CZ EN

AsÚ AVČR, v.v.i. ONDŘEJOV
Dvoumetrový dalekohled


Ondřejovská hvězdárna Ostatní dalekohledy Opravy a modernizace Optika   Zrcadlo Mechanika   Motáž a pohyb dal.   Inkrementální čidlo   Schéma hodinové osy   Schéma tlakové nádoby   Schéma spojky, brzdy   Tubus, Pointery Přístroje   Primární ohnisko   Cassegrainovo oh.   Coudé   OES   Parametry spektrografu   Kráječ obrazu   Reticon a CCD   Devarowa nádoba   HEROS Ostatní   Změna konfigurace   Montáže pro reflektory   Zrcadlové dalekohledy   Lávka Pořizování spekter Systém   Ovládání   Schéma mon. masteru   Tastr   AOSCL Manuály   Implot   CCD 700   CCD 400   Skriptování   Kamera 1000   OES   TPoint 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 V tisku Vše  Služby  Meteo  OPSO  Pracovní řád  Vypalování  Tisknutí  Hodiny

Optika dalekohledu

V této kapitole podáváme popis optiky dalekohledu, především primárního zrcadla, a možných optických konfigurací dalekohledu. Hlavní části ondřejovského dalekohledu jsou tady zobrazeny.

Optické konfigurace dalekohledu

Optické konfigurace dvoumetrového dalekohledu.
Optické konfigurace dvoumetrového dalekohledu.
1 - vstupní svazek paprsků; 2 - primární zrcadlo; 3 - sekundární hyperbolické
zrcadlo; 4 - dvě rovinná zrcadla, vedoucí svazek paprsků deklinační a hodinovou osou; 5 - hodinová osa.

Ondřejovský dalekohled může pracovat ve třech optických konfiguracích: v primárním, Cassegrainově a coudé ohnisku. Uvedené konfigurace jsou zachyceny na obrázku.

Změna optické konfigurace představuje několikahodinovou praci 3 - 4 techniků.

Primární systém má ohniskovou vzdálenost 9 m. Zařízení primárního ohniska nese výtah na čtyřramenném pavouku upevněnémna pátém dílu tubusu. Ke sledování objektů a ostření je na okraji tubusu tubusu malý refraktor namířený na ohnisko. Ve výbavě primárního ohniska je spektrograf pro spektroskopii slabých objektů a kazeta pro přímou fotografii. Používají se desky o rozměru 59 x 59 mm, před které lze umístit filtry.

Hyperbolické sekundární zrcadlo pro Cassegrainovo, případně coudé ohnisko nese pavouk upevněný na hraně čtvrtého dílu tubusu.

Cassegrainovo ohnisko má efektivní ohniskovou dálku 29.16 m. Skutečná vzdálenost mezi primárním zrcadlem a Cassegrainovým ohniskem je asi 18 m (od primárního zrcadla k jeho ohnisku a zpět), ale ohniskovou vzdálenost ``prodlužuje'' sekundární zrcadlo, které není rovinné, ale má tvar rotačního hyperboloidu (jak je to zachyceno na schématu možných optických konfigurací), takže působí podobně jako rozptylka (stejně jako teleobjektivy jsou kratší než je jejich efektivní ohnisková vzdálenost). Dodejme ještě, že hyperbolické zrcadlo pro Cassegrainovo ohnisko má průměr 58.0 cm a hmotnost kolem 100 kg.

Nejčastěji používaným optickým uspořádáním je systém coudé. Hyperbolické zrcadlo pro coudé systém má průměr 56.5 cm, rovinná zrcadla, která odvádějí světlo z tubusu do ohniska jsou eliptická a skloněná pod úhlem 45 stupňů ke směru dopadajících paprsků. Jejich průmět do těchto směrů je kruhový a má průměr 43.3 cm pro zrcadlo v tubusu a 52.0 cm v průsečíku hodinové a deklinační osy. Proto je ve výbavě coudé ohniska spektrograf.