31.10.2012
Největší český vědecký festival – Týden vědy a techniky AV ČR – opět otevírá dveře široké veřejnosti, zejména studentům středních škol. Již po dvanácté nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do výzkumných pracovišť a laboratoří a dozvědět se víc o světě bádání.
„Mottem letošního ročníku je Energie vědy. Energie je síla a vůle k činům, k vědeckému výzkumu i k vědeckým objevům. Festival Týden vědy a techniky umožní energii vědy poznat,“ vysvětluje předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Festivalové akce se konají ve dnech 1.–15. 11. 2012 v Praze a v dalších českých městech. Podrobné informace zde.
více zde
1.11.2012
K nejatraktivnějším akcím festivalu Týden vědy a techniky tradičně patří Dny otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR. Mezi brněnskými pracovišti, která se letos do této části programu zapojí, nalezneme též Ústav přístrojové techniky AV ČR. Své brány veřejnosti otevře 8. a 9. listopadu. Návštěvníci budou mít např. příležitost seznámit se s nejsilnějším českým magnetem pro zobrazování magnetickou rezonancí. K vědcům ÚPT AV ČR se připojí také divadelní skupina ÚDIF (Úžasné divadlo fyziky), která ukáže, jak hravou vědou fyzika umí být. Podrobnější informace v tiskové zprávě ÚPT AV ČR –
zde.
více zde
1.11.2012
Pravidla pro psaní velkých písmen v češtině zná necelých 60 % lidí, ale více než 85 % si žádné změny nepřeje. Vyplývá to rozsáhlého sociolingvistického průzkumu „Psaní velkých písmen v češtině“, jehož vyhodnocení nyní dokončil Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., ve spolupráci se společností Factum Invenio. Při sběru dat v první polovině tohoto roku se podařilo získat celkem 18 646 vyplněných dotazníků. Cílem projektu je detailně popsat současnou situaci v této pravopisné oblasti. Podrobnější informace v tiskové zprávě Ústavu pro jazyk český –
zde.
více zde
31.10.2012
Čestnou oborovou medaili Bernarda Bolzana za zásluhy v matematických vědách převzal z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše vynikající francouzský badatel prof. Gilles Godefroy. Slavnostní ceremoniál se konal ve středu 31. října 2012 v sídle AV ČR. Oceněný matematik je vedoucím výzkumným pracovníkem francouzského výzkumného centra CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique) a patří k absolutní světové špičce v oboru funkcionální analýzy. Na udělení medaile Bernarda Bolzana ho navrhl Matematický ústav AV ČR.
více zde
30.10.2012
Při příležitosti spuštění prvního výzkumného programu „Funkční genomika“ byl v úterý 30. října 2012 v sídle Akademie věd ČR slavnostně zahájen unikátní projekt BIOCEV. Patří mezi šest velkých projektů, které se v budoucnu stanou centry excelentní vědy u nás i v Evropě. Cílem tohoto společného biotechnologického a biomedicínské centra Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy je poskytnout renomovaným badatelům adekvátní zázemí pro inovativní výzkum, stimulovat podmínky pro špičkovou vědeckou práci a podpořit národní i evropský rozvoj biomedicíny a na ni navázaného biotechnologického průmyslu. Podrobnější informace v tiskové zprávě –
zde.
více zde
29.10.2012
Medailí Za zásluhy o stát v oblasti vědy vyznamenal v neděli 28. října 2012 předsedu Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše prezident České republiky Václav Klaus. Vysoké státní ocenění mu bylo uděleno na Pražském hradě při slavnostním ceremoniálu k výročí vzniku samostatného československého státu, celkem bylo letos oceněno dvaadvacet osobností. „Medaile Za zásluhy je asi pro každého to nejvyšší možné ocenění v občanském životě, které může dostat," řekl ČTK prof. Jiří Drahoš.
více zde
26.10.2012
Dopis italskému velvyslanci v ČR
Italské vědce, které poslal soud na šest let do vězení za neúmyslné zabití v souvislosti s přírodní katastrofou ve městě L´Aquila v roce 2009, podpořili kromě řady odborníků z celého světa i ředitelé ústavů Akademie věd ČR v sekci věd o Zemi. Svůj protest proti bezprecedentnímu odsouzení sedmi členů vládní odborné komise „
National Commission for the Forecast and Prevention of Major Risks“, jež posuzovala možnost výskytu velkého zemětřesení v dané oblasti, zaslali italskému velvyslanci v ČR J. E. p. Pasqualu D´Avino. Text otevřeného dopisu naleznete zde.
