV organizovat a zajišťovat specializované mezinárodní kurzy pro české a zahraniční studenty a mladé vědce.  Toto nové centrum bude také provádět výuku specialistů v pokročilých biotechnologických metodách.

BIOCEV se začlenil do dvou sítí evropských konsorcií ESFRI (European Strategy Forum on Research Infrastructures) – EuroBioImaging a INFRAFRONTIER. K tomuto začlenění do evropského výzkumného prostoru došlo ještě před samotným založením BIOCEV, což samo o sobě dokazuje kvalitu tohoto budoucího výzkumného centra.

Nové centrum bude vybudováno ve středočeském  Vestci a má pojmout až 600 nových zaměstnanců a 250 pre- a postgraduálních studentů. Odhadované náklady na výstavbu by měly dosáhnout 92 milionů EUR. Financování bude zajištěno z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu pro výzkum a vývoj pro inovace. Stavba by měla být zahájena koncem roku 2012 a uvedena do provozu v roce následujícím. Pro další infoamce navštivte www.biocev.eu.