Thesaurus českých meter 1795–1825

Vstup do databáze: http://isis.ucl.cas.cz/?form=cme

 

Databáze "Thesaurus českých meter" zpracovává zevrubně českou básnickou tvorbu v počátcích národního obrození. Vznik této databáze byl popsán v ČL 47 (1999), s.287nn., kde je i podrobný popis jednotlivých rubrik každého záznamu.

Charakteristika databáze, její rozsah a smysl

  1. Novočeská poezie v počátcích svého vzniku a rozvoje řešila - vedle jiných problémů - velice důležitou otázku, jaký princip bude jejím základem, a prozodické problémy a spory měly své důsledky nejen pro básnickou formu, ale pro celkovou úroveň tehdejší poezie. Předkládaná databáze podává souhrnný materiál k tomuto versologickému pohledu na vývoj české poezie, který dosud nebyl komplexně zpracován. Zároveň ovšem může poskytnout vzhledem ke své komplexnosti mnoho zajímavého materiálu i pro literárně historické zkoumání, zejména svou podrobnou bibliografií a údaji o přepracování a přetiskování jednotlivých veršů, příp. o originálu, z kterého se překládalo, i žánrovou specifikací.
  2. Databáze zachycuje všechnu dostupnou básnickou tvorbu z období 1795 - 1825 z knižních i časopiseckých publikací, a to včetně překladů. Před r. 1795 (tj. před Dobrovského prozodickou reformou) byli výjimečně zpracováni někteří autoři a díla (např. Thámův almanach), za r. 1825 jsme šli u takových autorů, jejichž významná díla a sebrané nebo vybrané spisy vyšly po tomto datu (Puchmajer, Hanka, J. a V. Nejedlí ap.). Připojený soupis obsahuje excerpovanou literaturu s dodatkem několika titulů, které se nám nepodařilo v našich knihovnách najít.
  3. Každá báseň je samostatnou jednotkou (MFN). Soubor v současné době obsahuje zhruba 7.800 záznamů, přičemž polymetrické skladby mají tolik záznamů, kolik je v nich metricky různorodých částí. Pokud byla báseň v průběhu doby přepracována, je to na záznamu poznamenáno, pouze při zásadním přepracování a metrické změně byl proveden nový záznam.
  4. Co všechno můžeme z databáze získat?
    1. Všechny básně (samostatné veršované úryvky) jednoho autora,
    2. Všechny básně z určitého období,
    3. Všechny básně z určitého časopisu,
    4. Všechny básně psané čtyřstopým jambem ...
    5. Všechny básně psané ve trojverší, čtyřverší,...
    6. Všechny básně určitého žánru (písně, balady, ukolébavky...,)
    a různé kombinace dvou nebo tří těchto hledisek.