Centrum orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.

Počet zobrazených článků
20712

Společenské aspekty chalupářské subkultury při studiu každodennosti v období tzv. normalizace

GA AV ČR B 800630704, přidělené finance 356 tis. Kč, období 2007-2009

Cílem projektu je analyzovat chalupářskou subkulturu, její vývoj a rozšíření v období tzv. normalizace, se zvláštním zřetelem na její vliv na každodenní život občanů v tehdejším Československu. Chalupaření je specifický fenomén, který se v Československu masově rozšířil v druhé polovině 20. století, můžeme jej charakterizovat jako všechny aktivity odehrávající se ve venkovském objektu, který původně nebyl postaven pro rekreační účely. Tato forma rekreace nebyla ovšem typická jen pro Československo, můžeme se s ní setkat také v ostatních evropských zemích. Letní sídla a víkendové chaty byly rozšířené například ve Francii, Švýcarsku, Španělsku či ve skandinávských zemích. V západní Evropě však mělo chataření a chalupaření jiné rysy než u nás. Hlavní rozdíl spočíval v jisté míře sociální exkluzivity charakteristické pro západní Evropu. V Československu si chatu nebo chalupu mohl pořídit i „průměrný" občan a na rozhraní 70. a 80. let se dokonce jednalo o „nedostatkové zboží".

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Společenské a politické aspekty existence a rozvoje nezávislých hudebních žánrů a trendů v České republice od 60. let do roku 1989.

GA AV ČR A 800630604, přidělené finance 1 205 tis. Kč, období 2006-2009

Cílem předkládaného výzkumného projektu je rozšíření a prohloubení našich dosavadních poznatků o pronikání nových hudebních forem a žánrů (zejména rockové hudby) do českého prostředí, jejich zdejšímu šíření a obohacení o původní tvorbu od 60. let do roku 1989. Prioritním cílem je sledovat, jak tato hudba působila ve 2 (3) postupně dorůstajících mladých generacích a ovlivnila jejich životní styl a postoje v podmínkách totalitního režimu, který existenci této hudby ideologickými argumenty odsuzoval a mocenskými prostředky se snažil omezit. Záměrem navrhovatele je zároveň specifikovat, jak se vlastní vývoj této hudby spojoval v českém prostředí se sílícími tendencemi k nezávislému myšlení a projevům zejména u mladé generace.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Průzkum české společnosti v období tzv. normalizace. Biografická vyprávění příslušníků dělnických profesí a inteligence

GA ČR 409/06/0878, přidělené finance 1 842 tis. Kč, období 2006-2008

Cílem předkládaného projektu bylo realizovat za pomoci orální historie rozhovory s příslušníky „méně viditelných" vrstev a skupin českého obyvatelstva v období tzv. normalizace. Hlavní pozornost se soustředila na zkoumání vývoje a proměnu názorů a postojů dělnictva a inteligence k normalizačnímu režimu. V okruhu dělnických profesí byli narátoři vybírání z velkých i malých podniků různých průmyslových odvětví. Příslušníky inteligence, tj. vysokoškolsky vzdělané lidi, působící v povoláních, odpovídajících jejich vzdělání, se nalézali mezi učiteli, lékaři, vědci, umělci, pracovníky justice i někdejšími pracovníky managementu. Bylo přihlíženo také k regionálnímu k regionálnímu rozložení i generačnímu rozvrstvení těchto složek obyvatelstva. Shromáždění, archivování a následná analýza a interpretace těchto rozhovorů byla pokládána vzhledem k vyššímu věku narátorů za neodkladný úkol, pokud bychom nechtěli poznání nejnovějších dějin ochudit o jejich nenahraditelné zkušenosti. Celkem bylo v průběhu projektu realizováno 113 rozhovorů, z toho 61 z příslušníky dělnických profesí a 51 rozhovorů z příslušníky profesí inteligence. Z genderového hlediska see jedná o 59 rozhovorů s muži–narátory a 54 ženami–narátorkami.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Politické elity a disent v období tzv. normalizace. Životopisná interviews.

