Fascinující rostliny

Fascinující rostliny

V roce 2012 vám budeme přinášet příběhy zajímavých rostlin. Rostlin vzácných nebo exotických, ale i těch na první pohled obyčejných, které jsou přesto něčím pozoruhodné. Některé příběhy jsme už zveřejnili v naší facebookové fotogalerii, další budou úplně nové.

Celkem se tu objeví padesát fascinujících rostlin. Není to náhoda. Chceme totiž upozornit na dvě události roku 2012:

Za prvé, oslavíme padesát let od založení Ústavu experimentální botaniky. Už padesát let poznáváme svět rostlin, abychom mohli pomáhat lidem.

Za druhé, 18. května se uskuteční Den fascinace rostlinami. Biologové v téměř třiceti zemích včetně České republiky pro něj připravují řadu akcí. Seznámí na nich veřejnost se světem botaniky, s významem rostlin pro lidstvo i s budoucností rostlinné biologie.

Fascination of Plants Day 2012 - Den fascinace rostlinami 2012logo Ústavu experimentální botaniky AV ČR - úprava k výročí 50 let od založení ústavu

Mistr přežití

mladý pajasan žláznatý v Praze na Starém MěstěFascinující rostliny, díl 35.

Tento strom se k nám dostal až z Číny. Jeho schopnost bez problémů růst ve špinavé, nehostinné betonové džungli velkoměsta je obdivuhodná.

Jezerní obilí

obilky divoké neboli indiánské rýže (ovsucha vodní, latinsky Zizania aquatica)Fascinující rostliny, díl 34.

Každé malé dítě ví, že obilí roste na poli. Ale indiánské děti od Velkých jezer by se vám asi vysmály – u nich přece roste ve vodě!

Jehličnatý Metuzalém

borovice osinatá (Pinus aristata) z botanické zahrady v Praze-Troji, nezralé šiškyFascinující rostliny, díl 33.

V horách Severní Ameriky žijí stromy, které jsou mnohem starší než středověké hrady či katedrály. Některé dokonce vyrostly ještě dřív, než se začaly stavět egyptské pyramidy.

Podzimní naháči

kvetoucí ocún jesenní (Colchicum autumnale) z botanické zahrady v Praze-TrojiFascinující rostliny, díl 32.

Ocún je jedna z mála rostlin, které u nás kvetou na podzim. Tím ale jeho neobvyklé vlastnosti nekončí. Má také patent na unikátní jed, používaný ve šlechtitelství i v medicíně.

Strom cukrářů a klenotníků

olistěná větev rohovníku obecného (Ceratonia siliqua)Fascinující rostliny, díl 31.

Tuhle rostlinu jste možná viděli na dovolené ve Středomoří. Ale zprostředkovaně se s ní potkal každý, kdo někdy nakupoval v klenotnictví.

Potíže s kukuřicí

klas kukuřice seté (Zea mays)Fascinující rostliny, díl 30.

Kukuřice je skvělá plodina. Jakmile však přicestovala z Ameriky do Evropy, začala lidi sužovat záhadná nemoc. Bledé tváře totiž ignorovaly jeden indiánský trik s hašeným vápnem.

Korálky z trávy

Slzovka obecná (Coix lacryma-jobi), kvetoucí rostlina se ztvrdlými listeny připomínajícími korálkyFascinující rostliny, díl 29.

Příroda dokáže vykouzlit leccos. Věděli jste, že dokonce i perfektní korále, připravené rovnou k navlečení?

Krásná paní, která může zabít

rulík zlomocný (Atropa bella-donna), detail květu a nezralé bobuleFascinující rostliny, díl 28.

Kapat si prudký jed do očí? Za renesance to prý bylo v lepší společnosti běžné. Vy si raději tuhle rostlinu v lese jen prohlédněte.

Pohanské obilí

kvetoucí pohanka obecná (Fagopyrum esculentum)Fascinující rostliny, díl 27.

Středověcí nájezdníci z východu zanechávali v Evropě hlavně zkázu a vypleněné vesnice. Ovšem přinesli také zajímavou plodinu, kterou dnes znovuobjevují příznivci zdravé výživy.

Syndikovat obsah