Strom dračí krve

Dračinec rumělkový (Dracaena cinnabari) na ostrově Sokotra. Snímek Lukáš Synek.Fascinující rostliny, díl 40.

Dračince neboli draceny (botanický rod Dracaena) známe v srdci Evropy hlavně jako pokojové rostliny. Několik druhů se však může pochlubit stromovým vzrůstem. Patří k nim také dračinec rumělkový (Dracaena cinnabari).

Tato dřevina se vyskytuje pouze na ostrově Sokotra, který leží v Indickém oceánu východně od Afrického rohu a jižně od Arabského poloostrova. Dračinec rumělkový je zřejmě pozůstatkem třetihorní květeny. Dorůstá výšky 6–11 metrů, má nezaměnitelnou deštníkovitou korunu a roste na pastvinách, skalních svazích, v hájích a lesích. Místy vytváří dokonce celé dračincové lesy.

Z poraněných kmenů či větví vytéká červenohnědá pryskyřice nazývaná „dračí krev“. Už od starověku se s ní čile obchodovalo – vyvážela se až do Říma. Dračí krev lidé používali (a občas dodnes používají) v léčitelství, jako barvivo nebo jako složku laků. Lakovaly se s ní například housle, včetně legendárních stradivárek.

Dračinec rumělkový je dnes ohrožen postupným vysycháním ostrova a nadměrnou pastvou dobytka, který likviduje mladé rostliny. Rozbíhají se proto projekty na záchranu tohoto fascinujícího stromu. Některé z nich organizují i čeští vědci z Mendelovy univerzity v Brně.
 

Foto: Dračinec rumělkový (Dracaena cinnabari) na ostrově Sokotra. Snímek Lukáš Synek.
 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky

Dosud nikdo nehlasoval