GAČR 409/02/1156, přidělené finance 2 777 tis. Kč, období 2002-2004

Hlavním cílem projektu bylo získat životopisná vyprávění někdejších komunistických funkcionářů a disidentů. Při koncipování tematických okruhů, které byly narátorům navrženy, jsme se snažili, aby bylo možné nejen objasnit a přiblížit slovy narátorů jejich životní dráhu a názorový vývoj, ale dotknout se i cest a způsobů fungování komunistické moci, specifikovat místa a situace, v nichž se vytvářela politická rozhodnutí, případně způsoby komunikace mezi disidenty (opozičními skupinami) různého zaměření a působícími jak v centru, tak v jednotlivých regionech. Další úhel pohledu někdejšího funkcionáře nebo disidenta se pak otevírá orientováním jeho pozornosti na oblast každodenního života, využití volného času, rodinných a přátelských svazků a individuálních zájmů a koníčků. Tazatelé se zajímali o to, jak narátoři z obou vymezených okruhů trávili svůj „všední" (pracovní i volný) den, jak prožívali svou každodennost, jak se jejich funkce či účast v opozici promítala do jejich osobního a rodinného života, ovlivňovala jejich mimopracovní vztahy a svazky, materiální úroveň a životní styl.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Studenti v období pádu komunismu v Československu – životopisná interview

GA AV ČR A 9063601, přidělené finance 893 tis. Kč, období 1996-1998

Studenti hráli při pádu komunismu v Československu klíčovou roli. Patřili ke generaci, která neprožila Pražské jaro a nebyla zatížena zkušeností jeho porážky a následující depresí a rezignací. Její vztah k režimu, ale i disentu ovlivňoval i generační faktor. Dosavadní bádání věnovalo úloze studentů pozornost, ale nedostatečně jsou vysvětleny jejich postoje a názory. Cílem projektu je analyzovat motivy a příčiny jednání této části této generace, její mentalitu, rodinné a sociální zázemí, hodnotovou orientaci, předchozí politickou angažovanost a zkušenost. Uvedené skutečnosti budou zjišťovány prostřednictvím rozhovorů asi se sto studenty, které obsáhnou celý jejich život.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Kulturní a společenské aktivity mladé generace a cesta k občanské společnosti

GA AV ČR A 9063901, přidělené finance 2 567 tis. Kč, období 1999-2001

Cílem projektu je zodpovědět otázku, jak společenské klima v Československu ve dvou desetiletích tzv. normalizace působilo na mládež, vymezit a analyzovat rozpory a tenze, které ji radikalizovaly v odporu k oficiální společensko-politické angažovanosti a přiváděly k alternativnímu podílu na chodu a vývoji společnosti. V kulturních, ekologických a sportovních aktivitách se spontánně shromažďovaly skupiny, jejichž činnost, postoje a vzájemné vztahy se stále více přibližovaly standardnímu pojetí občanské společnosti. Záměrem navrhovaného projektu je tyto ostrůvky svobody a nezávislosti mapovat, analyzovat jejich společné rysy a specifika a postihnout význam, který měly pro iniciování revolučních změn roku 1989.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Czech exulants and emigrés

The Burch Fellows Program, přidělené finance 10 000 $, 2001

Společný projekt COH a CHP (Collegium Hieronymi Pragensis v Praze), v jehož rámci bylo realizováno 29 rozhovorů s českými občany, kteří odešli během svého života do exilu (zejména po roce 1948 a 1968) a v průběhu 90. let se rozhodli vrátit zpět do Československa respektive České republiky.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

doplňkové publikační:

Vítězové? Poražení? Politické elity a disent v období tzv. normalizace. Životopisné rozhovory

GA AV ČR E 800630513, přidělené finance 150 tis. Kč, 2005

 

Metoda orální historie v soudobých dějinách

GA AV ČR E 8063401, přidělené finance 83 tis. Kč, 2004

 

Lidé a společenství Charty 77

GA AV ČR E8063304, přidělené finance 57 tis. Kč, 2003

 

Sto studentských revolucí

Open Society Found 1999, přidělené finance 250 tis. Kč, 1999

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
Joomla16 Appliance - Powered by TurnKey Linux