více zde
24.10.2012
Grantová agentura ČR ocenila výzkumný projekt Ing. Mgr. Martina Luxe, Ph.D., ze Sociologického ústavu AV ČR. Badatelova práce, zabývající se sociálními nerovnostmi v přístupu k bydlení v ČR, patřila mezi čtyři nejlepší projekty z téměř osmi set grantů, které byly ukončeny v loňském roce. Podíleli se na ní i další členové a členky oddělení Socioekonomie bydlení, které Martin Lux vede, zejména Mgr. Martina Mikeszová a Ing. Petr Sunega. Oceněný projekt analyzuje změny v bydlení, které se u nás odehrály po roce 1990, a staví je do kontextu sociálních rozdílů ve společnosti.
více zde
24.10.2012
Předsednictva Akademie věd ČR, České konference rektorů a Rady vysokých škol vyjádřila na společné schůzce zájem na užší vzájemné spolupráci ve prospěch rozvoje výzkumu, vývoje a vysokoškolského vzdělávání jako primárního veřejného zájmu České republiky. Účastníci jednání vyjadřují zásadní nespokojenost s dlouhotrvajícím posilováním financování podnikatelské sféry z veřejných zdrojů. Výsledkem je dvojnásobná výše veřejné podpory průmyslového výzkumu a vývoje ve srovnání se zeměmi vylučujícími masovou státní podporu tržních subjektů…
Celé znění prohlášení naleznete zde.
více zde
23.10.2012
Prvními laureáty nově udělované Ceny předsedy Akademie věd ČR za propagaci či popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací se stali RNDr. Jiří Grygar, CSc., doc. RNDr. Karel Hudec, DrSc., a doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D. Na návrh odborné poroty a doporučení Akademické rady AV ČR cenu slavnostně předal prof. Jiří Drahoš v předvečer Světového dne rozvoje informací, v úterý 23. října 2012 v sídle AV ČR v Praze. Toto ocenění se uděluje jedenkrát za rok maximálně třem výzkumným pracovníkům a je spojeno s finanční odměnou.
více zde
22.10.2012
V rámci probíhajícího projektu Evropské unie MEDETOX (Inovativní metody monitorování emisí z naftových motorů v reálném městském provozu; Program LIFE), koordinovaného Ústavem experimentální medicíny AV ČR, proběhnou letos v listopadu měření emisí z kamionové dopravy v problematické oblasti pražského Spořilova. Uskuteční se za reálného provozu pomocí unikátní mobilní měřicí a vzorkovací aparatury Technické univerzity v Liberci, která se též na projektu podílí. Cílem bude zjistit vliv hustoty dopravy a provozního režimu kamionů na motorové emise a jejich toxicitu.
více zde
19.10.2012
Rozvoj Průhonického parku a Dendrologické zahrady, na němž se společně podílejí Botanický ústav (BÚ) AV ČR a Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ), se zcela nečekaně rozhodla podpořit vysokou finanční částkou soukromá dárkyně – paní Květoslava Srbová z Modřic u Brna. V Průhonicích totiž se svým manželem několik let pobývala a park i zahradu si zamilovala. Podle přání donátorky mají být peníze použity mimo jiné i k nákupu elektrických vozíků, které budou zdarma zapůjčovány tělesně postiženým návštěvníkům.
více zde
19.10.2012
Spoluřešitelem Botanický ústav AV ČR
Hlavní řešitel projektu „Vegetace České republiky: dokončení národního přehledu rostlinných společenstev“ prof. RNDr. Milan Chytrý, Ph.D., převzal ve čtvrtek 18. října 2012 Cenu předsedy Grantové agentury ČR.Projekt završil dlouhodobý výzkumný program zaměřený na tvorbu moderní klasifikace vegetace a detailního popisu diverzity rostlinných společenstev ČR. Výsledky shrnuje čtyřdílná monografie Vegetace České republiky z produkce Nakladatelství Academia. Koordinátorem prací se stala Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně, spoluřešitelem byl Botanický ústav (BÚ) AV ČR.
více zde