MNICHOV-PRAHA. VÝTVARNÉ UMĚNÍ MEZI TRADICÍ A MODERNOU

MNICHOV-PRAHA. VÝTVARNÉ UMĚNÍ MEZI TRADICÍ A MODERNOU

Publikace Mnichov – Praha. Výtvarné umění mezi tradicí a modernou se zabývá vzájemnými vztahy Mnichova a Prahy v období od třicátých let 19. století do počátku století dvacátého. Vznikla jako výsledek grantu AV ČR a v Ústavu dějin umění AV ČR ji editorsky připravili Taťána Petrasová a Roman Prahl, kteří se na ní jako autoři podílejí spolu s Lenkou Bydžovskou, Luďkem Jiráskem, Věrou Laštovičkovou, Lucií Vlčkovou, Miladou Sekyrkovou, Caroline Sternbergovou a Jindřichem Vybíralem.

Přiložený soubor: Mnichov–Praha_2012.docx

Publikace Mnichov – Praha. Mezi tradicí a modernou si klade za cíl objasnit smysl mnichovské zkušenosti u klasiků českého umění 19. století jako byli Josef Mánes, Václav Levý nebo Karel Purkyně. Zároveň také upozorňuje na zásadní význam umělců povolaných z Mnichova do Čech díky mnichovským kontaktům: malíře Christiana Rubena, sochaře Ludwiga Schwanthalera a architektů Johana G. Guttensohna a Bernharda Gruebera.

Vztahy obou „měst umění“ se rozvíjely v několika úrovních. První představovaly cesty umělců a uměleckých děl v období 1814–1900 směrem z Čech do Mnichova a z Mnichova do Prahy. Tady přináší kniha dva obsáhlé soupisy, neocenitelnou pomůcku zásadního významu pro odborníky i laiky. Druhou rovinou vzájemného ovlivňování obou měst dokládají instituce školní a výstavní. V tomto ohledu přináší kniha dosud nepublikované materiály k reformě pražské Akademie výtvarných umění v oboru sochařství i architektury.

Třetí rovinu vzájemných vztahů určovaly vývojové peripetie jednotlivých druhů umění, od tradičních akademických předmětů (krajinomalba, malba historií, sochařství, architektura) přes grafické reprodukční techniky k fotografii. Tady získal Mnichov pozici důležitého centra, z něhož se do českého prostředí šířilo využití nového média v roli zprostředkovatele sochařských děl, i jako svědka nadpřirozených jevů okultistických seancí.

Poslední aktuality

Archiv novinek